پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ اسفند ۱۳۹۹
3.800.000.000.000 ریال ناقابل
استان مرکزی

3.800.000.000.000 ریال ناقابل

روزنامه عطریاس
31 اردیبهشت 1398
بازدید: 1,149
نظرات: 0

عطریاس بدهی عوارض آلایندگی پالایشگاه، پتروشیمی و ایرالکو به شهروندان را بررسی می کند

3.800.000.000.000 ریال ناقابل

کارشناس محیط زیست: به یکباره صنعت آلاینده پتروشیمی، غیر آلاینده معرفی شد!

اواخر مهر ماه 97 استاندار مرکزی در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا شهر اراک از بدهی 240 میلیارد تومانی پالایشگاه امام خمینی شازند از محل عوارض آلایندگی خبر داد.

آقازاده اظهار داشت: «علی‌رغم تمام پیگیری‌ها مبالغ عوارض آلایندگی تاکنون وصول نشده و این در حالی است که هوای اراک از استانداردهای استانی و کشوری بسیار عقب است.»

اکنون با گذشت بیش از 7 ماه از نشست مذکور، مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی شازند در گفتگو با عطریاس از تسویه حساب و عوارض آلایندگی پالایشگاه با سازمان امور مالیاتی سخن گفت و اظهار داشت: «پالایشگاه تا سال 97 هیچگونه بدهی مربوط به عوارض آلایندگی ندارد.

امین بیان کرد: با توجه به اینکه سال مالی 97 تیرماه است؛ عوارض سال 97 شاید هنوز پرداخت نشده است؛ ولی پالایشگاه طی سال های گذشته سالانه و قریب به 170 میلیارد تومان عوارض آلایندگی به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می کند و سازمان مربوطه وجود عوارض را به سازمان محیط زیست ارائه می کند.»

در خصوص پتروشیمی نیز که از فهرست واحدهای آلاینده صنعتی استان خارج شده است واکنش های تند و انتقاد آمیز نماینده شازند این موضوع را در هاله‌ای از ابهام قرار داد که چگونه ممکن است واحدی که از نظر علمی و اصولی آلاینده تر از پالایشگاه است از فهرست واحدهای آلاینده استان خارج شده و همین عدم پرداخت عوارض آلایندگی از سوی پتروشیمی، آسیب های جدی به زیرساخت های زیست محیطی استان مرکزی وارد کرده است.

به گفته کارشناسان زیست محیطی، شرکت پتروشیمی شازند تا خروج از فهرست آلایندگی فاصله بسیار دارد؛ اما چه اقداماتی انجام شده که یکباره سنجش های این واحد بزرگ صنعتی مطابق با استانداردهای زیست محیطی شده است؟

اخوان با بیان مطلب فوق اظهارداشت: ابهاماتی پیرامون خروج پتروشیمی از فهرست صنایع آلاینده وجود دارد که در حال مطالعه و بررسی است.

وی افزود: اگرچه پتروشیمی برای خروج پساب، الودگی آب و خاک و استخرها اقداماتی انجام داده و مدیران پتروشیمی بر این عقیده اند که اصلاحاتی صورت گرفته ولی آزمایشگاه معتمد محیط زیست، سنجش ها را پایین تر از حد استاندارد اعلام کرده است؛ که صحت این سنجش و پایش در حال بررسی است.

این فعال زیست محیطی ادامه داد: حتی اگر غیرآلاینده بودن پتروشیمی اثبات شود، باید شفاف سازی شود که تا قبل از آن، چه میزان عوارض آلایندگی پرداخت می کرده و کجاها هزینه شده است؛ چراکه بر اساس اظهارات برخی منابع آگاه، ظاهرا مبالغ عوارض آلایندگی پتروشیمی به عنوان حق السکوت به شهرداری شازند و دهیاری ها پرداخت می شده است.

وی بیان کرد: شهرداری و شورای شهر اراک که وجهه مردمی تری دارند موظفند هر 6 ماه یکبار گزارشی پیرامون هزینه ها و بودجه های خود اعلام رسمی کنند تا موضوع عوارض آلایندگی واحدها شفاف شود.

اخوان گفت: باید مشخص شود این واحدها چقدر پرداخت کرده اند و شهرداری ها و شورای شهر، چقدر پول دریافت کرده اند و  اینکه پول دریافتی، کجاها و چگونه هزینه شده و صرف چه پروژه هایی گردیده است.

وی در خصوص ایرالکو نیز اظهار داشت: ایرالکو سالهاست بدهی به شهرداری دارد که طبق اسناد و مدارک موجود، رقم پایینی پرداخت کرده است.

اخوان اظهار داشت: بر اساس اظهارات مسئولان، پالایشگاه امام خمینی شازند حدود 180 میلیارد تومان و پتروشیمی و ایرالکو جمعا 200 میلیارد تومان عوارض از گذشته بدهکارند که می بایست به شهرداری ها می رسیده است و وقتی شهرداری ها مدعی اند که دریافت نکرده اند باید مشخص شود که این پول کجاها پرداخت و صرف چه پروژه های زیست محیطی شده است.

عطریاس در ادامه این گزارش برای شفاف شدن موضوع، چندین تماس و پیام تلفنی با مدیرکل امور مالیاتی استان و مدیرعامل پتروشیمی شازند و نیز مدیرعامل ایرالکو انجام شد که هر دو بی نتیجه ماند.

حتی معاون اقتصادی استانداری مرکزی نیز در گفتگو با عطریاس از رقم پرداخت عوارض آلایندگی واحدهای ذکر شده اظهار بی اطلاعی کرد و بیان داشت: «این موضوع به حوزه معاونت عمرانی و دفتر امور شهری استانداری مرتبط است و به حوزه معاونت اقتصادی مرتبط نیست.»

حال این سوال در اذهان شهروندان و فعالان زیست محیطی استان مرکزی خطور می کند که به راستی مبالغ قانونی سنگین و هنگفت عوارض آلایندگی واحدهای بزرگ صنعتی آلاینده توسط چه واحدهایی پرداخت و توسط چه نهادهایی دریافت می شود که اینگونه غیرشفاف پیش می رود و هیچ مقام مسئولی در استان پاسخگوی شفاف سازی ارقام آن نیست و عدم اجرای پروژه های زیست محیطی استان اعم از هوای آلوده ی اراک، روزانه قربانیان بسیاری می گیرد و جیب مافیای این حجم از ثروت پنهان را بزرگ تر می کند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*