پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
یک کلانشهر، یک سینما
اجتماعی

یک کلانشهر، یک سینما

Virtual editor
19 خرداد 1398
بازدید: 917
نظرات: 0

سینما فرهنگ اراک به دلیل مشکلات فنی و ساختمانی پلمپ شد

یک کلانشهر، یک سینما

دانشی، مدیرکل ارشاد استان مرکزی: ورثه سینما فرهنگ، اراده ای برای بازسازی ندارند

بیات، مدیرمسئول سینما فرهنگ: از پلمپ سینما فرهنگ اراک خوشحال هستم!

 

گروه جامعه:شایسته سلامی

سینما فرهنگ اراک به دلیل مشکلات فنی و ساختمانی پلمپ شده است. سینمایی که از سال 1339 در اراک ساخته شد و به عنوان قدیمی ترین مرکز فرهنگی این شهر تا به امروز فعالیت می کرد. این سینما در گذشته با نام «سینما دیانا» شناخته می شد و دارای 2 سالن به نام های «دنیا» و «دیامون» بود که به مرور زمان، سالن دیامون تعطیل شد و سالن دنیا با نام جدید «فرهنگ» به فعالیت خود ادامه داد اما در حال حاضر بعد از گذشت قریب به 60 سال گاه و بی گاه خبر پلمپ یا تعطیلی آن، خاطر اهالی فرهنگ و هنر را در شهر اراک مکدر می سازد. از مشکلات فنی و ساختمانی سینما گرفته تا مشکلات دیگری همچون عدم علاقه وارثان آن برای بازسازی و جان دوباره بخشیدن به سینمایی که افراد بسیاری در طول مدت این 60 سال بر روی صندلی های آن تکیه داده اند و سینمای ایران را به تماشا نشسته اند. چندین سال است که این دغدغه ها رخنه بر جان سینما فرهنگ انداخته و در باور اهالی اراک نمی گنجد که عمر این سینما به پایان رسده و قرار است که تخریب شود و جای خود را به مراکز تجاری دهد چرا که اگر این سینما تعطیل شود، کلانشهر اراک دیگر تنها یک سینما فعال خواهد داشت. مسئله ای که طی سالیان گذشته بارها برای رفع آن پیگیری هایی انجام شده اما تا به امروز هیچ یک از آن ها به نتیجه مشخصی نرسیده است.

از پلمپ سینما فرهنگ اراک خوشحال هستم !

احسان بیات، مدیرمسئول سینما فرهنگ شهر اراک در گفت و گو با عطریاس درباره دلایل پلمپ این سینما، گفت: شخصاً نه تنها از پلمپ سینما فرهنگ متأسفم نیستم بلکه خوشحال هم هستم. فعالیتی که تنش داشته باشد و تنش زا باشد، به هیچ قیمتی نمی ارزد. بنده تنها مدیرمسئول این سینما هستم و حدود 50 سال است که در آن فعالیت می کنم. ورثه سینما از خدا می خواهند که این سینما تعطیل شود تا به فروش برسد و در نهایت تبدیل به پول گردد. در حال حاضر دلایل پلمپ سینما فرهنگ مشکلات فنی و ساختمانی است. این سینما براساس درجه ای که دارد فعالیت می کند. اگر این سینما به طور کامل بازسازی شود، درجه آن ارتقاء یافته و براساس درجه جدیدی که دارد بهای بلیت آن نیز افزایش می یابد. بارها از سینما فرهنگ بازرسی کرده اند و برای بازسازی آن مهلت زمانی مقرر نموده اند، اما به علت آنکه نتوانستم ورثه را برای بازسازی راضی کنم، فرایند بازسازی آغاز نشده است. با مهلت های زمانی کوتاه مدت نمی توانم مشکلات این سینما را حل و فصل کرد و موانع را برطرف نمود.

بیات افزود: زمانی که هر دستگاه اجرایی یک قدرت خاصی دارد و می خواهد که قدرت نمایی کند و هیچگونه اطلاعات از ضوابط خاصی ندارد، وضعیت به همین گونه پیش می رود. بسیاری از افرادی که تحت عنوان بازرس از سینما بازدید می کنند، می گویند که که چرا در سالن انتظار صندلی و نیمکت گذاشته نمی شود، در پاسخ گفته ام که در سالن انتظار نمی توان صندلی و نیمکت گذاشت. دیگر اینکه می گویند که چرا افراد بی حجاب و بدحجاب وارد سینما می شوند، در پاسخ این موضوع نیز گفته ام که این بی حجابی ها و بدحجابی ها از خیابان وارد سینما می شود و از آسمان وارد سینما نشده اند که من بتوانم جلوی آن را بگیرم. به عنوان شخصی که مدیریت سینما را بر عهده دارم نمی توانم مانع مردم شوم و بگویم شما که بی حجاب یا بدحجاب هستید، وارد سینما نشوید. حدود 50 سال است که در حوزه سینماداری فعالیت دارم. از سال 1344 سینمادار بوده ام و سینماهای متعددی را مدیریت کرده ام. از سال 1354 نیز مدیرمسئولی سینما فرهنگ اراک را عهده دار شده ام و آن را مدیریت کرده ام. اما شخصی که در تمام مدت عمر خود تنها چند بار به صورت انگشت شمار وارد سینما شده است و هیچگونه تجربه ای ندارد، چگونه می تواند در خصوص مدیریت سینما اظهارنظر کند.

وی ادامه داد: مدت ها است که سینما فرهنگ به لحاظ فنی و ساختمانی از مشکلات بسیاری برخوردار است و آنها را انکار نمی کنم. چندین بار اقدام به بازسازی کرده ام و کار را به مرحله خاصی رسانده ام، اما متأسفانه وارثین رضایت به بازسازی نداده اند. ورثه این سینما نیز به علت آنکه در خارج از کشور زندگی می کنند، به بازسازی سینما راضی نمی شوند و بارها خواسته اند که سینما را به فروش برسانند. فرایند بازسازی سینما باید کاملاً با رضایت ورثه آن انجام شود، بنده تنها مدیرمسئول این سینما هستم و بدون اذن ورثه نمی توانم برای بازسازی سینما اقدامی را انجام دهم. تا زمانی هم که این سینما بازسازی نشود، وضعیت به همین گونه خواهد بود. صدور هرگونه مجوز برای بازسازی سینما فرهنگ از سوی مراجع ذیربط، نیازمند رضایت ورثه است. هر گونه اقدامی را که بخواهم انجام دهم، به بنده می گویند شما تنها مدیرمسئول هستید و هیچگونه وکالتنامه ای از سوی ورثه نیز در اختیار ندارید. هر گونه اقدام برای بازسازی سینما بدون اجازه ورثه برای بنده بار حقوقی و شخصی خواهد داشت. اگر بخواهم با مسئولیت شخصی خودم فرایند بازسازی را انجام دهم، اگر در حین انجام کار، کوچکترین اتفاقی برای یک نفر حتی کارگر رخ دهد، نمی توانم پاسخگو باشم و ورثه نیز شکایت خواهند کرد.

ورثه سینما فرهنگ، اراده ای برای بازسازی ندارند

حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: دلایل پلمپ سینما فرهنگ اراک مشکلات فنی و ساختمانی عنوان شده که به این سینما ابلاغ شده است، اما ورثه و صاحبان این سینما اراده ای برای بازسازی و اصلاح آن ندارند.

حجت الاسلام دانشی افزود: قرار است جلسات ویژه ای در خصوص سینما فرهنگ اراک برگزار شود و به وضعیت این سینما رسیدگی گردد. فعلاً به عنوان یک اقدام فوری از معاون دادستانی خواهش کرده ایم که پلمپ این سینما اجرایی نشود تا بتوانیم در فرصت مقتضی در مورد آن چاره اندیشی کنیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*