پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
عرضه شکر بالاتر از نرخ مصوب 3500 تومان تخلف است
استان مرکزی

عرضه شکر بالاتر از نرخ مصوب 3500 تومان تخلف است

Virtual editor
14 خرداد 1398
بازدید: 843
نظرات: 0

در نشست ستاد تنظیم بازار استان مرکزی عنوان شد:

 

عرضه شکر بالاتر از نرخ مصوب 3500 تومان تخلف است

 

کارگروهی سه گانه برای نظارت بر نرخ مرغ در استان شکل گرفت

 

گروه اقتصادی: زهره صادقی

کارگروهی متشکل از سه دستگاه جهاد کشاورزی، دامپزشکی و سازمان صمت برای نظارت جدی بر نرخ مرغ و نحوه عرضه آن در استان مرکزی تشکیل شد.

این اقدام در نشست اعضای ستاد تنظیم بازار استان مرکزی و با تاکید معاونت اقتصادی استانداری تصویب شد.

سعید فرخی در این نشست ضمن بررسی وضعیت خرید، انبار و عرضه اقلام اساسی خانوار در استان مرکزی اعم از مرغ، شکر، قند و لاستیک خودرو اظهار داشت: با توجه به اینکه در فصول و اعیاد مختلف، نیاز مردم برای مصرف شکر بیشتر است، باید کارخانجات بسته بندی شکر را وارد بازار کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی بیان کرد: هماهنگی لازم برای نحوه و چگونگی توزیع محصولات مصرفی مانند شکر باید در این کارگروه انجام شود.

فرخی بیان کرد: هنگامی که اخلال در عرضه به وجود آید؛ اعتماد مردم سلب می شود. به همین دلیل باید این اعتماد را در مردم ایجاد کنیم که این مهم با ایجاد نظم در توزیع مناسب مواد غذایی مصرفی و اقلام اساسی حاصل شود.

وی تاکید کرد: باید اطلاعات دقیقی از روند مصرف شکر در سال های گذشته نیز تهیه شود تا بتوان برای عرضه این محصول، بدون کمبود برنامه ریزی کرد.

فرخی بیان داشت: چنانچه عرضه شکر بالاتر از قیمت 3500 تومان انجام شود خلاف قانون است و در برابر این اقدام هیچ اغماضی وجود ندارد و پرونده فرد متخلف به تعزیرات ارسال می شود.

وی مشخصا در خصوص اقلامی همچون قند و شکر اظهار داشت: باید حجم قابل توجهی از این اقلام به صورت گسترده در مراکز عرضه استان توزیع گردد تا با کاهش التهاب بازار، تعادل عرضه و تقاضا برقرار شود.

فرخی همچنین در ادامه در خصوص نحوه کنترل و نظارت بر عرضه مرغ در بازار گفت: باید کمیته ای ذیل این کارگروه با مشارکت جهاد کشاورزی استان، دامپزشکی و نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به منظور نظارت و بررسی درج قیمت مرغ در بسته بندی آن تشکیل شود.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی در جمع اعضای نشست ستاد تنظیم بازار استان بر ضرورت تک نرخی شدن و ثبات نرخ برخی اقلام اساسی خانوار در استان با نظارت و کنترل سازمان صمت تاکید کرد.

سعید فرخی تصریح کرد: تامین کالاهای اساسی و ثبات قیمت با جدیت توسط دستگاه های عضو ستاد تنظیم بازار استان دنبال شود.  معاون اقتصادی استاندار مرکزی تصریح کرد: حوزه نظارتی استان، تکالیف سنگینی برعهده دارد و همه ظرفیت ها باید در بازار متمرکز شود تا هرگونه گران فروشی، تخلف، عرضه کالاهای بی کیفیت و رفتارهای غیرمنطقی متوقف شده و مردم با اطمینان و با بهترین کیفیت بتوانند مایحتاج خود را خریداری کنند.

وی افزود: همچنین باید تامین کالاهای اساسی و ثبات قیمت با جدیت توسط دستگاه های عضو ستاد تنظیم بازار در استان دنبال شود.  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: با توجه به پیگیریهایی که توسط شرکت غله صورت گرفته است، طی دو روز آینده بالغ بر دو و نیم تن شکر در بین حدود 500 واحد صنفی با هماهنگی اتحادیه خواروبار فروشان به مبلغ مصوب 3هزارو500 تومان توزیع خواهد شد.

محمدرضا حاجی پور بیان کرد: با توجه به سهمیه روغن نباتی که به استان اختصاص یافته بود، ایراداتی در بحث تهیه روغن جامد وجود داشت که مقرر شد از طریق استان همدان که تامین کننده روغن جامد و نیمه جامد است نسبت به تخصیص و تامین اقلام مورد نیاز استان مرکزی از طریق شرکت غله اقدام شود.

وی در خصوص تامین و عرضه برنج خارجی نیز گفت: با تامین 570 تن برنج خارجی که در مجموعه استان بوده کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به اعلام مواردی در خصوص کمبود لاستیکهای سبک و نیمه سنیگن در استان، پیگیریهای متعددی از طریق وزارتخانه صورت گرفته و مجدد مصوب شد که برای تامین لاستیک های سبک و نیمه سنگین، رایزنی با وزارتخانه صورت گیرد. وی بیان کرد: تلاش دولت در راستای تامین کالاهای مورد نیاز حمل و نقل و راهداری بر این بوده که با ارز نیمایی نسبت به واردات اقدام کند؛ که امید می رود با رفع مشکلات تامین ارز و انتقال ارز نسبت به واردات لاستیک ها اقدام شود.  معاون نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در خصوص کاهش قیمت برخی اقلام در استان گفت: از دوم تا نهم خرداد ماه قیمت پروفیل فولادی 3درصد، تخم مرغ 8.3درصد و شکر سفید 5.8 درصد کاهش داشته است.

قربانیان افزود: کمبود برخی اقلام از جمله لاستیک خودرو به دلیل عدم عرضه از سوی شرکت های تولید کننده است.

که در همین راستا، معاون اقتصادی استانداری مرکزی دستور رسیدگی به وضعیت اعلام شده و ارائه گزارشی از روند مذکور به وزارت صنعت را عنوان کرد؛ و مقرر گردید ظرف سه روز آینده گزارشات لازم در خصوص عدم عرضه لاستیک خودرو از سوی شرکت های تولیدکننده به شخص وزیر صمت و معاون وی ارائه گردد.

رئیس سازمان صمت استان نیز در این باره به فروش اینترنتی شرکت کویر تایر یزد اشاره کرد و گفت: این شرکت، سامانه ای تشکیل داده است که با حذف عوامل توزیع، فروش اینترنتی لاستیک را انجام می دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*