پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
ابهام در فروش دوباره هپکو
استان مرکزی

ابهام در فروش دوباره هپکو

Virtual editor
26 اردیبهشت 1398
بازدید: 670
نظرات: 0

سازمان خصوصی سازی شفاف سازی کند

ابهام در فروش دوباره هپکو

این نگرانی وجود دارد که هپکو مجددا به سرنوشت واگذاری های گذشته گرفتار می شود

 

گروه اقتصادی:زهره صادقی

از اواخر سال 97 زمزمه های نگران کننده ای در شرکت هپکو از سوی کارکنان و کارگران این شرکت در فضایی به ظاهر آرام به گوش میرسد.

نگرانیها از آنجا آغاز شد که طبق تعهد و وعده های تیم اجرایی سفارش شده از سوی سازمان خصوصی سازی، مقرر بود پروژه های قابل توجهی با هماهنگی و امضای سه گانه وزرای «صنعت»، «راه و شهرسازی» و «کشور» به شرکت هپکو آورده شود؛ همچنان که تیم اجرایی شرکت هپکو در نشست مطبوعاتی خود با رسانهها، امیدبخش آن بودند که این تعهد مهم عملیاتی خواهد شد و هپکو از شرایط بحرانی نجات خواهد یافت.

اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه با اعلان رسمی واگذاری سهام هپکو از سوی سازمان خصوصیسازی کشور، نگرانی هپکویی ها دو چندان شد؛ چرا که علیرغم تاکید مقامات استانی مبنی بر ضرورت برخورداری مالک از اهلیت و دغدغهمندی وی برای تولید، تجربه نشان داده که خریداران پیشین هپکو فاقد اهلیت صنعتی خاص هپکو بوده و این نگرانی وجود دارد که مبادا هپکو دوباره به سرنوشت واگذاری های گذشته گرفتار شود.

واکنش های مقامات استان اعم از استاندار و معاونان سیاسی و اقتصادی، نمایندگان مجلس و سایر مسئولان در رابطه با اهمیت این صنعت و نگرانی از ناآرامیهای دوباره را نشان می دهد.

معاون اقتصادی استانداری نیز در نشست مطبوعاتی خود در اردیبهشت 98 در جمع اصحاب رسانه، اولویت تیم اقتصادی استان مرکزی در سال 98 را حفظ اشتغال دانست و گفت: تیم اقتصادی استان به دنبال اتخاذ راهکار و رفع موانع تولید است که در این راستا ابزارهای قانونی مانند کارگروه رفع موانع تولید، پیگیریهای مستمر و تأمین منابع مالی در جهت فعالیت این شرکتها مدنظر قرار دارد.

فرخی در خصوص وضعیت شرکت هپکو اظهارداشت: هپکو پس از 10 سال درگیری با مشکلات جدی مدیریتی و قرار گرفتن در آستانه تعطیلی کامل، در سال 97 احیا شد. در رابطه با مشکلات مدیریتی، سازمان خصوصی سازی تلاش کرد با تغییر سهامدار شرکت، وضعیت را بهبود دهد اما سهامدار جدید نیز نشان داد که توان احیای شرکت را ندارد و در نهایت در اردیبهشت ماه 97 مقرر شد که مدیریت شرکت راساً به سازمان خصوصیسازی واگذار شود که در این راستا هیأت مدیره مشخص و تاکنون نیز اقدامات مناسبی انجام شده و شرکت تاحدودی به تولید نشسته است.

وی تصریح کرد: امسال برنامه شرکت ادامه یافتن جریان تولید است، اما تحقق این امر نیازمند پیش شرطهایی همچون تعیین تکلیف موضوع مالکیت شرکت و انتخاب مالکی دارای اهلیت، سرمایه و فکر و اندیشه تولید، جذب مشتری برای محصولات شرکت و استفاده از تبصره 18 است. وی افزود: وضعیت فعلی شرکت خوب نیست و حتماً باید تحرک مناسبی در آن صورت گیرد.

معاون سیاسی استاندار مرکزی نیز در گفتگو با رسانه ها بر تلاش برای عدم تکرار مشکلات هپکو تاکید کرد.

اکرمی درخصوص وضعیت هپکو گفت: مجموعه مدیریت ارشد استان و تیم اقتصادی با جدیت در پی سروسامان دادن هپکو هستند تا شرایط قبل تکرار نشود.

وی افزود: رویکرد استان ورود و رفع مشکلات بنگاههای اقتصادی است و از ریخت و پاشهای جانبی در این بنگاهها نیز جلوگیری میشود.

نگرانی در خصوص وضعیت هپکو تا آنجا پیش رفته است که نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب نیز در تذکر شفاهی در صحن مجلس تاکید کرد: عملکرد سازمان خصوصی سازی شفاف شود.

مقدسی با اشاره به عدم تعیین تکلیف سهام عمده شرکت هپکو گفت: عملکرد سازمان خصوصی سازی باید هر چه سریعتر شفاف شود تا وضعیت شرکت هپکو از بلاتکلیفی خارج شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات صنایع بزرگ از جمله هپکو، آذرآب و ماشین سازی انتظار داریم مصوبات دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی اجرایی شود.

سیدمهدی مقدسی ادامه داد: برای تعیین تکلیف سهام عمده هپکو از وزیر وقت اقتصاد قول قطعی دریافت کردیم، اما تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

احمدپور، مالک هپکو در سال 96 و مدیرعامل شرکت هیدرواطلس ساوه نیز در گفتگو با عطریاس تاکید داشت: اگرچه از زمان تحویل هپکو تا پایان همکاری در آن مجموعه قریب به 30 میلیارد تومان هزینه صورت گرفت و سرمایه شرکت را از 230 میلیارد ت مان به دو هزار و 300 میلیارد تومان ارتقا بخشیدیم ولی کارشکنی های بسیاری در استان رخ داد و منجر به عدم پیشرفت هپکو و ادامه روند فعالیت ما در آن مجموعه شد.

وی ادامه داد: بنده موکدا به سازمان خصوصی سازی گفته ام که به دلیل دخالت هایی که در استان در رابطه با هپکو صورت می گیرد و فارغ از هرگونه دلسوزی و تعهد می باشد، بنده هرگز در این مجموعه مسئولیتی نمی پذیرم.

احمدپور بیان داشت: تا زمانی که خریداری برای هپکو نیاید، بنده رسما سهامدار هستم. مالک پیشین هپکو اظهارداشت: آن هایی که می گفتند هپکو خریدار بسیار دارد فقط تصمیم داشتند مانع فعالیت ما در شرکت شوند؛ چراکه از دی ماه 97 که بنده کتبا استعفا داده ام و پس از آن سازمان خصوصی سازی اعلان واگذاری سهام هپکو را داشته است تاکنون هیچ خریداری برای این شرکت اعلام آمادگی نکرده است.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*