پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
شاهد سرپرست خانوار بودن زنان کمتر از ۱۸ سال هستیم
اجتماعی

شاهد سرپرست خانوار بودن زنان کمتر از ۱۸ سال هستیم

Virtual editor
3 خرداد 1398
بازدید: 135
نظرات: 0

فریبا نظری پورکیایی، مشاور امور زنان و خانواده وزیر کشور با حضور در استان مرکزی مطرح کرد:

شاهد سرپرست خانوار بودن زنان کمتر از ۱۸ سال هستیم

مقامات دولتی باید از صنایع دستی بانوان هدیه دهند

گروه جامعه: شایسته سلامی

فریبا نظری پورکیایی، مشاور امور زنان و خانواده وزیر کشور با حضور در جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی با توجه به کارنامه درخشانی که در حوزه اندیشمندان دارد، به عنوان دبیرخانه دائمی نکوداشت زنان مفاخر ایران انتخاب شده است. این دبیرخانه از 22 خرداد ماه سال جاری همزمان با برگزاری مراسم تجلیل از بانوان نام آور استان مرکزی در موزه بهشت مفاخر ایران شروع به کار می کند. برگزاری این مراسم با هدف معرفی ظرفیت های بانوان در کنار کاستی ها و مشکلات موجود در جامعه است. معرفی زنان تمدن ساز کشور و ظرفیت های مثبت جامعه از دیگر اهداف برگزاری این مراسم می باشد.

نظری پورکیایی افزود: برنامه های حوزه بانوان در استان ها باید با رویکرد فهم مشترک و بهره وری حداکثری از ظرفیت ها تدوین گردد تا به این شیوه از موازی کاری ها در این حوزه جلوگیری شده و افزایش توانمند سازی این قشر از جامعه را به همراه داشته باشد. زنان برای حضور هدفمند و رقابت پذیر در بازار کسب و کار، نیازمند مهارت، تجارب سازنده و آموزش هستند تا بتوانند فرصت ها را شناسایی کرده و با اقدامات هدفمند در عرصه اقتصادی گام بردارند. رونق ملی، تحکیم خانواده و توسعه پایدار سرلوحه فعالیت ها در حوزه بانوان است و در این راستا راهبردهای عملی متعددی به مرحله اجرا گذاشته شده است. اعضای خانواده پیوست های متعددی با هم دارند که باید در توانمند سازی آنان مهارت ورزی جمعی و آموزش های فردی و گروهی به درستی به آنان منتقل شود تا اثربخشی مناسب را در حوزه اجتماعی و اقتصادی داشته باشد. توجه به فهم درست از مسائل حوزه بانوان بسیار لازم و ضروری است و باید از موازی کاری پرهیز کرد تا بتوان بهره وری مناسب داشت.

وی ادامه داد: شعار سال 1398 دفتر امور زنان و خانواده وزارت کشور «رونق تولید، تحکیم خانواده و توسعه پایدار» است. کارگروه تسهیلات و اشتغال در تمامی کشور درگیر بروکراسی طولانی و برگزاری جلسات دیرهنگام است. طولانی شدن مراحل اداری از جمله چالش های این کارگروه در سطح استان ها است و در این راستا برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای اقتصادی استان و کشور، با دستور وزیر کشور باید واحدهای تولیدی که با مشکل مواجه شده اند شناسایی شده و از تعطیلی آنان جلوگیری شود. به همین دلیل با دستور صریح وزیر کشور، در سال گذشته شناسایی واحدهای تولیدی دچار چالش در دستور کار قرار گرفت. این واحدها نباید به یچوجه گرفتار تهدید تعدیل نیرو باشند و بروکراسی تشکیل کارگروه نیز باید رفع شود. ما مدیران برای خدمت به مردم منتصب شده ایم و باید از شعار نیز فاصله بگیریم. یکی از اقداماتی که انجام شده این است که سال گذشته مکاتبه ای با استانداران صورت گرفت و بر اساس آن دستگاه های اجرایی موظف هستند به جهت اهدای هدایا در مناسبت های مختلف به اقشار مختلف، حتماً اولویت را به خرید صنایع دستی خاصه تولیدات بانوان اختصاص دهند که این امر اشتغال تولید و رونق اقتصادی را به همراه دارد.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: زمان آگاهی رسانی و آموزش یک سویه به زنان و مردان در خصوص حقوق فردی و اجتماعی به سر رسیده است و همه مسائل باید در یک عرصه و میدان دیده شود. آموزش تک سویه تنها شکاف در خانواده و جامعه ایجاد می‌کند و اگر خواهان حال خوب جامعه هستیم باید حال اعضای خانواده به عنوان سلول های بنیادین جامعه خوب باشد. مشکل موجود در بحث توانمندسازی زنان این است که عموماً افراد بدون توجه به قواعد و مبانی فکری حوزه کسب و کار و تجارت وارد بازار کار می شوند، تسهیلات ریالی دریافت می کنند که این امر گرفتاری هایی را به دنبال دارد. در مواردی شاهد هستیم که زنان سرپرست خانوار کمتر از ۱۸ سال سن دارند و حتی برای کسب درآمد مشروع نیز درگیر موانعی می شوند، چرا که از نظر بانک، این زنان کمتر از سن قانونی سن دارند و حتی گاهی این موارد درگیر موضوعات سیاسی، هیجانی و احساسی می شود. تا قبل از ورود افراد به بازار کسب و کار و موضوعات تسهیلاتی با زنانی مواجه هستیم که شاید متوجه توانایی خود در کسب درآمد نبوده اند و در گام اول باید اعتماد به نفس و باور درونی را برای آنان ایجاد کرد.

نظری پورکیایی تصریح کرد: در طرح توانمندسازی زنان ساکن در سکونتگاه های غیررسمی همکاری بین دستگاهی مناسبی دیده شده است. همچنین در این راستا باید مجموعه ای از آموزش ها و مهارت های فردی و اجتماعی نیز دیده شود. باید مدام رصد شود که در کدام مناطق، نیازمند توسعه امکانات هستیم. این امر مسلم است که برای جلوگیری از رفتن کودک یا نوجوان ساکن در سکونتگاه های غیررسمی به سمت آسیب های اجتماعی باید جایگزینی برای آنها تعریف شود. موضوع مهمتر این است که علاوه بر کاستی ها باید داشته های موجود در کشور را نیز برجسته کرد. اگر برای مثال اتفاقی مانند خشونت خانگی و اجتماعی رخ می دهد باید در کنار انعکاس آن، داشته ها را نیز انعکاس داد و باید اطلاع رسانی کرد که برای مثال چه میزان زنان موفق و مفاخر در استان ها و کشور وجود دارد. خوشبختانه این اتفاق از استان مرکزی کلید خواهد خورد.

وی بیان داشت: بیمه مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی از دغدغه های وزارت کشور است و رفع این مشکل از برنامه های اولویت دار سال جاری تعریف شده است. در این راستا می توان در مواردی استثناء و انعطاف قائل شد. سال گذشته رایزنی هایی انجام شد که در صورت امکان تعدادی از فرودگاه های بین المللی غرفه هایی به صورت free shop جهت عرضه و فروش تولیدات زنان اختصاص دهند که البته باید تولیدات فاخری باشند، همچنین گردشگری مفاخر و مشاهیر نیز باید جدی گرفته شود و استان مرکزی به عنوان بهشت مفاخر و مشاهیر باید از این ظرفیت استفاده کند.

زنان در حوزه اقتصادی استان مرکزی نقش کمرنگی دارند

بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: حال خوب جامعه در گرو حال خوب زنان جامعه است و در این راستا اقدام همه ارکان و دستگاه های اجرایی باید به حال خوب زنان و سپس جامعه بینجامد و نیازمند طرح هایی هستیم که با توجه به وضعیت استان ها طراحی شوند. مسئله زنان ثابت نیست و در گذر زمان مسائل به صورت متفاوت جلوه گر می شود و به همین دلیل نمی توان نگاهی ثابت به این حوزه داشت. باید نقش اجتماعی و اقتصادی زنان بازتعریف شود، این امر از توان استان ها خارج است و باید در سطح ملی دنبال شود. جامعه متعادل جامعه ای است که زنان و مردان در کنار هم دیده شوند تا هر کس در جایگاه خود ایفاگر نقش خود باشد. در سطح ملی نیز باید 3 مقوله شکل گیری فهم مشترک از موضوع بانوان در سطح ملی، تعریف اولویت ها و مسائل در قالب واحد و اقدام هماهنگ به منظور جلوگیری از موازی کاری در شرایط کنونی محدودیت منابع مورد توجه قرار گیرد.

اکرمی افزود: در سطح آموزش عالی و میزان ورودی مراکز عالی و دانشگاه ها در استان مرکزی، 55 درصد آن را مردان و 45 درصد آن را بانوان تشکیل می دهند، این در حالی است که این آمار در سطح کشور به گونه ای است که 65 درصد آن را بانوان و 35 درصد آن مردان را شامل می شوند. زنان در حوزه اقتصادی استان مرکزی نقش کمرنگی دارند و باید با هدفگذاری های مناسب بهبود جایگاه این قشر توانمند را در اقتصاد شاهد باشیم و به سمت افزایش این نرخ حرکت کنیم. نرخ مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی در سطح کشور بسیار اندک و به میزان 14 و 9 دهم درصد است در حالی که این رقم در استان مرکزی پایین تر از متوسط کشوری و به میزان 8 و یک دهم درصد عنوان شده است که تفاوت معناداری را نشان می دهد. استان مرکزی در زمینه بهره گیری از زنان در پست های مدیریتی در زمره 5 استان برتر کشور است در این راستا بانوان توانمند در استان مورد توجه قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: به منظور مقابله با آسیب های اجتماعی در استان مرکزی، آموزش زوج های جوان قبل از ازدواج اجباری شده است که این فرایند از جمله اقدامات مهمی است که در این راستا شکل گرفته است و برگزاری این آموزش ها کاهش نرخ طلاق را در این ستان را در پی داشته است. در راستای رسیدگی به مشکلات زنان استان مرکزی، مسائل این قشر اولویت بندی شده و اقدامات برنامه محوری در این راستا کلید خورده است. اجرای طرح توانمندسازی زنان ساکن در سکونتگاه های غیررسمی یک اقدام بسیار خوب و تأثیرگذار است. معضل فروش تولیدات و محصولات این زنان بسیار جدی است، چرا که گاهی این زنان توان ورود به بازار فروش را ندارند و امید است در این طرح ضمن توانمندسازی، این امر مهم نیز مورد توجه قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: در کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان مرکزی، مسائل زنان باتوجه به محدودیت منابع اولویت بندی می شود. در این راستا مسائل زنان در گروه های مختلف مانند دختران دانش آموز و دانشجو، زنان کارمند، کارگر و سرپرست خانوار نیز تفکیک گردیده و نگاه بخشی در این حوزه حاکم شده است.

سکونت 65 هزار زن در 13 سکونتگاه غیررسمی شهرستان اراک

زهرا فرجی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: 65 هزار زن در 13 سکونتگاه غیررسمی شهرستان اراک سکونت دارند که ایجاد اشتغال برای آنان باید در دستور کار مسئولان استان قرار گیرد. همچنین طرح توانمند سازی خانه به خانه برای بانوان با هدف ایجاد چرخه کامل تولید و اشتغال در استان مرکزی اجرا می شود.

بازار صنایع دستی استان مرکزی از وضعیت مناسبی برخوردار بوده است

علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به اینکه بازار صنایع دستی استان مرکزی از وضعیت مناسبی برخوردار می باشد، گفت: فروش صنایع دستی در نیمه سال گذشته 30 میلیارد ریال درآمد برای استان به همراه داشته است. 65 درصد فعالان حوزه صنایع دستی در استان مرکزی را زنان تشکیل می دهند که با مشکلاتی از جمله نبود بیمه مواجه هستند. نبود بیمه در حوزه فعالیت های صنایع دستی کاهش فعالان در این حوزه را به همراه داشته است.

ایزدی ادامه داد: در حوزه آموزش های صنایع دستی اکنون متولیان بسیاری در استان مرکزی وجود دارند که می طلبد برای جلوگیری از موازی کاری این مهم به یک دستگاه سپرده شود. 3 بازارچه صنایع دستی دهه فجر پارسال در استان مرکزی به بهره برداری رسید و راه اندازی سه بازارچه صنایع دستی نیز تا پایان سال جاری در دستور کار است.

برگزاری طرح توانمند سازی خانه به خانه بانوان با هدف توسعه مهارت زنان

سعیدرضا شاه محمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: طرح توانمند سازی خانه به خانه بانوان با هدف توسعه مهارت زنان، توسعه عدالت اجتماعی، ایجاد کسب و کار پایدار و درآمد برای خانواده ها و مهارت آموزی به بانوان در شهرستان اراک برگزار می شود. این طرح از 6 مرداد ماه سال جاری همزمان با روز مهارت در استان مرکزی آغاز می شود و تا پایان سال نیز ادامه می یابد. 468 نفر در 13 ناحیه شهرستان اراک در 3 کارگاه آموزش های فنی و حرفه ای را در این طرح فرا می گیرند. با توجه به نقش بانوان در جامعه و خانواده این طرح در بین بانوان 13 سکونتگاه غیر رسمی در شهرستان اراک برگزار می شود.

شاه محمدی افزود: این طرح مناسب ترین روش برای اشتغال زنان به خصوص در سکونتگاه های غیررسمی است و در آن زنان می توانند خوداشتغال باشند. تنوع در برگزاری ساعت و محتوای آموزش، آموزش 70 درصد این آموزش ها به صورت عملی و ارایه گواهی مهارت در پایان دوره از جمله مزایای این طرح است. کمبود تجهیزات و ابزار آلات، عدم وجود زیر نیاز سنجی ها و آموزش متناسب با طرح و نبود فضای مناسب برای اموزش از جمله مشکلات اجرای این طرح است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*