پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
بدهی 1،800،000،000،000 ریالی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی
اجتماعی

بدهی 1،800،000،000،000 ریالی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی

Virtual editor
23 اردیبهشت 1398
بازدید: 439
نظرات: 0

جمالیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی

با حضور در دفتر روزنامه عطریاس مطرح کرد:

 

بدهی 1،800،000،000،000 ریالی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی

 

توانمندی و جوانگرایی شرط اصلی تغییرات در دانشگاه علوم پزشکی است

پروژه بیمارستان ولیعصر را به عنوان یک اراکی مطالبه می کنم

 

گروه جامعه: شایسته سلامی

«پروژه بیمارستان ولیعصر را به عنوان یک اراکی مطالبه می کنم»

سید محمد جمالیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با حضور در دفتر روزنامه عطریاس ضمن بیان مطلب فوق گفت: استفاده از ظرفیت خیرین در مباحث مربوط به بهداشت و درمان تأثیر بسزایی در روند رو به رشد وضعیت سلامت افراد جامعه دارد که در دستور کار مجموعه دانشگاه علوم پزشکی قرار کرفته است. در این راستا لیستی از افرادی که اصالتاً اهل استان مرکزی هستند اما مقیم خارج از کشور می باشند تهیه شده که از آنها خواهیم خواست در فعالیت های بهداشتی درمان و سلامت به شیوه های مادی و معنوی مشارکت داشته باشند. باید بر روی چنین مباحثی فعالیت های گسترده انجام داد و در این راستا رسانه ها می توانند کمک های شایانی داشته باشند. البته از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان حمایت های لازم انجام می شود به طوری که اشخاص مشارکت کننده تمامی این فعالیت های خیریه را می توانند به نام خاندان و گذشتگان خود ثبت کنند که در نهایت نتیجه آن باید در حوزه های بهداشت و درمان به دست مردم رسد.

جمالیان ادامه داد: در بحث بیمه به علت اینکه معوقات بسیاری وجود دارد با مشکلات و معضلات بسیاری روبرو هستیم. در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی حدود 1800 میلیارد ریال بدهی دارد و این در صورتی است که 1850 میلیارد ریال نیز مطالبات بیمه ای دارد.

 

وی افزود: بزرگترین پروژه ای که در حال حاضر توسط دانشگاه علوم پزشکی استان در دست ساخت می باشد، پروژه بیمارستان ولیعصر است که به هر شیوه و راهکاری تا امروز آن را با چنگ و دندان حفظ کرده ایم. از ابتدای حضور بنده به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اعتبارات بسیار مناسبی برای بیمارستان ولیعصر جذب شده است. علیرغم تمام نگرانی های مالی که در خصوص بخش های دیگر دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی وجود دارد باید گفت که در خصوص بیمارستان ولیعصر هیچگونه نگرانی خاصی نداریم. بیمارستان ولیعصر در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با پیگیری های انجام شده در تلاش هستیم که تا پایان خرداد بنای بیمارستان به اتمام برسد. با تسهیلات 500 میلیارد ریالی که از بانک ملت دریافت کرده ایم، مباحث مربوط به تأسیسات و آسانسور این بیمارستان نیز در حال پیگیری می باشد. هرچند که تحریم ها، مشکلات و موانعی را به وجود آورده که از جمله آن ها می توان به عدم همکاری های شرکت های بزرگ جهانی در حوزه تأسیسات و آسانسور اشاره کرد اما با تمام این اوصاف پیش بینی می شود تا در 3 ماهه ابتدایی سال 1399 بیمارستان ولیعصر به بهره برداری برسد. در خصوص تجهیزاتی که برای ساختمان جدید بیمارستان ولیعصر نیاز است، نگرانی های خاصی نداریم، چرا که مباحث مربوط به تجهیزات را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین می کند. مهمترین موردی که در بیمارستان ولیعصر فعلی موجب نارضایتی مردم می شود، فضای فیزیکی آن است لذا پروژه بیمارستان ولیعصر را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی پیگیری نمی کنم بلکه به عنوان یک اراکی آن را مطالبه می کنم چرا که اراک به لحاظ مراکز درمانی فقیر است. ساختمان فعلی این بیمارستان بعد از انتقال کامل به ساختمان جدید تخریب و به فضای سبز تبدیل می شود.

وی ادامه داد: برای ساخت بیمارستان طالقانی جدید که جایگزین آن در منطقه سردشت و در جنب بیمارستان امیرالمؤمنین در حال احداث است به کمک خیرین نیاز داریم. برآوردها این است که خیرین حداقل باید 200 میلیارد ریال هزینه کنند تا ساختمان جدید این بیمارستان به طور کامل احداث و ساخته شود. زمانی که ساختمان جدید به بهره برداری برسد، تصمیم داریم که ساختمان قدیمی بیمارستان طالقانی را به فروش گذاشته و درآمد حاصل از آن را برای بازسازی بیمارستان امیرکبیر هزینه کنیم، چرا که بیمارستان امیرکبیر نیز وضعیت مناسبی ندارد. باید بیمارستان های موجود را به روزرسانی کنیم، در غیر این صورت در چند سال های آینده با معضلات اساسی و بسیار جدی رو به رو می شویم.

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی درباره وضعیت بهداشت و درمان شهرستان های این استان اظهار کرد: متاسفانه در حق شهرستان خنداب بسیار ظلم شده است. شهرستان خنداب علیرغم اینکه از نسبت جمعیتی مناسبی دارد اما به لحاظ بهداشتی و درمانی فعالیت خاصی در این شهرستان انجام نشده است. برای همین منظور چندین پروژه را برای مباحث بهداشتی و درمانی این شهرستان تعریف کرده ایم. یک پروژه اینکه خیرین، مکانی را برای بخش دیالیز بیمارستان خنداب احداث کنند و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی نیز دستگاه های دیالیز را برای این بخش تأمین کند. در سوی دیگر دانشگاه متخصصان قلب، رادیولوژی و زنان را برای بیمارستان خنداب اختصاص داده و دستگاه های مورد نیاز فعالیتی آن را نیز فراهم کرده است. برخلاف شهرستان خنداب، شهرستان های ساوه، آشتیان، تفرش، فراهان و کیمجان به نسبت جمعیتی که دارند از وضعیت بهداشتی و درمانی مطلوبی برخوردار هستند.

دکتر جمالیان تصریح کرد: در خصوص تغییر سبک زندگی مردم و مسائل بهداشتی و سلامت باید به شدت کار و فعالیت داشت. در این راستا مقرر شده در 27 اردیبهشت ماه، کمپین ملی فشارخون در تمام کشور اجرایی شود. متاسفانه امروز بیماری های فشارخون، دیابت و چاقی رو به پیشرفت و گسترش است و باید از روند آن جلوگیری کرد لذا برنامه ریزی هایی صورت گرفته که پرسنل دانشگاه علوم پزشکی برای سنجش فشار خون شهروندان در اماکن عمومی حضور پیدا کنند و مشخصات فردی آن ها را در سایت های الکترونیک ثبت نمایند. در همان لحظه ای که فشارخون مردم بررسی می شود یک پیامک برای آنها ارسال خواهد شد که به درمانگاه های مشخص شده مراجعه کنند. 80 درصد افرادی که دارای فشارخون هستند، از این موضوع اطلاعی ندارند، چرا که فشارخون هیچگونه علائمی ندارد اما شایع ترین علت مرگ و میر در استان مرکزی به بیماری های قلبی و عروقی اختصاص یافته و باید برای ریشه کن کردن آن، برنامه ریزی کرد.

وی بیان داشت: در حوزه های بهداشتی فعالیت های بسیار خوبی در حال انجام است. اقدامات غربالگری ها، راه اندازی کردن دفترچه های الکترونیکی از مهمترین اقدامات در این حوزه است. در حال حاضر هر یک از افراد جامعه که بیش از 30 سال سن دارند، با مراجعه به پایگاه های سلامت به صورت رایگان فشارخون آنها اندازه گیری می شود، آزمایش های قند و چربی خون به صورت رایگان برای آنها انجام می شود و اگر مشکلی داشته باشند به آنها اطلاع رسانی خواهد شد و به متخصص معرفی می شوند. اطلاعات آن ها از طریق کدملی آرشیوبندی شده و بعدها که دفترچه های الکترونیک راه اندازی می شود، کلیه سوابق مردم در این آرشیوبندی نگهداری می شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تأکید کرد: در حوزه گسترش طب سنتی نیز ورود پیدا کرده ایم و اولین کلینیک طب سنتی را با تعرفه دولتی به زودی بهره برداری خواهیم کرد. همچنین کلینیک دندانپزشکی را نیز با تعرفه دولتی در خیابان شهید بهشتی (عباس آباد)، روبروی مسجد حاج آقا صابر، کوچه شمس با نام سینوهه بهره برداری شده و در حال حاضر متخصصین دندانپزشکی در این کلینیک فعالیت می کنند. برنامه ای که داریم این است که اگر این کلینیک با استقبال خوب مردم روبرو شد، فعالیت های آن را گسترش دهیم. چرا که اعتقاد ما بر این است که از لحاظ وضعیت دندان مردم در مضیقه هستند و بسیاری از آنها نیز در نهایت اقدام به کشیدن دندان خود می کنند.

دکتر جمالیان در پایان اظهار داشت: تغییرات در مجموعه مدیریتی و چینش نیروی های انسانی یک سازمان و دستگاه اجرایی باعث پیشرفت می شود. زمانی که قوی ترین مدیر برای 5 سال در یک جایگاه حفظ شود بعد از مدتی با مشکلات جایگاهی که در آن قرار دارد به روز می شود و تلاشی برای حل و فصل مشکلات و رفع موانع انجام نمی دهد. زمانی هم که از وی مطالبه ای در خواست می شود، به علت آنکه تلاش خود را انجام داده، پاسخ می دهد که قبلاً پیگیری کرده ام و دیگر نتیجه ای حاصل نمی شود و موضوع را به فراموشی می سپارد. اما زمانی که مدیری تغییر می کند، فرد جدیدی که مسئولیت را پذیرفته مشکلات برای وی مأنوس شده نیست و مطمئناً برای ارتقاء و پیشرفت جایگاه و مجموعه ای که تحت نظارت دارد، کمک خواهد کرد. در راستای تغییرات در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، در حوزه های معاونت غذا و دارو، معاونت درمان، پژوهش، بازرسی و 2 بیمارستان، تغییرات مدیریتی ایجاد شده است. در سایر جایگاه ها و حوزه های مدیریتی دانشگاه نیز تغییرات لازم اعمال خواهد شد. شرط اساسی و اصلی برای تغییرات مدیریتی که در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی انجام می شود؛ توانمندی و جوانگرایی است که به شدت آن را پیگیری خواهم کرد تا این دانشگاه در شأن مردم استان باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*