پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
محلول مقابله با بیماری سفید شدگی انار در استان مرکزی تولیدشد
استان مرکزی

محلول مقابله با بیماری سفید شدگی انار در استان مرکزی تولیدشد

Virtual editor
23 اردیبهشت 1398
بازدید: 696
نظرات: 0

محلول مقابله با بیماری سفید شدگی انار در استان مرکزی تولیدشد

معاون تحقیق و توسعه شرکت فناور نانو پژوهش مرکزی گفت: محلول مقابله با بیماری سفید شدگی انار در این استان تولید شد.

 

«معصومه نصیری مقدم»  افزود: محلول ترکیبی (ZFM) در راستای رفع بیماری سفید شدگی انار ( آریل) که با انجام سه سال کار کارشناسی بر روی درختان میوه انار تولید شده است.
وی ادامه داد: این محلول با برخورداری از ترکیب متعادل سه عنصر مهم آهن، روی و منگنز می تواند در بدترین شرایط محیطی نیاز گیاه به این عناصر را رفع کند.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: با استفاده از این محلول علاوه بر رنگ آوری و مقابله با بیماری سفید شدگی انار، از سرمازدگی و ریزش میوه از درختان باغ ها نیز جلوگیری می شود و افزایش محصول در باغات و اراضی زراعی از ویژگی های استفاده آن است.
نصیری مقدم گفت: استفاده از این محلول در محصولات زراعی از جمله گندم افزایش 10 درصد این محصول را در واحد سطح به همراه دارد.
وی یادآور شد: بهره گیری از این محلول به مدت 2 سال در یکی از باغ های انار استان لرستان که به بیماری سفید شدگی مبتلا بود و از محصولات این باغ تنها برای اسانس گیری بهره گیری می شد رفع این بیماری و زمینه صادرات محصولات این باغ را به همراه داشت.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات آب و هوایی و سرمای ناگهانی در کشور استفاده از این محلول تولیدی می تواند محصولات زراعی و باغی در برابر سرما بیمه کند.
نصیری مقدم افزود: باغاتی که از کود ZFM در زمام متورم شدن جوانه و بعد از ریزش گل استفاده کنند از سرمازدگی مصون می شوند.
استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است./ایرنا

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*