پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اجرای پروژه امکان‌سنجی قطار ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در دانشگاه صنعتی/ مشکلات کارخانه‌های استان مدیریتی و تکنولوژیکی است
استان مرکزی

اجرای پروژه امکان‌سنجی قطار ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در دانشگاه صنعتی/ مشکلات کارخانه‌های استان مدیریتی و تکنولوژیکی است

Virtual editor
10 خرداد 1398
بازدید: 1,103
نظرات: 0
رئیس دانشگاه صنعتی اراک:

اجرای پروژه امکان‌سنجی قطار ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در دانشگاه صنعتی/ مشکلات کارخانه‌های استان مدیریتی و تکنولوژیکی است

 

رئیس دانشگاه صنعتی اراک پروژه امکان‌سنجی قطار ۲۰۰ کیلومتر در ساعت را یکی از دستاوردهای خوب دانشگاه دانست و عنوان کرد: فاز اول این پروژه که امکان‌سنجی بوده است انجام‌شده و امیدواریم بتوانیم فاز بعدی را دنبال کنیم.

 

محسن نجفی رئیس دانشگاه صنعتی اراک( علم و صنعت اراک) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت سی‌امین سال تأسیس این دانشگاه برگزار شد گفت: دانشگاه صنعتی اراک اولین دانشگاهی است که بعد از دفاع مقدس توسط شورای گسترش آموزش عالی تصویب شد.

نجفی ضمن بیان اینکه این دانشگاه یکی از هفت دانشگاهی است که حوزه صنعت را حمایت می کندعنوان کرد: دانشگاه علم و صنعت اراک به طور رسمی از سال ۹۱ از دانشگاه علم و صنعت تهران با ۱۰ دانشکده مهندسی و ۴۹۰ عضو هیئت‌علمی و غیر هیئت‌علمی  استقلال یافت و در حال حاضر افتخارات بسیاری را در جامعه محقق کرده است.

دانشگاه صنعتی بالاترین ضریب اشتغال بین فارغ‌التحصیلان

وی با تأکید بر اینکه جزء دانشگاه‌هایی هستیم که از بالاترین ضریب اشتغال بین فارغ‌التحصیلان برخوردار است بیان کرد: در سال گذشته از بین ۱۸۲ دانشگاه رتبه ۱۷ را در شاخص ارتباط صنعت و دانشگاه کسب کردیم.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک ضمن اشاره به اینکه این دانشگاه با ۴ دانشکده مکانیک، برق، علوم زمین و علوم پایه و فناوری‌های نوین مشغول به خدمت‌رسانی است اظهار کرد: حضور در جامعه را محدود به حوزه صنعت ندانسته و در حال حاضر در حوزه مدیریت و مبلمان شهری نیز ورود داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه تحقیقات و فناوری تلاش کرده‌ایم که با مشارکت دانشگاه‌های بزرگ دستاوردهای دانشی را وارد استان کنیم تصریح کرد: در حال حاضر معتقدیم که باید از ارتباط صنعت و دانشگاه عبور کنیم و به سمت ایجاد نهادهای مشترک بین صنعت و دانشگاه حرکت کنیم و به عبارتی ارتباط صنعت و دانشگاهی که محصول نداشته باشد بی‌فایده است.

ایجاد مرکز تحقیقاتی در برخی از کارخانه‌های بزرگ اراک

نجفی افزود: در همین رابطه مرکز تحقیقاتی را در برخی از کارخانه‌های بزرگ اراک ایجاد کرده‌ایم که در خوشه‌های مختلف با بخش R&D ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: ضریب جذب علم در حوزه‌های مختلف مهم‌تر از تولید علم است و به عبارتی شاخص رشد و توسعه علمی، ضریب جذب علم در حوزه‌های مدیریتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … است که قابل‌بررسی هستند.

سال گذشته تعداد دانشجویان طبق برنامه ۱۵ درصد افزایش داشته است

رئیس دانشگاه صنعتی اراک در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دانشگاه طبق برنامه و در راستای نیازهای صنعتی استان رشد و توسعه داشته است که به‌عنوان نمونه امسال نسبت به سال گذشته تعداد دانشجویان طبق برنامه ۱۵ درصد افزایش داشته است.

وی ضمن بیان اینکه این دانشگاه دارای ۶ رشته کارشناسی با گرایش‌های مختلف و ۹ رشته ارشد است اضافه کرد: علی‌رغم کمبود بودجه‌ها و حتی عدم کامل تخصیص‌ها سعی کردیم منابعی را در نظر داشته باشیم که در همین حوزه سال گذشته از بحث قراردادهای صنعتی توانستیم شرایط مطلوبی را داشته باشیم و طبق اعلام وزارت علوم در حوزه فعالیت ثمر گذار اقتصادی دانشگاه‌ها، دانشگاه صنعتی اراک در شاخص‌های متعدد جزء ۲۰ دانشگاه و در برخی از آیتم‌ها جزء ده دانشگاه برتر کشور بودیم.

نجفی با اشاره به اینکه در حوزه افزایش بودجه جاری جز ۱۰ دانشگاه کشور بوده‌ایم ولی چون بودجه پایه پایین بوده است با مشکلاتی روبه‌رو شده‌ایم تصریح کرد: در توسعه پژوهشی علاوه بر دو مرکز تحقیقات آلومینیوم و ماشین‌سازی، مجوز مرکز تحقیقات توسعه پایدار گرفته‌شده است و با همکاری شهرداری و  شورای شهر کلانشهر اراک به‌صورت مشترک در حوزه‌های طراحی شهری فعالیت خواهد کرد که دستاورد خوبی برای شهر اراک است. همچنین مرکز تحقیقات دیگری هم با نهادی خصوص ایجادشده است.

اجرای پروژه امکان‌سنجی قطار ۲۰۰ کیلومتر در ساعت در دانشگاه صنعتی

وی پروژه امکان‌سنجی قطار ۲۰۰ کیلومتر در ساعت را یکی از دستاوردهای خوب دانشگاه دانست و عنوان کرد: فاز اول این پروژه که امکان‌سنجی بوده است انجام‌شده و امیدواریم بتوانیم فاز بعدی را دنبال کنیم.

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه در منطقه ۴ آموزشی در حوزه چاپ کتاب رتبه اول را داشتیم تشریح کرد: در حوزه قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها با صنایع استان سال ۹۳ تنها ۷ قرارداد به ارزش ۵۸۰ میلیون ریال داشتیم که این اعداد در سال ۹۷ به ۱۷ قرارداد به بیش از ۱۳ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه تحریم‌ها برکت را به دانشگاه صنعتی برمی‌گرداند چون ارتباط با صنعت در حال قوی شدن است تصریح کرد: با توجه به محدود شدن واردات به‌واسطه تحریم‌ها رجوع به توان هیئت‌های علمی در حال انجام است و اگر حمایت مسئولین استانی باشد قطعاً دانشگاه قادر است که مشکلات را حل کند.

مشکلات کارخانه‌های استان مدیریتی و تکنولوژیکی است

نجفی ادامه داد: مشکلات امروز کارخانه‌های استان بیشتر مدیریتی و فنّاوری است و به تحریم‌ها برنمی‌گردد.

وی رتبه دانشگاه در حوزه سرانه ورزشی با سرانه‌ی ۶ مترمربع برای هر دانشجو را رتبه ۱عنوان کرد و افزود: در سال ۹۰ ، ۳۸۰ دانشجو از صندوق رفاه دانشجویی وام دریافت کردند که در سال ۹۷ به ۶۱۰ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک آمار دانشجویان غیربومی این دانشگاه را بالاتر از نرم کشوری دانست و عنوان کرد: در سال ۹۷ از ۴۳۰ دانشجوی ثبت نامی ۳۳۳ نفر پسر و ۵۸ نفر دختر از دانشجویان غیربومی ( خارج از استان) بودند.

وی از اجرای طرح ناوک با محوریت آموزش مباحث مختلف زندگی و مهارتی و کارآموزی از ترم ابتدایی ورود دانشجویان به دانشگاه تا فارغ‌التحصیلی خبر داد و گفت: دانشگاه صنعتی ۱۶ انجمن علمی، ۱۳ انجمن و کانون فرهنگی و ۲ تشکل اسلامی دارد. همچنین در کنار این ۱۱ نشریه دانشجویی در حوزه‌های مختلف فعال هستند.

نجفی ضمن بیان اینکه ارتباط تنگاتنگی با شرکت شهرک‌های صنعتی داریم عنوان کرد: یکی از امکاناتی که برای اولین بار در استان در دانشگاه ایجادشده است بحث انجمن تحقیق و توسعه‌ای است که با توجه به بی‌بهره بودن بسیاری از واحدهای صنعتی کوچک استان از بخش تحقیقات و توسعه این انجمن در راستای کمک به آن‌ها ایجاد شد. همچنین دو دوره آموزشی تحقیق و توسعه نیز  برای مدیران و یا کارشناسان بخش تحقیق و توسعه صنایع کوچک و متوسط برگزارشده است.

وی تلاش برای ساخت نیروگاه‌های زباله‌سوز با همکاری ماشین‌سازی، پروژه استحصال نخاله‌های ساختمانی، ارائه طرح برای مدل‌سازی آلودگی هوای اراک، پروژه‌هایی در حوزه مدیریت انرژی ، سیستم‌های خورشیدی و مدیریت یکپارچه منابع آلودگی استان در چندلایه را از برنامه‌های در حال انجام این دانشگاه در حوزه محیط‌زیست عنوان کرد./دیار افتاب

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*