پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
سهام سرگردان قند
استان مرکزی

سهام سرگردان قند

Virtual editor
23 خرداد 1398
بازدید: 806
نظرات: 0

آیا شهرداری و دهیاری شازند قدرت خرید سهام کارخانه قند را دارند

 

سهام سرگردان قند

 

متقاضی خرید کارخانه :راه اندازی کارخانه قند شازند، وعده انتخاباتی است

 

گروه اقتصاد: زهره صادقی

“با پیگیری‌های انجام شده تا پایان تابستان امسال قرارداد راه اندازی مجدد این کارخانه منعقد می‌شود.”
استاندار مرکزی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با اشاره به انعقاد قرارداد راه اندازی دوباره کارخانه قند شازند با بیان مطلب فوق اظهار داشت: سهامداران آینده این کارخانه، شهرداری و دهیاری‌های روستا‌ها خواهند بود.
وی افزود: یکی از مشکلات شهرستان شازند بیکاری ۳ هزار نیروی شاغل در کارخانه قند بود که تلاش بر این است با راه اندازی دوباره کارخانه، بخش اعظمی از حجم نیروی بیکار منطقه کاهش یابد.
پیش از این قرار بود با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بخشی از هزینه‌های راه اندازی مجدد کارخانه‌های قند کشور از محل اجرای این قانون به صورت یارانه تامین شود که این کار انجام نشد و کارخانه قند شازند نیز با تاثیر از عدم اجرای قانون مذکور رو به رکود و تعطیلی پیش رفت.
اما متقاضی سرمایه گذاری در کارخانه قند شازند در واکنش به اظهارات استاندار مرکزی مبنی بر انعقاد قرارداد راه اندازی کارخانه قند شازند با شهرداری و دهیاری ها تا پایان شهریور ماه جاری بیان کرد: استاندار مرکزی سال گذشته در پاسخ به در خواست ما مقرر کرده بود که ۲۵ درصد سهام کارخانه به شهرداری شازند و دهیاری ها و ۷۵ درصد به بخش خصوصی اختصاص یابد که متاسفانه خلف وعده صورت گرفته است.
وی در دفاع از روند مکاتبات خود با مدیران ارشد و مسئولان استان اظهار داشت: مذاکرات و مکاتبات بسیاری با استانداری، فرمانداری و نهادهای مربوطه صورت گرفت ولی متاسفانه با وجود دستور استاندار مبنی بر اقدام، متاسفانه نامه مذکور در معاونت اقتصادی مسکوت ماند و تا به امروز هیچ نتیجه ای مبنی بر رد یا تایید درخواست اعلام نشده است.
وی تصریح کرد: امسال سال انتخابات است و به نظر می رسد طرح چنین وعده هایی انتخاباتی است.
یک ماه گذشته نماینده شازند قول داده بود ظرف دو هفته آینده موضوع واگذاری را با درنظر گرفتن تقاضای سرمایه گذار، تعیین تکلیف کند ولی موضوع به گونه ای دیگر رقم خورد.
وی خاطرنشان ساخت: ظاهرا از سوی نماینده شازند، توافقی با بنیاد مستضعفان صورت گرفته بود که کارخانه را ۱۱۰ میلیارد تومان قیمت گذاری کرده بودند در حالیکه منطق اقتصادی حکم می کند که باید قیمت گذاری به گونه ای باشد که توان برگرداندن مبلغ تعیین شده تا حداقل ۵ سال برای متقاضی فراهم باشد؛ ولی کارخانه ای که ۱۰ سال تعطیل بوده و به انباری از تجهیزات فرسوده و مستهلک تبدیل شده است و هزینه بسیاری برای احیا نیاز دارد با کدام نیروی انسانی متخصص قرار است اداره شود؟!
وی که سابقه مدیریت در کارخانجات قند را در کارنامه خود دارد در ادامه گفت: استاندار مرکزی با چه پشتوانه ای این قول را داده است؛ در حالیکه حرفی بزرگ و اظهارنظری عجیب است؛ حداقل ۲۱۰ میلیارد تومان برای تامین چغندر مورد نیاز کارخانه قند شازند نیاز است در حالیکه محصول چغندر منطقه توسط کارخانجات قند شهرهای همدان، قزوین و اصفهان برنامه ریزی و هماهنگ شده است.
وی تاکید کرد: اگر شهرداری شازند و دهیاری ها از این حجم نقدینگی و پول برخوردارند چرا زودتر اعلام آمادگی نکرده اند و چرا وضعیت شهرستان شازند و سطح رفاه این منطقه اینگونه ضعیف است؟!

شایان ذکر است کارخانه قند شازند نخستین کارخانه‌ قند کشور است که در سال ۱۳۱۷ ساخته شد و طی مدت فعالیت کارخانه، چند بار بازسازی شده و تا سال ۸۹ نیز فعالیت داشته است؛ اما سال هاست به دلیل برخی مسائل از جمله واردات بی رویه شکر این کارخانه به تعطیلی کشیده شده و تولید قند و شکر از توجیه افتاده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*