پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
بی توجهی به ظرفیت های اقتصادی هنرهای دستی زمینه ساز فراموش شدن آن ها است
اجتماعی

بی توجهی به ظرفیت های اقتصادی هنرهای دستی زمینه ساز فراموش شدن آن ها است

Virtual editor
22 خرداد 1398
بازدید: 772
نظرات: 0

اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی:

بی توجهی به ظرفیت های اقتصادی هنرهای دستی زمینه ساز فراموش شدن آن ها است

 

عطریاس: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: باید به ظرفیت های اقتصادی هنرهای دستی توجه ویژه داشت، چرا که عدم توجه کافی به این موضوع چیزی جز متروک شدن هنر و هنرمند را به همراه نخواهد داشت.

بهروز اکرمی در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در اراک برگزار شد، با تاکید بر اینکه تجلیل از هنرمندان، بویژه هنرمندان صنایع دستی باید برای جامعه هدف و استان نمود عینی و عملی داشته باشد، اظهار کرد: من به شخصه با عنوان “صنایع دستی” موافق نیستم، چرا که هنر دست هنرمندان را بواسطه ارزش بالای آن نمی توان به یک صنعت تبدیل کرد.

وی ادامه داد: هنر یک قابلیت ذاتی است و به وسیله آموزش نمی توان آن را به کسی که این زمینه ذاتی را ندارد، منتقل کرد. صنایع دستی نیز یک هنر محسوب می شود و نمود عینی و تاثیرگزاری آن را می توان به خوبی در جامعه بشری مشاهده کرد.

اکرمی توجه به زمینه هنری صنایع دستی از الزامات گرامیداشت این روز جهانی دانست و اضافه کرد: همگی باید تلاش کنیم تا هنرهای دستی کشور مشمول گذر زمان نشوند؛ بدین معنا که نباید اجازه دهیم این هنر همانند برخی از هنرهای دیگر کشور متروک شود و گذر زمان آن را به دست فراموشی بسپارد. هنر حق مردم یک سرزمین است و از بین رفتن اصالت و ارزش هنر و هنرمند، مصداق کامل ظلم به مردم است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی یکی از راه های جاوید ماندن هنر در جامعه را، انتقال آن به نسل های آینده برشمرد و گفت: تنها از این طریق است که می توان هنر دست هنرمندان را ابدی کرد و در سالروز بزرگداشت صنایع دستی نیز باید به این موضوع به عنوان یک کارکرد اساسی توجه ویژه داشت.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه های ماندگاری هنرهای دستی و تکریم هنرمندان این حوزه در هر جامعه ای، توجه به اقتصاد و تجاری سازی آنهاست، خاطر نشان کرد: عدم توجه به اقتصاد هنرهای دستی، چیزی جز متروک شدن این هنرها را به همراه نخواهد داشت و سبب می شود که این ظرفیت ارزشمند به نسل های آینده منتقل نشود. به یقین نسخه شفابخش جامعه امروز ما، اهتمام به ظرفیت های عظیم اقتصادی هنرهای دستی هنرمندان این سرزمین است.

اکرمی افزود: زکات هر علمی نشر آن است و خداوند نیز نعمت هنر را در وجود هنرمندان قرار داده است. هنرمندان نباید زکات هنر خود را فراموش کنند و باید با تمام توان در جهت رونق و شکوفایی این هنر اهتمام ورزند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی یکی از رسالت های اصلی هنرمندان را کشف استعدادهای هنری نسل حاضر دانست و گفت: هم اکنون افراد زیادی در جامعه هستند که از این استعداد خدادادی بهره مندند و هنرمندان می توانند با شناسایی و آموزش چنین افرادی، در بازتولید و گسترش نسل هنرمند جامعه بسیار مثمرثمر واقع شوند.

جامعه بیش از هر زمان دیگری به تفکر اقتصاد مقاومتی نیاز دارد

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی نیز در این آئین با بیان اینکه صنایع دستی، یادآور اصالت های هنری یک قوم و ملت هستند، اظهار کرد: بزرگداشت چنین روزی در تقویم جهانی، بهانه ای برای تجلیل از هنرمندانی است که با دستان پر توان خود، به چوب و گل و خاک جان می بخشند و زیبایی این هنر را به منصه ظهور می رسانند.

علیرضا ایزدی خاطر نشان کرد: امروزه جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به تفکر اقتصاد مقاومتی، اشتغال پایدار، تولید ثروت و توسعه اقتصادی نیاز دارد و همه این موارد به بهترین شکل ممکن در صنایع دستی جمع شده است. این هنر با کمترین هزینه و با بیشترین اشتغال پایدار می تواند اتفاقات بسیار خوبی را برای جامعه و کشور رقم بزند و توجه به این هنر ارزشمند را بار دیگر به همگان یادآوری کند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان با برگزاری بازارچه ها و نمایشگاه های هنری، سعی در حمایت از هنرمندان استان و ترویج هرچه بیشتر هنر دارد، افزود: امروزه استان مرکزی نیازمند نشاطی است که باید در رگ و پوست استان تزریق شود. حوزه میراث فرهنگی استان با پشتیابی و حمایت های همه جانبه خود از هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگی، تلاش می کند تا اقدامات خود را در جهت افزایش هرچه بیشتر نشاط اجتماعی در جامعه تداوم بخشد.

ایزدی با اشاره به اینکه گردشگری از اولویت های اصلی توسعه پایدار استان به حساب می آید، بیان کرد: امروزه هنرمندان استان مرکزی، پرچم پرافتخار این استان را در عرصه های ملی و بین المللی برافراشته اند و مهر اصالت و نشان فرهنگی را برای مردم این منطقه به ارمغان آورده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اضافه کرد: استان مرکزی خاستگاه معرفت و شعور است و توجه به حوزه صنایع دستی، می تواند خواب کسانی را که در صدد فراموشی اصالت ایران و این هنر هستند، آشفته کند.

در پایان این مراسم از هنرمندان حوزه صنایع دستی استان قدردانی شد و از تمبر سازمان میراث فرهنگی نیز به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، رونمایی شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*