پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
قبرهای میلیونی
اجتماعی

قبرهای میلیونی

Virtual editor
20 خرداد 1398
بازدید: 864
نظرات: 0

­­­هزینه های میلیونی دفن در آرامستان اراک، اعتراض اعضای شورای شهر را به دنبال داشت

 

قبرهای میلیونی

 

سورانه، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر: تعرفه های خدمات آرامستان قابل پذیرش نیست

کریمی، سرپرست سازمان آرامستان شهرداری: پول اضافی بابت قبور دریافت نمی‌شود

 

عطریاس: اعضای شورای شهر اراک در جلسه این هفته صحن رسمی پارلمان شهری از تعرفه خدمات گران قیمت سازمان آرامستان شهرداری انتقاد کردند و خواستار بازنگری در این تعرفه ها شدند.

در ابتدای این نشست مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه برای حمایت و کمک کامل به تیم والیبال شهروند و هندبال باید بودجه و اعتباری خاص، اختصاص یابد گفت: طبق برآورد کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک برای تیم والیبال 2.5 میلیارد تومان و برای تیم هندبال یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است و در واقع برای این دو تیم باید بالغ بر 4 میلیارد تومان هزینه از جانب شهرداری اراک در نظر گرفته شود.

سورانه ادامه داد: باشگاه داری از جانب شهرداری اراک مشروط بر این است که صفر تا 100 امور تیم توسط باشگاه انجام شود. بازیکنان باید بومی اراک باشند و قراردادها توسط مدیرعامل باشگاه منعقد گردد.

وی افزود: با توجه به اخطار سازمان بازرسی استان مرکزی وجود تاییدیه وزارت کشور برای فعالیت باشگاه شهرداری ضروری است.

وی در ادامه در خصوص وضعیت پارک های سطح شهر اراک بیان کرد: متاسفانه عرضه قلیان در پارک ها به راحتی در حال انجام است به طوری که در پارک ملت افراد دستفروش به راحتی بدون هیچ گونه مجوز و بدون پذیرش مسئولیت بعدی در قبال مصرف، عرضه قلیان را انجام می دهند.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اراک با اشاره به وضعیت نامطلوب پارک جنگلی باهنر بیان کرد: در پارک جنگلی حتی در غرفه‌هایی که توسط شهرداری اجاره داده شده، اقدام به ارائه انواع و اقسام قلیان می‌شود و در واقع این پارک به محل شب زنده‌داری با قلیان تبدیل شده که قطعا این شرایط مقدمه و زمینه اعتیادهای بعدی خواهد بود.

وی تاکید کرد: برای جمع آوری قلیان از پارک‌ها نیازمند کمک نیروی انتظامی هستیم. شهرداری و شورای شهر در قبال جمع آوری وظیفه‌ای ندارد، اما می تواند در امر عدم واگذاری غرفه های موجود در پارک ها جهت عرضه قلیان اقدام کند، یا به همه غرفه ها اخطار دهد که ظرف یک هفته عرضه قلیان را متوقف کنند.

سورانه در بخش دیگری از سخنان خود در انتقاد از عملکرد سازمان آرامستان شهرداری اراک مطرح کرد: لیست تعرفه خدمات آرامستان اراک به دلیلی برای پول گرفتن از شهروندان تبدیل شده که این موضوع اصلا مورد پذیرش نیست و باید درباره آن بازنگری شود.

وی در پایان اظهار کرد: برای تصویب لیست تعرفه خدمات آرامستان اراک به شورای شهر آدرس غلط دادند اما در حال حاضر مدیران شهرداری باید دقت داشته باشند که نمی شود با پول گرفتن از شهروندان عزادار، درامد پایدار برای شهرداری کسب کرد.

از مدیریت آرامستان اراک انتظار شفاف سازی داریم

طوفان محمدی، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک نیز در ادامه درباره این موضوع گفت: ابتدای سال جاری شورای تامین شهرستان اراک مصوب کرد که چند قطعه از زمین های انتهای آرامستان اراک تا زمان رفع اختلافات حقوقی برای دفن اموات مورد استفاده قرار گیرند اما متاسفانه تا به امروز این امر هنوز عملیاتی نشده است.

محمدی ادامه داد: زمین های آرامستان اراک وقفی هستند و نمی توان زمین وقفی را به منظور دفن اموات به فروش رساند لذا از مدیریت آرامستان آرام انتظار می رفت که درباره این موضوع شفاف سازی کند.

تمرکز کار بر روی تکمیل پل ورزش گذاشته شده است

شفیعی، شهردار اراک نیز در این جلسه درباره آخرین اقدامات برای شروع به کار فعالیت مجدد باشگاه شهرداری گفت: به دنبال جلسات گذشته، مقرر شد که اعضای هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه شهرداری اراک مشخص و احکام زده شود که این امر انجام شد اما درست در زمان ابلاغ احکام سازمان بازرسی استان این اقدام را خلاف اعلام کرد و انجام کار را منوط به وجود تایید وزارت کشور دانست.

وی تصریح کرد: شورای تامین استان در زمان لازم گره کار را باز کرد اما برای ادامه کار نیاز به مجوز وزارت کشور است و در حال حاضر باید بازرسی استان همکاری لازم را باید داشته باشد.

شهردار اراک در خصوص رسیدگی به وضعیت پارک‌های شهر گفت: شهرداری در بحث رفع مشکلات تاسیسات زیربنایی و ابنیه فنی آب‌نماهای پارک‌های سطح شهر اراک و حتی تعیین و اعلام ساعت کار آب‌نماها برنامه زمانبندی اصلاحی را مدنظر دارد.

وی اضافه کرد: مشکلات موجود در حوزه فضای سبز و دست‌فروشی در پارک‌ها اولویت‌بندی خواهد شد و کار با اولویت پارک ملت دنبال خواهد شد.

شفیعی در خصوص نقد برخی از اعضای شورا مبنی بر اینکه مدیران شهرداری پس از اعتراض به برخی امور از سوی مردم، تصمیم را به شورا منصوب می‌کنند و می‌گویند که “مصوبه شورای شهر است”، بیان کرد: اینکه مجموعه و یا مدیری در شهرداری بیان کند که ارقام و تعرفه‌ها توسط شورای شهر مصوب شده است، ایرادی ندارد. به هرحال شهرداری تابع تصمیمات شوراست و شورا نیز براساس انتفاع شهر تصمیم‌گیری می‌کند.

وی درخصوص وضعیت پروژه‌های عمرانی سطح شهر با اشاره به تمرکز کامل مجموعه قرارگاه خاتم الانبیا جهت تکمیل پروژه میدان ورزش تا یک ماه آینده افزود: شاید تکمیل پروژه راست گرد پل شریعتی تا یک ماه آینده انجام نشود و بابت آن از مردم عذرخواهی خواهم داشت اما افتتاح پل ورزش قطعا تاثیر بالایی در ترافیک خواهد داشت به همین دلیل تمرکز کار بر روی تکمیل پل ورزش گذاشته شده است، همچنین پروژه علم الهدی نیز پایان شهریور بهره‌برداری می‌شود و در بحث پل شهید صیدی نیز گره‌های کار رفع شده است و تا پایان سال نیز پرونده تقاطع‌های غیرهمسطح اراک بسته می‌شود .

شهردار اراک با بیان اینکه شهرداری در احداث این 4 پل مشکل اجرایی ندارد تنها نیازمند پشتوانه مالی نقدی و غیرنقدی است، گفت: شهرداری غیر از شهرک خودرو، پروژه ثنا و صدف املاک دیگری در اختیار ندارد و با تصویب شورا می‌توان بخشی از این املاک را به پروژه شریعتی، ورزش و علم الهدی اختصاص داد.

پول اضافی بابت قبور دریافت نمیشود

در پایان این جلسه نیز سرپرست سازمان آرامستان شهرداری اراک به دفاع از عملکرد سازمان خود پرداخت. مهدی کریمی با بیان اینکه سازمان آرامستان خود را از شورای شهر جدا نمی‌داند و قطعا رویکرد تخریبی در قبال این شورا ندارد، اظهار کرد: دستگاه البسه سوز آرامستان خریداری شده، تجهیزات تصفیه خانه نیز تامین و تا پایان خرداد ماه نگرانی تصفیه خانه کاملا رفع می‌شود.

مهدی کریمی درخصوص قیمت قبر گفت: برای قبور از قبل خریداری شده پول اضافی دریافت نمی‌شود و تنها بهای خدمات که به روز است، دریافت می‌شود.

وی افزود: اولین آرامگاه‌های خانوادگی دارای 10 قبر آرامستان اراک به قیمت هزار و 500 تومان خریداری شده است که تک قبر بودند، اما برای 2 طبقه شدن آن باید مابه التفاوت پرداخت شود که براساس مصوبه شورا اقدام می‌شود.

کریمی تصریح کرد: سازمان از نظر نیروی انسانی کمبود دارد و شاید نیاز به جذب 15 نیرو باشد با این وجود از نظر پرداخت حقوق مشکلی وجود ندارد تنها حقوق قبرکن ها که پیمانکاری است، امسال قدری وقفه ایجاد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*