پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ تیر ۱۳۹۹
میزان برداشت مصالح از رودخانه ها مشخص شود
استان مرکزی

میزان برداشت مصالح از رودخانه ها مشخص شود

Virtual editor
12 خرداد 1398
بازدید: 537
نظرات: 0

استاندار مرکزی در نشست شورای معادن استان، ضرب العجل ۱۰ روزه برای آب منطقه ای اعلام کرد

میزان برداشت مصالح از رودخانه ها مشخص شود

 

عطریاس: نشست شورای معادن استان مرکزی با حضور استاندار، معاونین، نماینده خمین و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط برگزار شد.
استاندار مرکزی در این نشست با اشاره به اینکه رودخانه های استان در پی بارش های بهاره و سیلابی شدن مسیل ها با افزایش رسوبات مواجه شده است گفت: لایروبی بستر رودخانه های استان مرکزی اقدامی ضروری است.
آقازاده بیان کرد: کرد: براساس قانون، برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنوع است و برداشت از بستر رودخانه ها تنها با هدف ساماندهی شرایط عبور آب انجام می شود.
وی ادامه داد: سیلاب های اخیر حجم زیادی از شن و ماسه را در کف رودخانه ها انباشته کرده است که به صورت موردی و به منظور ساماندهی و ایمن کردن مسیر آب، با نظارت اصولی می توان از این مصالح به عنوان خوراک برای واحدهای تولیدی استفاده کردد.
استاندار مرکزی اشاره کرد: برخی کارگاه های تولیدی شن و ماسه که از گذشته مجوز برداشت داشته اند می توانند در نقاطی که مورد تایید سازمان آب منطقه ای استان است اقدام به برداشت محدود و در حد و ساماندهی رودخانه ها استان کنند.
آقازاده گفت: شرکت آب منطقه ای استان مرکزی باید ظرف مدت ۱۰ روز آینده نقاط و میزان برداشت مصالح از رودخانه ها را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کند تا کارگاه هایی که از گذشته مجوز برداشت کسب کرده اند نسبت به برداشت از این نقاط اقدام کنند.
وی ادامه داد: پیش بینی شده که حجم شن و ماسه انباشته شده در بستر رودهای استان پس از سیلاب، ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تن باشد که باید در راستای لایروبی و ایمن سازی از مسیر عبور آب خارج شود.
معاون عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: به منظور ارائه مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه های استان، ضرورت دارد شهرداری ها و برخی پیمانکاران بزرگ راه سازی که اجرای طرح های ملی در استان را بر عهده دارند در اولویت قرار گیرند.
زندیه وکیلی افزود: باید نقاط و میزان برداشت مصالح از رودخانه ها توسط سازمان آب منطقه ای مشخص شود تا از بروز مشکلات در رودخانه های استان جلوگیری شود.
اما مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی با اعلام این خبر که از دهه ۸۰ تاکنون، مجوز کارگاه های برداشت شن و ماسه به دلیل افزایش این کارگاه ها در استان صادر نشده گفت: کارگاه های فعال در حوزه شن و ماسه در استان به معادن کوهی منتقل شده اند.
آمره ای افزود: براساس قانون، برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنوع است و نمی توان رودخانه ها را به عنوان معدن به سازمان صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد.
وی بیان داشت: سیلاب های اخیر، مصالحی را در رودخانه های استان مرکزی آورده است که می توان این مصالح را در قالب کارگاه و با هدف لایروبی رودخانه ها در اختیار بهره برداران قرار داد.
مدیرعامل آب منطقه ای استان ادامه داد: طرح شناسایی نقاط نیازمند لایروبی در سطح رودخانه های استان برای خروج حجم غیرمنطقی شن و ماسه در دست انجام است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: استان مرکزی در زمینه پیگیری رفع مشکلات معادن در زمره استان های برتر کشور بوده است.
حاجی پور ادامه داد: براساس بخشنامه ای کشوری، برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنون است که با توجه به سیلاب های اخیر امکان برداشت در برخی نقاط فراهم شده است؛ که با تصمیم شورای معادن استان امکان برداشت این مصالح به عنوان خوراک کارگاه های شن و ماسه فراهم می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*