پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
16.39 درصد مرگ های استان ناشی از سرطان است
اجتماعی

16.39 درصد مرگ های استان ناشی از سرطان است

Virtual editor
24 اردیبهشت 1398
بازدید: 766
نظرات: 0

عطریاس وضعیت آمار بیماری های شایع در استان مرکزی را بررسی می کند

16.39 درصد مرگ های استان ناشی از سرطان است

بیست و دو هزار و 420 نفر جمعیت بالای 30 سال استان دیابت دارند

 

گروه جامعه:شایسته سلامی

سه بیماری سرطان، دیابت و مشکلات کلیوی از جمله بیماری هایی هستند که آمار بالایی از مرگ و نقص عضوها به آن ها اختصاص دارند و همین مهم سبب شده تا درحال حاضر شناخت دقیق تر این بیماری ها جزو اصلی ترین برنامه های بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی قرار گیرد چرا که به دلیل نامناسب بودن سبک زندگی مردم، سالانه بر تعداد مبتلایان به این بیماری ها اضافه می شود به طوری که طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت درمان، بهداشت و آموزش پزشکی در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند و همین امر سبب شده تا هزینه گزافی برای درمان این بیماران از طرف دولت صرف شود، در صورتی که می توان با آموزش های لازم و تغییر سبک زندگی، آمار بسیاری از این بیماری ها را کاهش داد و هزینه های صرفه جویی شده را صرف توسعه امکانت درمانی نمود.

در سوی دیگر بیماری های سرطان و دیالیز قرار دارد که همگان تصور می کنند سالانه مبتلایان به این بیماری ها رو به افزایش می باشد اما برخلاف این تصورات طبق گفت و گوی عطریاس با مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، امار این دو بیماری تا حدودی کاهش پیدا کرده است.

استان مرکزی در آمارهای سرطان از میزان نرم کشوری بسیار پایین تر می باشد

دکتر جواد نظری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی از کاهش نرخ بیماری سرطان در کشور خبر داد و گفت: بر اساس آخرین آمار پالایش شده در سال 1393 میزان بروز تمامی سرطان ها در سطح استان مرکزی 114.62 نفر در هر یکصد هزار نفر بوده است، در حالی که بر اساس همین آمار میزان بروز تمامی سرطان ها در سطح کشور 158.41 نفر در هر یکصد هزار نفر می باشد.

دکتر نظری افزود: میزان بروز استاندارد شده تمامی سرطان ها در جمعیت مردان استان مرکزی 126.82 نفر در هر یکصد هزار نفر و در جمعیت زنان استان مرکزی نیز 103.6 نفر در هر یکصد هزار نفر می باشد. این در حالی است که میزان بروز سرطان ها در جمعیت مردان کشور 177.34 نفر در هر یکصد هزار نفر و در جمعیت زنان کشور نیز 141.18 نفر در هر یکصد هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای پالایش شده در سال 1393 استان مرکزی در تمامی آمارهای شیوع سرطان از میزان نرم و میانگین کشوری بسیار پایین تر می باشد. همچنین براساس آخرین گزارش سال 1396 از میزان تمامی مرگ و میرهای اتفاق افتاده 16.39 درصد ناشی از سرطان بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آماری که تا پایان سال 1397 در «سامانه سیب» ثبت شده است، جمعیت بالای 30 سال استان مرکزی 553 هزار و 197 نفر می باشد که از این تعداد 22 هزار و 420 نفر به عنوان مبتلا به دیابت شناسایی شده اند و همچنین از همین تعداد، جمعیت بالای 30 سال 39 هزار و 460 نفر به عنوان مبتلا به فشارخون شناسایی شده اند. از تعداد 553 هزار و 197 نفر جمعیت بالای 30 سال در استان مرکزی 64 درصد به لحاظ سنجش های انجام شده خطرسنجی شده اند.

799 نفر در استان مرکزی دارای بیماری های کلیوی هستند

داود نوروزخانی، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس گفت: طبق آماری که تا پایان فروردین ماه سال جاری در اختیار داریم، در حال حاضر جمعیت بیماران کلیوی در سطح استان مرکزی 799 نفر می باشد که از این تعداد 446 نفر مرد و 353 نفر زن می باشند.

نوروزخانی افزود: از تعداد 799 نفر جمعیت بیماران کلیوی در سطح استان مرکزی 395 نفر دیالیزی هستند که از این تعداد 166 نفر زن و 229 نفر مرد می باشند. همچنین از تعداد 799 نفر جمعیت بیماران کلیوی در سطح استان مرکزی 388 نفر دارای کلیه های پیوندی می باشند. که از این تعداد 176 نفر زن و 212 نفر مرد می باشند. از سویی دیگر 16 نفر بیمار کلیوی صفاقی در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد 11 نفر زن و 5 نفر مرد می باشد.

وی ادامه داد: بیماران کلیوی صفاقی بیمارانی هستند که بنابر یک سری شرایط خاص و همچنین تشخیص پزشک فرایند دیالیز آنها در منزل انجام می شود. بیماران دارای کلیه های پیوندی به این دلیل در زمره آمار بیماران کلیوی قرار می گیرند که باید تا پایان عمر خود دارو مصرف کنند و از همین حیث تحت پوشش انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان مرکزی می باشند. همچنین در خصوص اینکه چه تعداد از بیماران کلیوی در سطح استان مرکزی نیاز به پیوند کلیه دارند، نمی توان آمار خاصی ارائه داد. در این راستا تنها باید پزشکان و فوق تخصص های این بیماری تشخیص دهند که چه بیمارانی نیاز مبرم به پیوند کلیه دارند.  مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان مرکزی اظهار داشت: یکی از کمبودهای بیماران دیالیزی در سطح استان مرکزی فقدان بخش پیوند کلیه می باشد که چندین بار در این راستا با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی مذاکرات لازم را انجام داده ایم. طبق آخرین مذاکراتی که با سرپرست جدید این دانشگاه داشته ایم، امید می رود که در آینده ای نزدیک شاهد استقرار بخش پیوند کلیه در استان مرکزی باشیم.

نوروزخانی تصریح کرد: تمامی آمارهای ارائه شده در خصوص بیماران کلیوی استان مرکزی مستقل از شهرستان ساوه است چرا که این شهرستان انجمن حمایت از بیماران کلیوی مستقل خود را دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*