پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
فریاد از ترس بیکاری
استان مرکزی

فریاد از ترس بیکاری

Virtual editor
2 خرداد 1398
بازدید: 828
نظرات: 0

کارگران شرکت صنایع آذرآب در تجمع اعتراض آمیزی خواستار استمرار کار و فعالیت صنعتی این شرکت شدند

 

فریاد از ترس بیکاری

گروه اقتصاد:زهره صادقی

کارگران و پرسنل شرکت صنایع آذرآب طی تجمعی اعتراض آمیز در میدان صنعت اراک، از مدیران و مسئولان استان خواستار رایزنی و انتقال پروژه به این کارخانه برای استمرار کار و فعالیت صنعتی شرکت شدند.
اگرچه از دو سال گذشته و با روی کار آمدن هیات مدیره و مدیرعامل جدید، آرامش ظاهری و مطلوبی به فضای کارخانه آذرآب بازگشته بود و بعد از تب اعتراضات کارگران این شرکت در تابستان ۹۶ که با خنثی کردن نیروهای امنیتی استان پایان یافت؛ در سال جدید و از اواخر سال گذشته انتظار می رفت شرکت در مسیر پیشرفت و توسعه جدی قرار گیرد؛ چراکه با انتشار خبر مربوط به قرارداد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت صنایع آذرآب با نیروگاه اتمی بوشهر که در تاریخ بیست و هفتم مرداد ماه صورت گرفت و همچنین برگزاری مجمع عمومی عادی صاحبان ســهام شرکت صنایع آذرآب، با حضور بیش از 55 درصد از سهامداران در 13 مرداد ماه 97 موجبات دلگرمی و امیدی دوباره را در فضای شرکت و خانواده بزرگ آذرآبی ها ایجاد کرد.
در نشست اعضاء هیات رئیسه مجمع، احمد قلعه بانی رئیس هیات مدیره شرکت آذرآب، بر ضرورت رفع موانع و مشکلات پیش رو شرکت، تاکید کرد و اظهارداشت: متاسفانه مشکلات موجود در گذشته شکل گرفته که ناشی از عوامل مختلف از جمله سوء مدیریت در نحوه اداره شرکت و نیز عوامل برون سازمانی متاثر از شرایط حادث بر کشور است و باید با کمک همه ذینفعان، این مسائل و مشکلات را رفع نماییم.
حال با گذشت کمتر از یکسال از نشست مذکور و امیدواری های شکل گرفته، آنچه که دوباره کارگران آذرآب را به خیابان کشانیده، نه تاخیر در پرداخت مطالبات آن ها، بلکه ترس از اتفاقی تلخی که منجر به تعطیلی کامل آذرآب گردد، سبب ناآرامی دوباره آذرآبی ها شده است.
اگرچه به گفته کارگران معترض، بخشی از مطالبات معوقه ماه های اسفند گذشته و فروردین و اردیبهشت جاری پرداخت نگردیده است اما کارگران خواهان کار برای کارگاه آذرآب هستند.
یکی از معترضین با اشاره به اتهامات مدیرعامل اسبق شرکت و بدهکاری دویست میلیاردی وی به آذرآب اظهار داشت: مدیران نهادهای قضایی استان نمی بایست اجازه دهند این فرد متخلف آزادانه و با سرمایه آذرآب زندگی کند؛ چراکه اگر حتی یک چهارم این پول به شرکت برگردد بخش عمده ای از مشکلات کنونی حل خواهد شد.
دیگر کارگر معترض آذرآبی بیان کرد: سال گذشته خروجی داشتیم که به اندازه ۴ برابر حجم کار آذرآب بود ولی اثرات مالی آن عاید شرکت نشد.
وی افزود: ۱۵ هزارتن حجم کار مربوط به پروژه های فرآب، گچساران، سیراف و نیروگاه اتمی بوشهر وجود داشته ولی هیچ یک از مدیران شرکت و استان دلسوزی نکرده اند که این حجم کار را وارد شرکت کنند.
یکی از اعضای شورای کارگری آذرآب نیز اظهار داشت: سرمایه ۲۰۰ میلیاردی شرکت توسط مدیرعامل اسبق در زمانی که دلار هزار و پانصد تومان بود، برده شد ولی اکنون دلار شانزده هزار و پانصد تومان است و به همین نسبت با رشد تورم، مشکلات شرکت نیز مضاعف و چند برابر شده است ولی پول و سرمایه شرکت توسط شخص مذکور پایمال شده است.
وی ادامه داد: مدیران قضایی باید کارشناسی کنند و پول آذرآب را از این فرد بگیرند.
یکی دیگر از معترضین افزود: متاسفانه برخی از افراد با رواج بیکاری در شرکت و دست درازی به اموال آذرآب، به دنبال از بین بردن این صنعت مطرح خاورمیانه می باشند.
وی گفت: با به فروش گذاردن دفتر مرکزی شرکت در تهران و همچنین زمین شرکت واقع در شهرصنعتی و نیز قیمت گذاری ۱۸ میلیاردی کارخانه، صنعت و شغل و پرسنل را با پول معامله می کنند
دیگر عضو شورای کارگری آذرآب نیز گفت: متاسفانه با رشد فزاینده تورم و به روز نبودن پرداخت حقوق پرسنل و کارگران در آذرآب، این قشر فشار مالی سنگینی را تحمل می کنند و حتی دفترچه های درمانی آن ها نیز بسیار نامنظم و بی تعهد تمدید اعتبار می شوند.
فرماندار اراک نیز با حضور در جمع معترضین، همچون گذشته نوید پیگیری و انتقال مطالبات آن ها را داد و اظهار داشت: حتما خواسته کارگران را پیگیری خواهد کرد و حقوق فروردین نیز اول خردادماه پرداخت خواهد شد.
بختیاری افزود: مابقی مطالبات در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.
شایان ذکر است باقیمانده حقوق اسفندماه کارگران همزمان با اعتراض آن ها به حساب شان پرداخت شد و طبق اظهارات یکی از اعضای شورای کارگری آذرآب، مقرر شد در نشستی اضطراری با تیم مدیریتی شرکت، برنامه ای جدی برای تامین پروژه برای آذراب و تسویه مطالبات و حقوی معوق کارگران برگزار گردد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*