پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ آذر ۱۳۹۸
رد صلاحیت حداقلی،  مشارکت حداکثری
استان مرکزی

رد صلاحیت حداقلی، مشارکت حداکثری

Virtual editor
19 خرداد 1398
بازدید: 741
نظرات: 0

شورای نگهبان زمینه وحدت ملی را فراهم کند

 

رد صلاحیت حداقلی،  مشارکت حداکثری

 

شورای سردبیری: در چهار دهه گذشته پس از پیروزی جمهوری اسلامی تا به امروز ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوتی از یک دیگر برگزار شده است که هر یک روایت خاصی از سپهر سیاسی ایران را بازگو می کند.

آخرین دوره انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با توافق برجام و امید برای ایجاد اصلاحات حداکثری در جامعه شهروندی آغاز شد، انتخاباتی که حدود دوازده هزار نفر برای کاندیداتوری در آن ثبت نام کرده بودند و همگان از استقبال گسترده جبهه های سیاسی برای شروع به کار انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی سخن می گفتند تا اینکه امیدها در همان گام نخست با ردصلاحیت حداکثری نامزدهای انتخاباتی کمرنگ شد.

اواخر دی ماه 1394 شورای نگهبان با اعلام نتایج بررسی های خود درباره نامزدهای انتخابات مجلس دهم از رد صلاحیت بیش از 7 هزار نامزد انتخاباتی خبر داد و به صورت رسمی دو سوم نامزدهای انتخاباتی با رد صلاحیت مواجه شدند.

این در صورتی بود که 50 نفر از رد صلاحیت شدگان آن زمان، جزو نمایندگان مجلس وقت بودند و همین موضوع سبب شد تا موجی از انتقادات را به نحوه و روندکاری هیات نظارت بر انتخابات وارد کند. اما به هر سو زمان انتخابات فرا رسید بود و اعتراضات دیگر تاثیر چندانی نداشت؛ انتخابات مجلس دهم با یک سوم نامزدهای ثبت نام شده آغاز شد و همین امر سبب شد تا اصلاح طلبان که سیبل اصلی رد صلاحیت ها بودند؛ دست به ائتلاف هایی بزنند که بعدها با انتقادات درونی همین جناح همراه بود که برخی این ائتلاف ها را تنها راه حل اصلاح طلبان برای عبور از رد صلاحیت های گسترده دانسته اند و به همین دلیل در ادامه نتوانستند به نیازهای اصلاح طلبان پاسخ دهند تا مجلس دهم همچون دولت روحانی در تحقق برنامه های خود ناکام باشد.

همین تجربه تلخ موجب شده امروز که  9 ماه تا آغاز فعالیت های رسمی انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، برخلاف دوره های پیشین، جامعه شهروندی استقبال چندانی از انتخابات تا به امروز نداشته باشد و حضور کاندیداهای ضعیف و رد صلاحیت نامزدهای شایسته در انتخابات را علت اصلی انگیزه پایین خود برای مشارکت عنوان کنند.

به همین روی این بار جامعه، گروه های سیاسی و اجتماعی از شورای نگهبان انتظار دارند تا با تایید صلاحیت چهره های شاخص، کاردان و شایسته فضا را برای رقابتی سالم و نهایتا تشکیل مجلسی با نشاط هموار کند.

جامعه امروز، بیش از هر زمان دیگر  نیازمند وحدت میان جریان ها و گروه های سیاسی کشور است و به همین علت خواستار ایجاد تغییرات گسترده در شیوه تصمیم گیری و نظارت استصوابی است و یکی از راهکارهای ایجاد وحدت و افزایش مشارکت حداکثری مردم را کنار گذاشتن نظارت های سلیقه ای و شنیده شدن صدای همه گروهها، جریانات و جناح های سیاسی جامعه می دانند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*