پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ آذر ۱۳۹۸
استان مرکزی پیشرو در راه‌اندازی بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی
استان مرکزی

استان مرکزی پیشرو در راه‌اندازی بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی

Virtual editor
20 خرداد 1398
بازدید: 1,033
نظرات: 0

ایزدی، مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی مطرح کرد:

استان مرکزی پیشرو در راهاندازی بازارچههای دائمی صنایعدستی

 

عطریاس: مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: استان در راه‌اندازی بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی پیشرو است.

علیرضا ایزدی گفت: سال 97  سه بازارچه دائمی صنایع دستی در شهرستان‌های شازند، خمین و شهر قورچی‌باشی افتتاح شد که تاکنون 9 بازارچه در سطح استان افتتاح شده و 3 بازارچه دیگر در برنامه‌های آتی معاونت صنایع دستی قرار دارد.

وی افزود: هر بازارچه دارای 10 کارگاه بوده و اشتغالی بالغ بر 90 نفر را به دنبال دارد.

ایزدی با بیان اینکه تعداد 734 فقره پروانه تولید انفرادی، 5 پروانه تولید کارگاهی و 494 فقره کارت شناسایی در سال 97 صادر شده، بیان کرد: در سال گذشته تعداد 169 فقره مجوز مشاغل خانگی صادر شده و  158 نفر در حوزه روستایی صنایع دستی اشتغالزایی شده است، در سال 1397 به 740 نفر از صنعتگران صنایع دستی بالغ بر 17 هزار و 250 میلیون ریال تسهیلات اعطا شده است.

وی نظارت و ساماندهی کارگاه‌های صنایع دستی را از فعالیت‌های دیگر این اداره کل در سال 97 دانست و افزود: از 45 کارگاه صنایع دستی استان بازدید به عمل آمد و به کارگاه‌هایی که طبق شرایط و ضوابط امتیاز لازم را کسب کرده باشند، گواهی کیفیت کارگاه داده خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی به فعالیت‌های مثبت در بخش توسعه و ترویج صنایع‌دستی استان اشاره کرد و اظهار کرد: آموزش بیش از 830 نفر در حوزه صنایع دستی، آموزش 80 نفر از شاغلین صنایع دستی (در رشته‌های قلمزنی، طراحی سنتی، معرق چوب و پیکرتراشی)، تجهیز کارگاه‌های صنایع دستی در شهرستان خمین و ساوه، تکمیل سه پرونده درجه هنری هنرمندان، تکمیل 2 پرونده جهت ثبت ملی میراث ناملموس، باز زنده‌سازی رشته سفال در روستای برجک، برگزاری بیش از 50 نمایشگاه موقت در سطح استان، بهره‌مندی 230 نفر از هنرمندان صنایع‌دستی از بیمه روستاییان و عشایر و …  از اقدامات دیگر اداره کل در سال 97 بوده است. ایزدی افزود: ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی در سطح استان نقطه عطفی برای حمایت از صنعتگران و هنرمندان است و امید است بتوانیم با ایجاد این نوع مراکز زمینه حضور هنرمندان را در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی را فراهم کنیم  تا موضوع فروش را هم علاوه بر بازارچه‌های صنایع دستی در نمایشگاه‌های صنایع‌دستی که خود عرضه مستقیم محصولات صنایع‌دستی است، مهیا کنیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*