پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
هپکو بحرانی نیست
استان مرکزی

هپکو بحرانی نیست

Virtual editor
14 خرداد 1398
بازدید: 1,047
نظرات: 0

مدیرعامل هپکودر جمع اصحاب رسانه استان مرکزی:

هپکو بحرانی نیست

من مدیر منصوب دولت هستم

گروه اقتصاد و صنعت: «من مدیر منصوب دولت هستم، باید چراغ هپکو را روشن نگه دارم، هپکوی اراک هیچ بدهی بانکی ندارد، هپکو بحران ندارد، واجب می دانم بزرگی و آوازه نام هپکو را حفظ کنم.»
اینها اظهارات مدیرعامل جدید هپکو است که در جمع اصحاب رسانه استان بر آن ها تاکید داشت.
محمدحسین شهسوار در اولین نشست مطبوعاتی خود اظهار داشت: هپکو بحران ندارد؛چراکه این شرکت پرسنل و کارگرانی جان نثار دارد که از هیچ تلاشی برای ادامه حیات صنعتی در هپکو کوتاهی نمی کنند.
وی با بیان اینکه اگر صنعت را یک قوم در نظر بگیریم شرکت هپکو، بزرگ این قوم است که دارای برخی مشکلات است؛ گفت: یکی از مشکلات شرکت هپکو که از بدو ورود تاکنون همچنان با آن درگیر است،تغییر ساختار است؛ساختار شرکت به روز نیست و به لحاظ فیزیکی و متافیزیکی افت کرده است. مدیرعامل هپکو ادامه داد: تمام تلاش مجموعه مدیریتی شرکت که از خرداد 97 در هپکو مستقر شده اند، متمرکز بر بازگرداندن هپکو به دوران اوج و بازگشتن اعتماد عمومی است که طی 11 ماه اخیر تا حدودی در این عرصه موفق بوده ایم.
شهسوار تاکید کرد: بر خود واجب عینی می دانم که بزرگی و آوازه نام هپکو را حفظ کنم که برای پیمودن این مسیر، دانایی، تفکر و ایثار نیاز است.
وی افزود: امروز زمان کار است؛باید حاشیه را فراموش کرده و به متن کار که تولید است پرداخت؛ تا به اوج بازگردیم.
مدیرعامل هپکو در ادامه بیان کرد:شرکت هپکو 9 هزار و 760 سهامدار خرد دارد که در بدترین شرایط بازار با ایثار، سهام هپکو را خریدند و باید تلاش کرد که این جایگاه به هپکو بازگردد.
وی با بیان اینکه سعی بر این است که هزینه مازاد به شرکت تحمیل نشود، افزود: در سال جاری یک ریال حقوق مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و قائم مقام شرکت افزایش نداشته و نخواهد داشت؛ اما حقوق پرسنل و مزایای آنها افزایش سنواتی خواهد داشت و به صورت کامل پرداخت می شود.
مدیرعامل شرکت هپکو با اشاره به ملاقات وی با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی خاطرنشان ساخت: امام جمعه اراک در پاسخ به درخواست یک رهنمون، “انحصار، یک جا ماندن و محدود به مرز بودن” را عامل اصلی عدم رونق تولید دانست و تاکید داشت: باید به خارج از مرزها رفت؛ بر همین اساس در اقلیم کردستان عراق به دنبال ایجاد یک کارگاه به نام شرکت هپکو هستیم که کار رایزنی و برنامه ریزی آن از سه ماه پیش آغاز شده است تا فعالیت های خارج از مرز را داشته باشیم.
وی ادامه داد: هپکو همچنان برای تامین 45 درصد قطعات خود وابسته به خارج از کشور است و متاسفانه مدیران قبلی، داخلی سازی محصولات را دنبال نکرده اند به همین دلیل برای تامین نیازهای داخل، کشور همسایه انتخاب شده است. وی اضافه کرد: اقلیم کردستان به لحاظ بُعد مسافت، نزدیک به استان مرکزی است؛ امکانات لازم را در اختیار دارد و با کشورهای دیگر گردش مالی راحتی دارد و در واقع به مانند یک منطقه آزاد اقتصادی است که می توان یک هپکوی کوچک در این منطقه ایجاد کرد که زمینه خرید و وارد کردن قطعات به کشور فراهم می شود و این بن بست ایجاد شده به واسطه تحریم ها از بین می رود.
شهسوار با اشاره به قراردادهای کاری شرکت هپکو بیان کرد: قرارداد با سازمان راهداری کشور در اسفندماه انجام شد و با پرداخت پیش پرداخت، کار آغاز می شود؛ همچنین با وزیر راه تفاهم شده است که 60 دستگاهی که باید برای آنها ساخته شود به 75 دستگاه افزایش یابد که ارزش این قرارداد 75 میلیارد تومان است. وی افزود: به گفته سازمان مدیریت بحران در سیل اخیر، این سازمان غافلگیر شد و ستاد بحران سازمان راهداری نتوانست مسیرها را باز کند؛ بر همین اساس، تصمیم بر این است که یک ستاد بحران کشوری در تهران مجهز به انواع ماشین آلات راهداری و راهسازی و کامیون ایجاد شود و مقرر شده است که تمامی ماشین آلات ستاد بحران (حدود 30 دستگاه) به صورت پرداخت نقدی توسط هپکو فراهم شود.
وی افزود: همچنین یک میلیارد یورو برای حفظ اشتغال در کشور تصویب شده است که در آخرین دیدار مدیرعامل سابق با رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مقرر شد که منابع 2400 دستگاه که قرارداد قبلی شرکت هپکو بوده است، از محل حفظ اشتغال تامین شود و امیدواریم در سال جاری زمینه ساخت 480 دستگاه فراهم شود. مدیرعامل هپکو با تاکید بر حمایت ها و پیگیری های استاندار مرکزی برای عبور هپکو از مشکلات و با اشاره به تصمیم وی مبنی بر خرید لودر از هپکو با استفاده از بودجه 30 میلیارد تومانی دهیاری ها گفت: در دیدار با شهردار اراک نیز مقرر شد بدهی شرکت به شهرداری در قالب ماشین آلات مورد نیاز در فضای سبز و آسفالت پرداخت شود. وی تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر توجه به موضوع نماینده فروش در شرکت فراموش شده است. در اولین فرصت 31 نماینده فروش و خدمات پس از فروش در کشور دعوت خواهند شد و طی همایشی به تمامی آنها اعتبار، اختیار و اقتدار داده می شود و قطعا نمایندگان فروش در استان ها به اندازه نماینده فروش در تهران اختیار خواهند داشت که این امر قطعا نفس تازه ای در روح هپکو خواهد دمید و هپکو از 32 نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در سطح کشور برخوردار خواهد شد.
شهسوار تاکید کرد: همچنین پذیرای سرمایه گذاران نیز خواهیم بود، مسلما سرمایه گذاری در شرکت هپکو بیشتر از سود بانکی صرفه خواهد داشت.
وی در خصوص معوقات کارگری و پرسنل شرکت گفت: طی 11 ماه اخیر هیچ گونه عقب افتادگی در حقوق کارگران و پرسنل هپکو حادث نشده است و رویه حفظ انگیزه تولید در شرکت ادامه خواهد یافت؛
وی در ادامه بیان کرد: تنها چند ماه در سال 94، 95 و 96 حقوق کارگران عقب افتاد و تصمیم بر این است که معوقات جمع بندی شده و از مرداد ماه به صورت اقساط 24 ماهه همراه با حقوق پرداخت شود؛همچنین طی 3 ماهه گذشته حقوق پرسنل از طریق فروش کالا تامین شده است و پرداخت ها از محل وام و تسهیلات نبوده است.
مدیرعامل هپکو گفت: از وام 90 میلیارد تومانی هپکو در سال 97، هنوز 59 میلیارد تومان آن پرداخت نشده که برای خرید مواد اولیه در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید بر اینکه مدیریت مشارکتی در شرکت مدنظر است و این امر تصمیم سازی را ساده تر می کند، اضافه کرد: هپکو طی 11 ماهه اخیر تمامی مطالبات دارایی را پرداخت کرده و تنها مقداری بدهی مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال های گذشته مانده است؛ همچنین شرکت هپکوی اراک بدهی بانکی ندارد؛ بدهی بانکی هپکوی اراک کمتر از یکصد میلیارد تومان است که در پرداخت آن ها و مدیریت شرکت، قطعا همان نهضت و رویه مدیرعامل سابق شرکت(صادقیان) ادامه خواهد داشت؛ اما مسلما به سرعت نمی توانیم به تولید 2 هزار دستگاه در سال 88 و 89 بازگردیم؛ با تولیدات کوچک آغاز می کنیم اما اهداف کوچک نداریم و امور کاملا براساس یک استراتژی مشخص پیش می رود.
مدیرعامل هپکو تصریح کرد: من مدیر منصوب دولت هستم؛ ما خواستار روشن ماندن چراغ هپکو هستیم، هپکو در حال حاضر هیچ بحرانی ندارد، پول هست، کار هست، استراتژی کاری نیز تدوین شده است، مواد اولیه خریداری می شود، با کم شروع می کنیم اما به کم قانع نخواهیم بود و می خواهیم با تنوع در تولید به دوران اوج بازگردیم.
شهسوار در خصوص سهامدار شرکت گفت: سازمان خصوصی سازی به دنبال یک سهامدار واقعی است تا شرکت را واگذار کند، این سازمان این بار با توجه به مشکلات گذشته هپکو، محکم پای کار ایستاده است و هپکو را به سرمایه گذاری واگذار می کند که سرمایه لازم را داشته باشد و برای رونق تولید در هپکو نگاهی بلندمدت داشته باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*