پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ آبان ۱۳۹۸
زنگ انتخابات به صدا در آمد
استان مرکزی

زنگ انتخابات به صدا در آمد

Virtual editor
14 خرداد 1398
بازدید: 1,119
نظرات: 0

نگاهی به داوطلبان احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی

زنگ انتخابات به صدا در آمد

گروه سیاسی: پس از کش و قوسهای فراوان بر سر برگزار شدن انتخابات به صورت استانی نهایتا انتخابات به روال سنوات گذشته برگزار خواهد شد اگرچه برگزاری انتخابات به صورت استانی با خود مزایایی را به همراه داشت اما در نهایت مجلس و شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی به نظری واحد در این خصوص نرسیدند. زنگ انتخابات با تعیین ستاد انتخابات در استان مرکزی و مشخص شدن اعضای آن در استان و همچنین نزدیک شدن به فرصت قانونی کارمندان دولت و سازمان ها برای استعفا نواخته شده است؛ گرچه برخی از نمایندگان پیشین و فعلی مجلس شورای اسلامی در استان، از اواخر سال گذشته فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز کرده بودند و با برگزاری سخنرانی ها و محفل های خصوصی و عمومی به بیان دیدگاه ها و جمع آوری رای خود اقدام کرده اند اما با آغاز مهلت یک هفته ای برای استعفای داوطلبان انتخابات مجلس براساس جدول زمانبندی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فضای انتخابات استان رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است. اولین استعفا توسط یکی از اعضای شورای اسلامی شهر محلات کلید خورد و گمانه زنی هایی برای استعفای دیگر اعضای شورای اسلامی شهر در استان به گوش می رسد.
به نظر میرسد در انتخابات اخیر نیز دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا هر یک با ارائه لیستی واحد کاندیداهای خود را معرفی و حمایت کنند که این مهم نیازمند طی شدن پروسهای است که در روزها و ماه های آتی مشخص می شود و چند و چون انتخاب و معرفی کاندیداهای هر یک از دو جناح مشخص خواهد شد.
از جبهه اصلاحات به گوش میرسد که این دوره اصلاح طلبان با جناح های دیگر سیاسی ائتلاف نخواهند کرد و شاید مهمترین صحبت در این خصوص را محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان مطرح کرده است که به نظر می رسد اشاره وی به حزب اعتدال و توسعه باشد که بسیاری از اصلاح طلبان معتقدند ائتلاف با اعتدال گرایان در انتخابات ریاست جمهوری تجربه موفقی نبوده است و دولت حسن روحانی که برخاسته از ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون بود پس از پیروزی در انتخابات از به کارگیری نیروهای اصلاحطلب و همفکری با این جناح سر باز زده و تنها به پیاده سازی اهداف و افکار حزب اعتدال و توسعه همت گمارده است.
گرچه قضاوت برای ائتلاف در این جناح زود به نظر می رسد و باید دید در روزهای آتی چه سرنوشتی برای روند انتخابات و تایید صلاحیت داوطلبان و کاندیداهای مجلس شورای اسلامی رقم خواهد خورد.
در سوی دیگر در جناح اصولگرا همچنان صدای تفرقه و چند پارچه ای به گوش می رسد؛ تکثر آرا در این جبهه را به راحتی می توان از اختلاف علنی این جناح در انتخابات خانه احزاب استان هم مشاهده کرد، اختلافی که هر روز بر شدت و حدت آن افزوده می شود اما آنچه که مشخص است این جناح تجربه ای تلخی از ائتلاف را در انتخابات ریاست جمهوری تجربه کرد و با ایجاد تشکیلاتی به نام جمنا هم نتوانست آنگونه که باید توجه رای دهندگان را به خود جلب و اعتماد آنان را برانگیزد. به همین دلیل باید نشست و دید که در ماههای منتهی به انتخابات بزرگان این جناح چه تصمیم و استراتژی برای وحدت در جناح خود و سپس جلب آرای مردم خواهد داشت.
تا زمان بسته شدن لیست نهایی هر دو جناح به نظر میرسد این کاندیداهای مستقل، افراد شناخته شده ، مدیران و مسئولان هستند که میدان انتخابات را در دست گرفته و با برپایی محفل ها و جلسات تبلیغاتی سعی بر جذب آرا و افکار حوزههای انتخاباتی به نفع خود هستند. هرچند به نظر می رسد که با نهایی شدن لیست های انتخاباتی هر دو جناح برخی از اشخاص مطرح و منتسب به جناح های سیاسی که امروز نام آن ها به عنوان داوطلبان احتمالی انتخابات یازدهمین دوره مجلس مطرح میشود در نهایت انصراف خود را اعلام کنند اما نباید فراموش کرد که تجربه ادوار گذشته نشان می دهد برخی داوطلبان با نزدیک شدن به زمان انتخابات و ولع نشستن بر صندلی قدرت، از انصراف به نفع لیست های سیاسی صرف نظر کرده و نهایتا منافع شخصی را بر منافع جمعی جناح خود ترجیح داده اند. از دیگر سو ناکامی این قبیل افراد در کسب آرای اکثریت نیز می تواند این دوره چراغی باشد بر راه آتی مجلس یازدهم تا افرادی پخته تر و با تجربه تر وارد بهارستان شوند.
عطریاس در این گزارش به معرفی برخی از افرادی می پردازد که احتمال می رود در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از هریک از 7 حوزه انتخاباتی استان کاندیدای تصدی صندلی بهارستان باشند.
در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان که در این دوره به جای دو نماینده سه نماینده خواهد داشت تا این لحظه از جناح اصلاح طلب نام افرادی چون حجت الاسلام آقا زیارتی، حقوقدان؛ حجت الاسلام حجت هاشمی، داود نعیمی، علی یوسفی، مجید حاجی بابایی، عضوهیئت علمی دانشگاه اراک ؛ ایرج رضایی، عضو فعلی شورای اسلامی شهر اراک؛ سعید میرمحمدی، حقوقدان و سید مهدی مقدسی نماینده فعلی مردم اراک، خنداب و کمیجان به گوش می رسد و با توجه به ورود اصلاح طلبان با لیستی واحد در این انتخابات، قرارگرفتن نام هریک از کاندیدای احتمالی مشروط به اخذ تایید صلاحیت و طی نمودن پروسه ی تایید این افراد توسط شورای اصلاح طلبان است و به همین دلیل نمی توان نام هریک از افراد مطرح شده را قطعی تلقی کرد.
ازجناح اصولگرا نیز نام افرادی چون محمد حسن آصفری، نماینده دوره نهم؛ احمد آزاد، فرماندار اسبق ساوه و دلیجان؛ مسعود امرالهی، دبیر اسبق جمعیت رهپویان استان؛ حمیدرضا بادکوبه، مدیر عامل اسبق ایرالکو؛ عباس رجایی، نماینده سه دوره مجلس؛
ابوالفضل فخر الاسلام، سردبیر نشریه شمس؛ رضا یوسفی تبار، عضو اسبق شورای شهراراک و علی اکبر کریمی، نماینده فعلی به گوش می رسد که با توجه به اختلاف حاکم بر این جناح در استان به نظر می رسد در این انتخابات حداقل دو لیست معرفی شود.
و در داوطلبان مستقل نیز نام افرادی چون محسن نبیونی، فوق تخصص مغز و اعصاب؛ علی اسفندانی، کارشناس وزارت امور خارجه؛ امیر انصاری، مدیر کل اسبق حفاظت از محیط زیست؛ علی آقا ایرجی، سردبیر نشریه مجنون؛ محمد امین جمشیدیان،استاد دانشگاه؛ مهدی عربی، عباس کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد؛ احمد لطفی، نماینده دوره هشتم مجلس؛ داریوش مردانی، بخشدار مرکزی خنداب؛ حجت اله نیکی ملکی،محقق و روزنامه نگار به گوش می رسد. در حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه نیز برخی اعلام موجودیت کرده و بعضی تحرکات انتخاباتی را آغاز کرده اند.حسن طاهر احمدی، حجت الاسلام سعید اگاه، علی وفایی، علی سعیدی، علیرضا هدایتی، شهلا میرگلو بیات، حجت الاسلام سید کمالی، نورمحمد فردی، محمد منصوری، حمزه خوارزمشاهی، سید احمد نبوی، حجتالاسلام حسن هنرمند، باقر معماریان، علیرضا هدایتی، سید حسین سید محمدی، علی بسطام و منصوری نماینده فعلی از جمله افرادی است که احتمال کاندیداتوری آنها در این حوزه انتخابیه می رود.
از حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان نیز فعالیت و تحرک برخی افراد به گوش می سد که برخی از آنها عبارتند از: منیژه مراد خانی، عبدالحسین حیدری تفرشی، منصوره سعیدی راد، عباس صلاحی، بهمن اخوان، سردار علیپور، علی الهی، ولی ا… بیاتی، مجتبی حیدری، اسدا… رضایی، کاظم سپاسی آشتیانی، ابوالفضل بورقانی، محمد جواد محمودیان، علی صابری، مرتضی دستجانی، محمد حسین فرمهینی فراهانی، حسین درمنکی، محمد محسن آبادی و حسینی نماینده فعلی این حوزه انتخابیه .
به نظر می رسد با اتمام مهلت قانونی برای استعفای داوطلبان احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تعداد داوطبان در روزهای آتی بیشتر شود و عطریاس نیز در شماره های بعدی بیشتر به این موضوع می پردازد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*