پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ آبان ۱۳۹۸
محدودیت های انتصاب یک زن
استان مرکزی

محدودیت های انتصاب یک زن

Virtual editor
26 خرداد 1398
بازدید: 224
نظرات: 0

برای اولین بار یک زن معاون استاندارمرکزی می شود

 

محدودیت های انتصاب یک زن

 

خدیجه خورشید سوار، فعال سیاسی اصلاح طلب: مسئولان استان به حضور پررنگ بانوان تمایلی ندارند

 

گروه سیاسی: با حذف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در8 سال دولت احمدی نژاد، این سازمان  در استان ها در استانداری ها ادغام شدند و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید یکی از برنامه های دولت روحانی برگرداندن سازمان برنامه و بودجه کشور به جایگاه قبلی خود واصلاح این ساختار بود.

با توجه به آن که پس از گذشت 8 سال کلیه امور مربوط به این سازمان در استانداری ها انجام می شد یک سری وظایف و نیروی انسانی به استانداری ها افزوده شده بود به طور مثال در استانداری مرکزی نزدیک به صد نفر به مجموعه پرسنل استانداری برای انجام امور برنامه ریزی و بودجه به استانداری افزوده شده بود.

این تغییر و تحول، تغییراتی را در شکل و محتوای استانداریهای سراسر کشور ایجاد کرده بود و فراخور این تغییرات معاونتی با عنوان معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی در استانداری ها شکل گرفته بود.

یکی از ایراداتی که به این تغییرات گرفته می‌شد آن بود که این معاونت عملاً بیشتر وقت خود را صرف توجه به مسائل اقتصادی  معطوف  و چندان به امورات مربوط به منابع انسانی توجهی نمی شد و تمرکز بیشتر معاونت ها دراکثر استانداری ها بر امور اقتصادی بود.

پس از گذشت 8 سال با برگرداندن سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به جایگاه قبلی خود می بایست مجدداً ساختار و نیروهای انسانی که در چارت استانداری تغییر اتی ایجاد کرده بود به حالت هشت سال پیش برگردد و بر همین اساس و با توجیه اینکه باید به مسائل مدیریتی و منابع انسانی توجه بیشتری شود، تغییرو تحولاتی در چارت استانداری ها صورت گرفت و درآخرین تغییرات، اواخر سال گذشته از سوی وزارت کشوربخشنامه ای مبنی بر اصلاح چارت  استانداری ها انجام و بر مبنای آن معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی به معاونت هماهنگی امور اقتصادی محدود و معاونتی جدید با عنوان توسعه مدیریت و منابع انسانی به چارت 16  استانداری کشور افزوده شد.

با قطعی شدن این تغییرات در ساختار استانداری ها، استان مرکزی نیز یکی از 16 استانی است که می بایست ساختار خود را اصلاح کند. به همین منظور به زودی معاونت چهارمی تحت عنوان معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی به چارت استانداری مرکزی افزوده خواهد شد معاونتی که به گفته استاندار برای اولین بار در استان مرکزی یک زن مسئولیت آن را برعهده می گیرد.

گرچه این صحبت استاندار مبنی بر استفاده از یک زن در این معاونت برای جامعه زنان خبر خوشایندی است اما بسیاری هم معتقدند که با توجه با آنکه در سال های گذشته هیچ کادرسازی برای پرورش ورشد زنان در ادارات دولتی و سازمان ها صورت نگرفته است نیروی توانمند و شایسته ای که بتواند معاونت یک استانداری را برعهده گیرد   اندک شماراست علی الخصوص آنکه باید گرایش و تفکر معاون چهارم همسو با سیاست‌ها و برنامه های دولت تدبیر و امید باشد که خود این مسئله می تواند پاشنه آشیل این انتخاب باشد و نه تنها  از جایگاه زنان به نحو احسن دفاع نکند که جایگاه این قشر در جامعه را مخدوش وضعیف تر از گذشته کند.از سوی دیگر اصرار استاندار و وزارت کشور بر استفاده از نیروهای موجود در وزارت کشور محدودیت های استفاده از بانوان توانمند و شایسته در این پست را بیشتر می‌کند چه آنکه استفاده از بانوان ضعیف در پست های مدیریتی پیش از این نیز در استان انتقاداتی را با خود به همراه داشته است.

مسئولان استان به حضور پررنگ بانوان تمایلی ندارند

دبیر حزب زنان مسلمان نواندیش در گفت  و گو با عطریاس در این خصوص گفت: ایجاد پست توسعه مدیریت و منابع انسانی در استانداری بسیار شایسته و به جا است و باید به فردی واگذار شود که علاقمند، شایسته و توانمند است و بتواند برای شناخت و تربیت نیروهای ارزشمند در ادارات و سازمان ها تلاش کند.

خدیجه خورشیدسوار افزود: برای بنده شایستگی و توانمندی فرد حائز اهمیت است بنابراین اگر نیروهای شایسته، توانمند و قابل اعتماد در دسترس باشند مانع از این می شود که از افرادی که بر اساس نظرات فردی و به صورت سفارشی معرفی شده اند، استفاده شود.

وی افزود:اینکه استاندار مرکزی علاقمند است این فرصت را به بانوان واگذار نمایند باعث خوشحالی و افتخار است چرا که در این استان حضور بانوان در پست‌های کلیدی کمرنگ است و این به خاطر عدم شایستگی نیست بلکه به علت عدم تمایل مسئولان استان به حضور پررنگ بانوان است. به بانوان فرصت داده نشده تا رشد کنند. دولت باید شرایطی را فراهم کند تا بانوان پله پله و تدریجی در ادارات دولتی رشد کنند تا به پست هایی چون معاونت و مدیرکلی برسند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: با توجه به اینکه مسئولیت پذیری و حسن انجام کار زنان در ادارات و سازمان ها نه تنها کمتر از آقایان نیست بلکه در بسیاری موارد شایسته تر و دلسوز تر عمل کرده اند، خدمت در این پست یعنی معاونت توسعه مدیریت و نیروی انسانی و موفقیت در آن نیاز به همدلی و همراهی دارد و دقت کار را می طلبد.

وی ادامه داد: امیدوارم بانویی شایسته در این سمت قرار گیرد و با بهره بردن از نظرات و ایده‌های افراد خوش‌فکر و خدمتگزار قدم‌های ارزشمندی در جهت توسعه و پیشرفت استان برداشته شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*