پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
چراغ هپکو را روشن نگه می دارم
استان مرکزی

چراغ هپکو را روشن نگه می دارم

Virtual editor
9 خرداد 1398
بازدید: 926
نظرات: 0

شهسوار، مدیرعامل جدید شرکت هپکو در گفت و گو با عطریاس:

چراغ هپکو را روشن نگه می دارم

اُفت هپکو در ده روز جبران نمی شود اما من ماندگارم و از هیچ تلاشی برای هپکو دریغ نمی کنم

 

گروه اقتصاد:زهره صادقی

کمتر از یک سال از استقرار تیم مدیریتی سفارش شده سازمان خصوصی سازی در شرکت هپکو می گذرد که خبر از استعفای مدیرعامل و تغییراتی دوباره در ترکیب هیئت مدیره این شرکت به گوش می رسد. خردادماه سال گذشته تیمی 5 نفره از سوی سازمان خصوصی سازی برای مدیریت و اعمال نظر در شرکت هپکو معرفی شدند که 31 اردیبهشت ماه سال جاری استعفای غلامرضا صادقیان، مدیرعامل و عضو تیم 5 نفره مذکور به تأیید سازمان خصوصی سازی رسید.

شاید به واسطه همین تغییرات است که نگرانی و ناآرامی هایی در خانواده هپکویی ها ایجاد شده است؛ کارکنان و کارگران هپکو شاید بیش از نگرانی هایی که برای حقوق و معوقات خود دارند، نگران کار و عدم وجود پروژه در کارگاه های خود هستند.

یکی از اعضای شورای کارگری هپکو در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: با استعفای مدیرعامل هپکو و جانشین شدن فردی دیگر از گروه 5 نفره منتخب سازمان خصوصی سازی کشور به عنوان مدیرعامل، این نگرانی در میان کارگران و پرسنل ایجاد شده است که چرا هیچ یک از مسئولین، تعهد و تضمین کار برای هپکو را نمی دهند.

ابوالفضل رنجبر افزود: قریب به یک سال است که شرکت هپکو در کارگاه، کاری ندارد و آمار تولید سال 1397 تنها ساخت 50 دستگاه می باشد که کلیه قطعات خارجی آن را در انبار داشته ایم و این بدان معنا است که هیچ قطعه ای از سال گذشته تاکنون وارد شرکت نشده است.

وی تصریح کرد: از 90 میلیارد تومان مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، قریب به 17 میلیارد تومان توسط تیم مدیریتی بابت حقوق و معوقات پرداخت شد و 32 میلیارد تومان نیز قبل از حضور تیم مذکور دریافت و هزینه شده بود و تقریباً 50 میلیارد تومان دیگر باقی مانده که هنوز به شرکت اختصاص نیافته است.

رنجبر ادامه داد: مبلغ 21 میلیارد تومان از فروش مس طارم به شرکت جذب شده است و 9 میلیارد تومان دیگر نیز از محل این فروش به سهامدار شرکت (احمدپور) پرداخت شده که طبق اظهارات وی این رقم به رئیس سازمان خصوصی سازی تحویل شده است.

وی با اشاره به اظهارات مدیرعامل جدید شرکت که در جمع گروهی از کارکنان هپکو عنوان داشته، گفت: شهسوار، مدیرعامل جدید پرداخت حقوق پرسنل و کارکنان را تضمین کرده است؛ اگرچه اولویت ما دریافت حقوق است، اما آنچه که در شرایط کنونی، نجات دهنده وضعیت هپکو است جذب کار برای کارگران می باشد.

وی تأکید کرد: با گذشت یک سال از مصوبه تعیین تکلیف سهامدار هپکو، چرا هنوز این موضوع تعیین تکلیف نشده است؛ آیا سهامدار نمی آید یا سازمان خصوصی سازی قصور می کند؟! که به نظر ما سازمان خصوصی سازی به خاطر اعلام شرایط سخت، در این زمینه کوتاهی می کند و به همین دلیل هیچ سرمایه گذاری اعلام آمادگی نمی کند؛ چرا که زمان واگذاری به سهامدار قبلی، رقم 230 میلیارد تومان اعلام شد که با شرایط 10 میلیارد نقد و پرداخت هر 6 ماه 25 میلیارد تومان مصوب شد؛ در حالی که اکنون سازمان خصوصی سازی رقم یکصد میلیارد تومان را برای پرداخت اولیه اعلام کرده است.

یکی دیگر از اعضای شورای کارگری هپکو گفت: تاکنون مسئولان کشوری و استانی بسیاری اعم از رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان این مجلس، در بازدید از هپکو، وعده هایی داده اند که همه در حد حرف بوده است و تا زمانی که این حرف ها به عمل تبدیل نشود و کار به کف کارگاه هپکو نیاید، به این معنا است که هیچ کاری برای هپکو انجام نشده است.

رضا عبدالهی افزود: هر روز از بیکاری هپکو، یک ماه این شرکت را از رقبای خود عقب می اندازد و این برای آینده شرکت بسیار نگران کننده است.

وی اظهار داشت: اینکه مدیرعامل جدید هپکو بر پرداخت حقوق کارکنان و کارگران تأکید دارد، جای امیدواری است؛ چرا که ما به عنوان اعضای شورای کارگری هپکو بر دستان کسی که در این وضعیت سخت اقتصادی متعهد به پرداخت حقوق و معوقات کارکنان و کارگران می شود، بوسه می زنیم.

اما مدیرعامل جدید شرکت هپکو در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: بنده نه تنها متعهد به پرداخت حقوق و مزایای پرسنل و کارگران شده ام، بلکه قول می دهم تولید نیز در شرکت برقرار شود؛ چرا که سازمان خصوصی سازی و شخص استاندار مرکزی در این رابطه قول حمایت داده اند.

شهسوار افزود: البته که بنده بر روی مسئله تضمین انتقال 3000 دستگاهی که در گذشته مطرح بود، قولی نمی دهم، اما در حدی که چرخ کارخانه بچرخد و چراغ کارخانه را روشن نگه دارم، تلاش می کنم.

وی تصریح کرد: افتی که هپکو در 10 سال گذشته داشته، در 10 روز جبران نمی شود؛ من ماندگار خواهم بود و از هیچ تلاشی برای هپکو دریغ نخواهم کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*