پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳ آبان ۱۳۹۸
نیروی انسانی سالم، ضامن تولید با کیفیت است
استان مرکزی

نیروی انسانی سالم، ضامن تولید با کیفیت است

Virtual editor
28 خرداد 1398
بازدید: 257
نظرات: 0

در نشست اعضای کمیته سلامت شرکت هپکو اراک مطرح شد:

نیروی انسانی سالم، ضامن تولید با کیفیت است

قدمت کمیته سلامت هپکو بیش از 10 سال است که در یک سال اخیر فعالیت آن بیشتر شده است

 

گروه اقتصادی:زهره صادقی

موضوع ابتلای کارکنان واحد های تولیدی و صنعتی به مواد مخدر، مسئله ای است که به عنوان یک دغدغه از سوی مدیران برخی از این واحد ها مطرح است.

بر اساس برخی آمارها،حدود 30 درصد کارکنان بخش صنعت درگیر این معضل اجتماعی می باشند. برخی مدیران بر این عقیده اند که هزینه پیشگیری مبتلایان به اعتیاد به مراتب بسیار کمتر از هزینه درمان است اما اینکه یک واحد صنعتی بزرگ که سال های گذشته را با ناآرامی های کارگری، سوء مدیریت، کمبود نقدینگی، کمبود کارو بسیاری از مشکلات اقتصادی دیگر سپری کرده است، در اقدامی بسیار جدی و پیگیرانه، تصمیم به درمان نیروهای بیمار و مبتلا به مواد مخدر می نماید، مسئله ای بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ چرا که بسیاری از واحد های صنعتی و تولیدی کشور در شرایط نامناسب اقتصادی، حتی در تامین نیازهای اولیه کارکنان خود از توانایی مالی لازم برخوردار نیستند اما مدیریت  شرکت هپکو اراک با همکاری مدیران داخلی این مجموعه، تامین سلامت نیروی انسانی خود را از جمله نیازهای اولیه و ضرورت های شرکت دانسته و در اقدامی بی نظیر، با حفظ کرامت انسانی و رعایت اخلاق همکاری و صرفا با هدف سلامت و بهبود کارکنان مبتلا، اقدام به پرداخت هزینه درمان افراد مذکور در مراکز مربوطه نموده است.

در نشستی که با حضور اعضای کمیته سلامت شرکت هپکو برگزار شد با تاکید بر این  مطلب که مسئولیت اجرا و نظارت در این کمیته کلا به عهده اعضا می باشد، شکل گیری آن را یکی از اقدامات اساسی مدیر عامل هپکو بیان داشته اند.

مدیر واحد ایمنی و بهداشت شرکت هپکو که مسئول کمیته سلامت شرکت نیز می باشد در این نشست اظهار داشت:  قدمت کمیته سلامت هپکو بیش از 10 سال است که در یک سال اخیر فعالیت آن بیشتر شده است.

وی افزود: افراد مصرف کننده مواد و بیماران خود معرف با مدیریت این کمیته به عنوان بیمار به کلینیک ها و کمپ های ترک اعتیاد معرفی می شوند؛ به این ترتیب که یک ماه مرخصی اجباری و با حقوق به آن ها داده می شود و کلیه هزینه های مربوطه توسط شرکت پرداخت می گردد. حیدری بیان داشت: اگرچه هنوز آسیب شناسی لازم صورت نگرفته است که چه تعداد بیمار در واحدهای  تولیدی صنعتی وجود دارد و علت شیوع این بیماری در صنایع چیست؛ اما در شرکت هپکو با توجه به تعداد کم افراد مبتلا، حدود 20 نفر بهبود یافته اند که مدت زمان سلامت آنها از 6 ماه تا 6 سال می باشد و در این  میان، افرادی با سلامت 15 ساله به عنوان رابطین این کمیته با کارکنان فعالیت دارند.

وی تاکید داشت: ارتباط با افراد مبتلا به منظور بهبود آنها فارغ از هرگونه تحقیر و توهین و پرونده انضباطی با نهایت احترام صورت می گیرد و با پایش هایی که توسط کمیته سلامت در هپکو صورت می گیرد،شرکت هپکو عاری از کارکنان مبتلا شود.

مسئول کمیته سلامت هپکو اظهار داشت: البته که این مشکل، تنها گریبانگیر هپکو و کارکنان آن نبوده و یک معضل اجتماعی است.

وی تاکید کرد: سلامت نیروی انسانی، یکی از شاخصه های توسعه یافتگی در حوزه منابع انسانی است و اگر قرار است محصولی با کیفیت ارائه شود باید نیروی انسانی سالم و با کیفیت داشته باشیم.

بیگلری، قائم مقام مدیر عامل نیز در این نشست اظهار داشت: اگرچه برای شروع اقدامات کمیته سلامت، مقاومت های بسیاری بود ولی استقبال افراد مبتلا سبب شد برنامه های کمیته سلامت با جدیت و موفقیت پیش رود و با هدف سلامت و بهبود سرپرست خانواده ها، نیروهایی سلامت و کارآمد در هپکو فعالیت نمایند.

وی افزود:چشم انداز ما این است که با توجه به ظرفیت های مطلوب شرکت در بخش تولید و اینکه این مهم جدا از سلامت نیروی انسانی نیست،سلامت نیروها و کارکنان که تضمین کننده سلامت تولید است محقق گردد.

بیگلری تصریح کرد: تلاش بر این است که این روند ادامه یابد و در هپکو حتی یک نیروی انسانی گرفتار به مواد مخدر نباشد؛ و ما نیز بتوانیم چرخه تولید و اشتغال شرکت را پویا نگه داریم.

مدیر تولید شرکت هپکو نیز اظهار داشت: حذف ترس از وجود افراد مبتلا، یکی از بزرگ ترین اقداماتی است که توسط کمیته سلامت هپکو صورت گرفته است.

احمدی افزود: رسانه ها نقش مهمی در خنثی کردن جوّ منفی حاکم بر فضای فعالیت کمیته سلامت خواهد داشت.

شایان ذکر است در نشست مذکور بیش از بیست نفر از پرسنل بهبود یافته، حضور داشتند که هریک در گفتگویی نسبت به بستری که از سوی مدیریت شرکت برای این موضوع فراهم شده است ابراز خرسندی و رضایت داشتند

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*