پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
عده ای به دنبال بهره برداری سیاسی از اجرای تقاطع غیرهمسطح سنجان هستند
اجتماعی

عده ای به دنبال بهره برداری سیاسی از اجرای تقاطع غیرهمسطح سنجان هستند

Virtual editor
14 خرداد 1398
بازدید: 970
نظرات: 0

در صحن رسمی شورای شهر اراک مطرح شد:

عده ای به دنبال بهره برداری سیاسی از اجرای تقاطع غیرهمسطح سنجان هستند

عطریاس: عضو شورای شهر اراک گفت: شائبه های سیاسی وجود دارد که عدهای اصرار میکنند تا پل سنجان باید زودتر به بهره برداری شود چرا که می خواهند از آن برای بهره برداری سیاسی خود استفاده کنند.
مرتضی سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک در جلسه این هفته پارلمان شهری گفت: شهرداری با برخی اقدامات خود طی سال های گذشته فضای سبز و رفاهی شهروندان اراکی را اشغال کرده ولی از میزان درآمد زایی که به این واسطه به وجود آورده اطلاعاتی در دست نیست. باید مشخص شود درآمدها چه میزان بوده و طرف قرارداد چه کسی است. همچنین هیچ آمار مشخصی از کیوسکهای سطح شهر که چه کیوسکهای ارائهدهنده تنقلات و چه کیوسکهایی که کار نشریات را انجام میدهند، موجود نیست و تا به امروز آماری ارائه نشده است. متاسفانه در آمد مشخصی از تمام تابلوهای تبلیغاتی، بیلبورد یا پایه استندهای سطح شهر وجود ندارد لذا سازمان زیبا سازی شهردای اراک در این باره باید پاسخگو باشد.
وی به مشکلات موجود در آرامستان اراک پرداخت و اضافه کرد: شهروندانی که برای دفن عزیز خود به آرامستان مراجعه می کنند و در شرایط خاصی هستند، آنجا با حرف ها و قیمت هایی روبه رو می شوند که به اسم شورای شهر هم تمام می کنند و هیچ پاسخ منطقی هم ندارند و خیلی راحت می گویند قبر شما ده میلیون تومان هزینه دارد.
عضو شورای شهر ادامه داد: از طرفی ما اینجا میگوییم زمین یا ملک در قبرستان وقفی و رایگان است. از طرف دیگر 5 الی 10 میلیون تقاضا میکنند.
وی به حوزه سد معبر و میوه و تره و بار اشاره کرد و ادامه داد: باید گفت واقعیت این است که شهرداری در رفع سد معبرها اصلاً موفق نیست تا جایی که امروز سد معبرها از خیابان قائم مقام تا خیابان شهید بهشتی هم رسیده است.
سورانه در خصوص مشکلات فنی پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان تصریح کرد: در مورد مشکلات اجرایی تقاطع غیر همسطح سنجان باید گفت که تقریباً دو سال است که این تقاطع شروع به کار کرده و مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده است.
وی اظهار کرد: در حاضر به نظر می رسد که تقاطع درحال احداث، غیرکارشناسانه است چرا که لاین سرعت برای خروجی انتخابشده که این مهم در آینده خطرساز خواهد بود.
عضو شورای شهر اظهار کرد: این موضوع باید بهصورت فنی و تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و از طرف شورا بهصورت مکتوب تذکر داده شود زیرا اگر تقاطع بهره برداری شود در لاین سرعت آن با مانع ترافیکی مواجه خواهیم شد که این امر بسیار خطر ساز است.
وی خاطرنشان کرد: شائبههای سیاسیای وجود دارد که اصرار میکنند این تقاطع باید هر چه زودتر به بهرهبرداری برسد تا از آن برای خود بهرهبرداری سیاسی کنند.
پیمانکار را مجبور به انجام کار اضافی نمی کنم
محمدکریم شفیعی، شهردار اراک نیز در صحن رسمی شورای شهر با بیان اینکه در بحث اجرای مصوبات و نظرات و پروژه های تعریف شده توسط شورای شهر هیچ حرفی نیست، اما باید اعتبار لازم برای آن دیده شود، گفت: برای آسفالت خیابان 30 متری کوی حمید حداقل 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، حتی برای ساماندهی رودخانه اراک نیز 50 میلیارد تومان بودجه نیاز است که شورا برای سال جاری تنها 5 میلیارد تومان در نظر گرفته است .
وی تصریح کرد: شهرداری یک بودجه مصوب سالانه دارد و باید براساس آن کار کند و اگر کار بیشتری تعریف شود مسلما باید بودجه و ردیف اعتباری آن نیز تعریف شود. برای آسفالت معابر و خرید قیر مشکلی وجود ندارد، اما ردیف اعتباری در اختیار شهرداری نیست .
شفیعی با بیان اینکه وضعیت آسفالت معابر کل شهر اراک مناسب است و بارش شدید اخیر نیز آسیب هایی را در پی داشت، درخصوص کمک اعتباری سازمان برنامه و بودجه و فرمانداری بیان کرد: اعتبار و پولی وجود ندارد که اختصاص یابد و اگر کمکی هم صورت گیرد بهتر است به بحث ساماندهی رودخانه اراک اختصاص یابد .
شهردار اراک درخصوص مصوبه کمیسیون عمران مبنی بر “الزام شهرداری به واگذاری اجرای آسفالت تقاطق میدان ورزش به قرارگاه خاتم الانبیا” تصریح کرد: قرارداد دارای چارچوب است و نمیتوان به زور پیمانکار را بدون درج در قرارداد مجبور به انجام کار اضافه کرد و من به عنوان شهردار این کار را انجام نمی دهم.
تولید زباله تر 70 درصد است
طوفان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اراک نیز به ارائه گزارش عملکرد این کمیسیون پرداخت و گفت: کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک تا به امروز 73 جلسه داشته و جمع ساعات برگزاری کمیسیون 219 ساعت بوده است. همچنین تعداد مصوبات کمیسیون 154 مصوبه و تعداد جلسات کارگروهها 96 جلسه و جمع ساعات برگزاری کارگروهها 243 ساعت و تعداد نامههای قرائتشده در کمیسیون 128 نامه، تعداد مکاتبات انجام شده با شهرداری و سایر دستگاه ها 256 مکاتبه و تعداد بازدیدهای درون شهری 136 مورد و برون شهری 5 مورد بوده است.
محمدی افزود: بازدید از هرس اصولی و غیر اصولی و ارائه جزوه آموزشی و برگزاری جلسات آموزشی برای نحوه صحیح هرس از دیگر برنامه های برگزار شده است که هر ساله این جلسات برگزار می شود. در حوزه حفاظت از منابع آبی نیز مقرر شد که با حذف کاشت چمن و یا کاشت گونههای با مصرف بالا از هدر رفت آب جلوگیری شود.
وی به حوزه سرویسهای بهداشتی در شهر اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مسائل موردنیاز در شهر سرویسهای بهداشتی است که در این زمینه ابتدا بررسی انجام شد تا بتوانیم تعداد لازم چشمههای سرویسهای بهداشتی را بسنجیم که سازمان سرمایهگذاری 173 سرویس بهداشتی را در سطح شهر مکانیابی کرد و قرار شد تا زمان احداث این سرویسها، از ده مسجد استفاده کنیم و همچنین در پروژه آفتاب تسریع شود زیرا سرویسهای تعریفشده در طبقات زیرین آفتاب در حل این مشکل کمککننده خواهد بود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا مدیریت پسماند را یکی از مهمترین مباحث روز دنیا دانست و عنوان کرد: یکی از مؤلفههای توسعهیافتگی مدیریت صحیح پسماند است. با توجه به اینکه متأسفانه در شهر اراک در این زمینه کاری صورت نگرفته است. طبق بازدیدهایی که از شهرهای دیگر شکل گرفت، قرار شد درزمینهٔ بازیافت طرح جامع بازنگری انجام شود و برای انجام آن نیاز به یک مشاور داریم.
وی با تأکید بر مطالعات درزمینهٔ پسماند بیان کرد: شستشوی سطلهای مکانیزه و ایجاد سطلهای زیرسطحی برای جلوگیری از آلودگی ازجمله اقدامات پسماند است. همچنین شهرداری و سازمان مدیریت پسماند برای مهار شیرابههای خروجی از سطلهای مکانیزه ملزم شدهاند.
محمدی اظهار کرد: برنامه بیخطرسازی پسماندهای عفونی را بیمارستانها رعایت میکنند ولی متأسفانه در برخی از مطبها رعایت نمیشود و یا اینکه رسیدگی درستی شکل نگرفته است که این مهم باید موردبررسی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگسازی در این حوزه مهم است با توجه به اینکه تولید زبالهی خشک 30 درصد و زبالهی تر 70 درصد است اگر میخواهیم در مرحله امحا و بازیافت موفق باشیم این زباله خشک باید به هفتاد درصد برسد برای همین نیاز به فرهنگسازی و آموزش دارد و به همین خاطر حوزه مدیرت پسماند، مدرسه پسماند را ایجاد کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*