پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
19پروژه دربخش بازآفرینی شهری دردستور کار اداره کل راه وشهر سازی استان قرار گرفت
استان مرکزی

19پروژه دربخش بازآفرینی شهری دردستور کار اداره کل راه وشهر سازی استان قرار گرفت

Virtual editor
10 خرداد 1398
بازدید: 543
نظرات: 0

19پروژه دربخش بازآفرینی شهری دردستور کار اداره کل راه وشهر سازی استان قرار گرفت

 

عطریاس: احمد مرزبان، مدیر کل راه وشهر سازی استان مرکزی با اعلام این خبر که 19 پروژه در بخش بازآفرینی شهری در دستور کار این اداره کل قرارگرفته است گفت: بازآفرینی شهری با رویکرد محله محور وبا 3 هدف ارتقاء تاب آوری شهری،ارتقاء زیست پذیری شهری ودرنهایت ارتقاء زندگی شهروندان به پیشرفت وبهبود پایدارکالبدی اجتماعی ومحیطی منجر می شود.

وی افزود:محلات هدف دراستان مرکزی شناسایی شده است که شامل 13 محله در شهر اراک و17 محله در شهر ساوه می باشد و این در حالی است که  23 درصد از جمعیت شهر اراک و19درصد از جمعیت شهر ساوه متاسفانه در سکونتگاههای غیر رسمی زندگی می کنند.

مدیر کل راه وشهر سازی استان مرکزی درخصوص برنامه های بازآفرینی بیان داشت: درحال حاضر  این اداره کل 19 پروژه دربخش بازآفرینی شهری دردستورکاردارد که شامل: 4 پروژه مشارکتی است و شاخص ترین آن را می توان پروژه مشارکتی 336 واحدی باغ خلج نام برد، 11 پروژه دربخشهای زیر بنایی وروبنایی در حال اجرا است و بخشهایی از آن به پایان رسیده وبخشهایی نیز دردست اقدام است، 4 پروژه مطالعاتی نیز دردست اقدام است.

احمد مرزبان اظهار داشت: امسال خوشبختانه 380 میلیارد ریال جهت اجرای طرح های اقدام مشترک از طرف سازمان بازآفرینی شهری ایران برای استان مرکزی درنظر گرفته شده است که این اعتبارات به جهت کمک های فنی واعتباری موضوع بند الف تبصره 18 ،درخصوص طرح های ملی باز آفرینی است که شامل: مطالعات وساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی،مطالعه وکمک به بهسازی –روسازی –زیر سازی زیربنایی –طراحی وتوانمند سازی درقالب طرح اقدام مشترک با دستگاههای عضو ستاد بازآفرینی استان است. وی درخصوص برنامه ها واعتبارات درنظر گرفته شده برای دستگاههای عضو ستاد باز آفرینی افزود: 14 پروژه مربوط به شهرداری کلانشهر اراک با اعتباری بالغ بر 18 میلیارد ریال،7 پروژه مربوط به شهرداری ساوه با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال،8 پروژه شرکت توزیع نیروی برق با اعتباری بالغ بر 50 میلیاردریال،پروژه های مربوز به آب وفاضلاب استان با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال،پروژه های مربوط به اداره کل میراث فرهنگی با اعتباری بالغ بر 28 میلیارد ریال، پروژه های مربوط به اداره کل فنی وحرفه ای استان مرکزی با اعتباری بالغ بر 15 میلیاردریال، پروژه های مربوط به دانشگاه علوم پزشکی اراک وساوه با اعتباری بالغ بر 17 میلیارد ریال که درقالب 9 محله که درموافقتنامه سال 1397 تدوین شده که   محله کوی امام علی-بازار تاریخی اراک-خیابان شهدای صفری-قنات ناصری وکوی سجادیه در شهر اراک و محله های بهزیستی-یاقوت آباد-پکنیک گاز-بافت قدیم بازار ساوه در دستور کار این اداره کل قرارا گرفته است.

مدیر کل راه وشهر سازی استان مرکزی درادامه گفت: جهت شبکه معابر بافت های فرسوده شهری نیز قیر رایگان دراختیار شهرداری ها قرار می دهیم که دراین خصوص میزان 907 تن برای 8 شهر استان در نظر گرفته ایم که شامل 75 تن برای شهر شازند،303 تن برای شهر خمین،57 تن برای شهر محلات،52 تن برای شهر دلیجان،150 تن برای شهر کمیجان،70 تن برای شهر خنداب،38 تن برای شهر تفرش و 63 تن برای شهر آشتیان درنظر گرفته شده است. وی ادامه داد: دربخش پرداخت تسهیلات  این اداره کل تا کنون 750 مورد تسهیلات در بافتهای وسکونتگاههای غیر رسمی را جهت  پرداخت به بانک مسکن معرفی کرده و امسال نیز خوشبختانه 40 میلیارد تومان  تسهیلات در اختیار داریم که بر اساس آن هر شهروندی که در بافتها وسکونتگاه های غیر رسمی اقدام به ساخت وساز کند را می توانیم به بانک عامل معرفی کنیم.

احمد مرزبان در پایان افزود:اولویت کاری ستاد وزارتخانه در بخش باز آفرینی شهری ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافتهای فرسوده است که سهم استان مرکزی از این مقدار  ساخت 2 هزار و80 واحد است که این اداره کل به دنبال تامین زمین مورد نیاز جهت احداث و  استارت مسکن امید دراستان است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*