پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
حق آلایندگی روی هوا
استان مرکزی

حق آلایندگی روی هوا

Virtual editor
29 اردیبهشت 1398
بازدید: 249
نظرات: 0

پاسخگوی عدم پرداخت میلیاردها تومان عوارض آلایندگی واحدهای صنعتی استان مرکزی چه کسی است؟

حق آلایندگی روی هوا

ابراهیمی، نماینده مردم شازند: مدیرکل محیط زیست استان مرکزی مماشات می کند

و برخورد قاطعی با واحدهای صنعتی آلاینده نشان نمی دهد

 

گروه اقتصادی، زهره صادقی: سال ها است که موضوع پرداخت عوارض آلایندگی بنگاه های بزرگ تولیدی و آلاینده در استان صنعتی مرکزی مورد چالش بسیاری از مدیران، مسئولان و نمایندگان استان مرکزی قرار گرفته به طوری که با گذشت سال ها از اثبات آلایندگی یک واحد صنعتی، هنوز رقم دقیق و مشخصی از سوی سازمان های مرتبط پیرامون میزان پرداختی عوارض آلایندگی واحد هایی همچون پتروشیمی، پالایشگاه و ایرالکو به طور رسمی اعلام و منتشر نشده، در حالی که برهمگان روشن است که عدم شفافیت در ارائه گزارش میزان پرداخت عوارض آلایندگی واحد های آلاینده استان از سوی دستگاه های مرتبط نه تنها موجب رکود توسعه شهری و صنعتی میگردد بلکه در محاسبات گردش مالی استان نیز خلل وارد می کند.

لیست تایید یا رد آلایندگی واحد ها هر سه ماه یک بار تغییر میکند

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان مرکزی با انتقاد از نحوه همکاری نهاد های مرتبط با دریافت عوارض آلایندگی اظهار داشت: ما فقط لیست آلاینده ها را به دفتر محیط انسانی سازمان محیط زیست کشور اعلام میکنیم و آنها نیز در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار میدهند؛ ولی اینکه عوارض، چقدر و از سوی چه واحد هایی پرداخت می شود و چه کسانی دریافت می کنند و آیا در جهت بهبود مسائل زیست محیطی استفاده می شود یا نه، به سازمان محیط زیست اعلام نمی گردد.

میرزایی افزود: علی رغم آنکه چندین مرتبه با سازمان امور مالیاتی کشور، پیرامون اعلام رقم عوارض دریافتی از واحد های صنعتی مکاتبه کرده ایم ولی همکاری لازم در این زمینه صورت نمی گیرد و میگویند برابر قانون، موظف به ارائه اطلاعات نیستند.

وی تصریح کرد: لایحه ای مبنی بر ورود عوارض آلایندگی واحد ها به صندوق ملی محیط زیست و با نظارت این حوزه تدوین شده که در راستای بهبود وضعیت آلایندگی شهر ها و صنایع از سوی سازمان محیط زیست مطرح می باشد ولی با گذشت چند سال از تدوین این لایحه هنوز تصمیم جدی در این رابطه اتخاذ نشده است.

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان مرکزی در خصوص آلاینده بودن یا نبودن ایرالکو، پتروشیمی و پالایشگاه گفت: اگرچه لیست تایید یا رد آلایندگی واحد ها هر سه ماه یک بار تغییر میکند و تا زمانی که قطعیت پیدا نکند اعلام نخواهد شد ولی طبق آخرین بررسی ها، پالایشگاه جز واحد های آلاینده بوده است و پتروشیمی تا پایان سال گذشته واحد آلاینده نبوده که در سال جدید نیز در حال بررسی می باشند و ممکن است تغییراتی داشته باشند؛ همچنین ایرالکو تا آخرین بررسی ها جز واحد های آلاینده بوده که ممکن است طبق آنالیزهای جدید غیر آلاینده بودن آن اثبات شود.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی مماشات می کند و برخورد قاطعی با واحدهای صنعتی آلاینده نشان نمی دهد

اما نماینده شازند در واکنش به اظهاراتی مبنی بر رد یا تایید آلایندگی برخی واحدهای صنعتی استان مرکزی اظهار داشت: مسئله اصلی این است که محیط زیست استان در اعلام غیر آلاینده بودن پتروشیمی تعلل و مماشات کرده است و می بایست پتروشیمی را به عنوان واحد آلاینده اعلام کند.

ابراهیمی افزود: در حق مردم منطقه کوتاهی می کنند؛ چرا که پالایشگاه به مراتب میزان آلایندگی کمتری نسبت به پتروشیمی دارد ولی چگونه ممکن است که پتروشیمی به عنوان واحد غیر آلاینده معرفی می شود!.

وی ادامه داد: سال گذشته میزان بدهی عوارض آلایندگی پالایشگاه حدود 200 میلیارد تومان اعلام شد که قطعا امسال نیز بر این رقم افزوده می شود؛ بنابراین پتروشیمی که واحد آلاینده تری نسبت به پالایشگاه است رقم عوارض آلایندگی بیشتری می بایست پرداخت می نمود.

ابراهیمی با انتقاد از عملکرد مدیریتی در سازمان محیط زیست استان مرکزی گفت: با انتصاب مدیر کل بومی محیط زیست استان مرکزی، انتظار می رفت که با موضوعات زیست محیطی در استان محکم تر برخورد شود چرا که انتقاد از عملکرد مدیران قبلی عدم برخورداری از جدیت لازم بود ولی از زمان حضور مدیر کل فعلی تا کنون شاهد هیچ حرکت شاخصی نبوده ایم.

وی بیان داشت: توقع داشتیم مسائل زیست محیطی واحد های آلاینده در استان با جدیت بیشتری دنبال شود ولی سازمان محیط زیست استان برای دفاع از حقوق مردم هیچ گزارشی ارائه نکرده است.

نماینده شازند تاکید کرد: بنده از عملکرد مدیر کل محیط زیست استان گله مند هستم چرا که هنوز در خصوص میزان آلایندگی شهرها و واحد های صنعتی هیچ گذارشی ارائه نداده است.

وی افزود: فرض براینکه برخی نهاد های مرتبط، قانون را اجرا نمی کنند؛ چرا تا کنون سازمان محیط زیست استان هیچگونه مکاتبه ای با مجمع نمایندگان مطرح نکرده است.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*