پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
آیا اصلاح طلبان در انتخابات ائتلاف می کنند؟
استان مرکزی

آیا اصلاح طلبان در انتخابات ائتلاف می کنند؟

Virtual editor
20 خرداد 1398
بازدید: 903
نظرات: 0

در گفت و گو با رؤسای مجمع مشورتی توسعه  و شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی مطرح شد:

آیا اصلاح طلبان در انتخابات ائتلاف می کنند؟

هاشمی: هرگاه هماهنگ اقدام کرده ایم، موفق بوده ایم

حمزه لو: در شرایط فعلی ائتلاف به صلاح اصلاح طلبان نیست

 

گروه سیاسی: چند روز پیش محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان از حضور اصلاح طلبان در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ، بدون ائتلاف با هیچ گروه یا جریان سیاسی، صحبت به میان آورد.

این صحبت موافقان و منتقدانی را در بدنه این جناح دارد. در استان مرکزی نیز موضوع ائتلاف اصلاح طلبان با دیگر گروههای سیاسی را از زبان هاشمی، رئیس شورای مشورتی توسعه استان مرکزی و حمزه لو، رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی جویا شدیم که در ادامه می آید.

هرگاه هماهنگ اقدام کرده ایم، موفق بوده ایم

رئیس مجمع مشورتی توسعه  استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس یکی از راه های پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات آتی را ائتلاف دانست و گفت:  قطعا ائتلاف می‌تواند اصلاح طلبان را به توفیق وپیروزی برساند. با توجه به شرایط کشوربعید است اصلاح طلبان خارج از ائتلاف توفیقات قابل توجهی به دست آورند؛ بنابراین باید تلاش شود که اصلاح‌طلبان استان به یک وفاق حداکثری برسند.

حجت الاسلام هاشمی تصریح کرد: کار جمعی نه تنها در انتخابات بلکه همیشه درهمه امورتجربیات موفقی را به همراه داشته است.هرگاه به صورت ائتلافی و هماهنگ، هم افزایی و فعالیت کرده ایم به توفیقات خوبی رسیده ایم ودر سنوات گذشته نیزاین تجربه موفق را دراستان داشته ایم.

هاشمی افزود: کسانی که به دنبال پیروزی هستند می دانند که تنها راه پیروزی در یک رقابت سالم، ائتلاف، هماهنگی و همدلی است. در استان نیز هرگاه هماهنگ و با مشارکت اعظم اصلاح‌طلبان اقدام کرده ایم، موفق بوده ایم.

دبیر حزب اعتماد ملی در منطقه مرکزی اظهار داشت: در انتخابات اصل باید بر ارائه لیستی واحد باشد و انتظار می رود دراستان مرکزی هم اصلاح‌طلبان با لیستی واحد وارد انتخابات شوند. اگر غیر از این باشد بعید است که توفیق خوبی به دست آید.

باید نقش اساسی احزاب پیگیری شود که برای چه شکل گرفته اند و چه هدفی را دنبال می کند؟ در فعالیت های سیاسی برای دستیابی به توفیق دربرخی موارد باید به ناچار دست به ائتلاف زد.

وی ادامه داد: اگرچه در برخی موارد، لیست های ارائه شده کاستی‌ها و کمبودهایی بوده است اما نباید فراموش کرد مزایایی که کار جمعی و جبهه ای دارد را یک حزب به تنهایی نخواهد داشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: در تایید و رد کاندیداها آنچه که باید میزان باشد، قانون است؛ باید درهرصورت از قانون تمکین کرد. اگر کسی برخلاف قانون رد صلاحیت شود جامعه را دچار ناامیدی می کندبنابراین هرچه رد صلاحیت ها کمترباشد حضور حداکثری مردم بیشتر است و وحدت ملی و سرمایه اجتماعی افزایش می‌یابد.

تایید صلاحیت سلایق مختلف در انتخابات آتی تعلق مردم به کشوررا بیشتر می کند. امیدوارم در انتخابات پیش رو با توجه به شرایطی که بر کشور حاکم است شاهدایجاد نشاط سیاسی باشیم.

در شرایط فعلی ائتلاف به صلاح اصلاح طلبان نیست

رییس شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی نیز در گفت و گوبا عطریاس با بیان اینکه درشرایط فعلی اصلاح طلبان باید برنامه های خود برای اداره کشور را با مردم در میان بگذارند گفت: در شرایطی که تمام نیروهای اصلاح طلب رد صلاحیت می شوند و اصلاح طلبان بابت این مسئله آسیب می بینند مجبور هستند با جریان ها و نیروهای دیگر ائتلاف کرده و فعالیت سیاسی خود را ادامه دهند. در چنین فضایی ائتلاف استراتژی خوبی است و می تواند موثر باشد .اما در شش سال گذشته اصلاح‌طلبان با افراد و جریان‌هایی که ائتلاف کرده اند عموما از جریان اصلاحات استفاده کرده تا به مسند قدرت برسند و به آرمان‌های اصلاح‌طلبان ضربه زده و باعث شدند تا عموم مردم کم کاری ها را به پای اصلاح‌طلبان بنویسند بنابراین در شرایط فعلی به نظر می‌رسد دیگر ائتلاف به صلاح اصلاح‌طلبان نباشد.

وهاب حمزه لوتصریح کرد: امروز اصلاح طلبان باید بیشتر با مردم صحبت کنند و دیدگاه‌های خود و برنامه‌هایشان را برای اداره کشور اعلام کنند، حتی اگر کاندیدایی برای انتخابات نداشته باشند.

وی افزود: به شرط تایید صلاحیت کاندیداهای ارشد اصلاح طلب، لیستی وارد شدن به انتخابات کار درستی است چراکه حضور پررنگ اصلاح طلبان در انتخابات، بخشی از مردم را به حوزه سیاسی می‌کشاند و موجب نشاط سیاسی در کشور می‌شود؛اما اگر بنا به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان با اتهامات واهی باشد بهتر است به جای ارائه لیستی ضعیف، اصلاح‌طلبان به بیان برنامه‌ها و دیدگاه‌هایشان بپردازند.

حمزه لو ادامه داد:  هرچه حضور مردم در سپهر سیاسی افزایش یابد نشاط اجتماعی و امید به آینده در جامعه افزایش می‌یابد. حضور همه اقشار و گروه‌های سیاسی علاقمند به مشارکت سیاسی و توسعه کشور باعث می‌شود سرمایه اجتماعی کشورافزایش یابد بنابراین اگر معاون سیاسی استاندارمرکزی بتواند به شعار خود مبنی بر تایید حداکثری کاندیداها عمل کند در انتخابات پیش رو شرایط خوبی را از نظر مشارکت مردمی شاهد خواهیم بود و امید به آینده و زندگی بهتر در جامعه احیا وافزایش می یابد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*