پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳ آبان ۱۳۹۸
ضرورت اعمال سیاست و مدیریت شهری صحیح برای باغات سنجان و کرهرود 
اجتماعی

ضرورت اعمال سیاست و مدیریت شهری صحیح برای باغات سنجان و کرهرود 

Virtual editor
31 خرداد 1398
بازدید: 323
نظرات: 0

در میزگرد وضعیت باغات شهرستان اراک با محوریت باغات دو منطقه سنجان و کرهرود مطرح شد:

 

ضرورت اعمال سیاست و مدیریت شهری صحیح برای باغات سنجان و کرهرود

 

اراضی درجه سه، باغات سنجان و کرهرود را تهدید می کند

 

گروه جامعه: شایسته سلامی

میزگرد بررسی وضعیت باغات شهرستان اراک با محوریت باغات 2 منطقه سنجان و کرهرود با حضور نمایندگانی از سازمان جهاد کشارزی استان مرکزی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ، اداره کل حفاظت محیط زیست استان، اعضای شورای شهر و نماینده ای از سمن های مرتبط با موضوع در روزنامه عطریاس برگزار شد.

10 راهکار عملیاتی برای حفظ باغات سنجان و کرهرود

محسن چقایی، مسئول اداره جنگل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در این نشست با اشاره به اینکه در سال 1387 طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک با در نظر گرفتن 5 نقطه در این شهر مطرح شد، اظهار داشت: کرهرود، سنجان، نظم آباد، قنات ناصری، مودر و چقاء از جمله مناطقی بودند که توسط شرکت مشاوران اورازان سبز مورد مطالعه قرار گرفتند.

چقایی افزود: در این طرح مطالعاتی برای حفظ باغات سنجان و کرهرود، 10 راهکار عملیاتی آورده شده است که ضرورت دارد با اجماع نظر ادارت و نهادهای مرتبط با موضوع، این راهکارها، عملیاتی شده و اجرایی گردد.

30 درصد باغات اراک

درجه یک هستند

علی اصغر زارعی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز با حضور در این نشست، سطح باغات اراک را 3600 هکتار عنوان کرد و گفت: 30 درصد باغات مذکور درجه یک و 70 درصد باغات درجه 2 و 3 می باشند که می شود عملیات اصلاحی در باغات درجه یک و 2 انجام گیرد، اما در باغات درجه 3 که سن اقتصادی آنها به پایان رسیده است، ضرورت دارد اقدامات جدی تری اجرایی گردد.

زارعی افزود: در سطح سنجان و کرهرود نیز 50 هکتار اراضی درجه یک، 470 هکتار اراضی درجه 2 و 170 هکتار اراضی درجه 3 وجود دارد که همواره با مشکل آب مواجه هستند.

وی ادامه داد: استفاده از گیاهان کم آب بر، توسعه پوشش گیاهان دارویی، توسعه گلخانه ها، اصلاح و جایگزینی باغات درجه 3، استفاده از روش های آبیاری مدرن و نیز توسعه گردشگری با هدف بهره برداری بهینه از جمله مواردی است که می تواند در کاهش مشکلات اراضی مناطق سنجان و کرهرود مؤثر باشد.

جهاد کشاورزی مسئول قانون حفظ کاربری باغات سنجان و کرهرود است

علیرضا شریفی، رئیس اداره پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در پاسخ به اینکه این اداره کل چه اقداماتی در راستای بهبود وضعیت محیط زیستی اراضی سنجان و کرهرود انجام داده است، گفت: اگر چه طبق قانون، مسئولیت تغییر کاربری اراضی بر عهده سازمان جهاد کشاورزی می باشد و وزارت جهاد کشاورزی مسئول قانون حفظ کاربری باغات سنجان و کرهرود است، اما برخی اقدامات محیط زیستی نیز بر عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان است و انجام هرگونه طرحی از سوی هر یک از نهادهای مرتبط در منطقه باغات سنجان و کرهرود، نیازمند تمهیدات محیط زیستی است.

شریفی افزود: همچنین وظیفه کمیسیون قطع اشجار شهرداری اراک است که مسئولیت قانونی را در منطقه باغات سنجان و کرهرود لحاظ نماید.

امیدی به مجوزهای تغییر کاربری وجود ندارد

سید علیرضا قائم مقامی، رئیس اداره فنی زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی شهرستان اراک نیز با حضور در این نشست اظهار داشت: سال 1396 طی قراردادی با دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، موضوع مطالعات باغات سنجان و کرهرود مطرح شد که از مجموع 679 هکتار اراضی مذکور، 174 هکتار درجه 3 اعلام شد.

قائم مقامی افزود: اراضی درجه 3، باغات سنجان و کرهرود را تهدید می کند، چرا که جزء محدوده شهری نیستند و در حریم شهر قرار گرفته اند و امیدی به مجوزهای تغییر کاربری وجود ندارد.

وی ادامه داد: یکی از اصلی ترین اقدامات جهاد کشاورزی حفظ و تأمین منابع آبی است که تولید آب با در نظر گرفتن افزایش راندمان آبی صورت گیرد که در این زمینه تاکنون حدود 20 میلیارد ریال هزینه شده است و به اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال دیگر نیز نیاز است.

رئیس اداره فنی زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی شهرستان اراک اظهار داشت: مطالعه طرح های گردشگری، احداث کمربند سبز و مواردی از این قبیل از عوامل مهم کاهش تخریب باغات سنجان و کرهرود می باشد. همچنین باید در عملکرد سدهای منطقه تغییراتی صورت گیرد، چرا که عمر مفید سدها بین 25 تا 30 سال می باشد.

قانون توزیع عادلانه آب عامل از بین رفتن باغات و غنوات سنجان

 و کرهرود

احسان آخانی، فعال محیط زیستی و بومی منطقه سنجان و کرهرود با حضور در این میزگرد گفت: ضرورت دارد امور آب، شرکت توزیع نیروی برق، جهاد کشاورزی، استانداری و فرمانداری، جلسه ای مشترک برگزار نمایند که تعرفه ها را بر اساس صورتجلسه مشترک مصوب کنند؛ چرا که هر یک از نهادهای مذکور نسبت به تأمین آب و برق منطقه سنجان  کرهرود، نظرات متفاوتی دارند.

آخانی افزود: عامل از بین رفتن باغات و غنوات منطقه سنجان و کرهرود، قانون توزیع عادلانه آب است؛ هدف تعریف الگوی مصرف موفق برای منطقه بود، اما مثلث جهاد کشاورزی، شهرداری و مردم مطرح شد و از سال 1392 تاکنون حدود 10 هزار متر کانال احداث شده و 26 هزار متر نیاز احداث کانال وجود دارد که امنیت آبی، امنیت محصولات تولیدی و صدور مجوز خانه باغ از سوی مثلث مدیریتی و نظارتی مذکور نیاز است.

مدیریت شهری صحیح برای باغات سنجان و کرهرود منظور گردد

طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اراک نیز در اظهاراتی گفت: باید سیاست و مدیریت شهری صحیح برای باغات سنجان و کرهرود منظور گردد.

محمدی افزود: می بایست نشستی مشترک با حضور جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، گردشگری، مدیریت شهری و سازمان های ذیربط برگزار گردد تا به اتفاق نظر مشترک در زمینه تصمیم نهایی پیرامون وضعیت باغات سنجان و کرهرود، برسند.

وی ادامه داد: می بایست در شهرداری منطقه 3 ناحیه ای برای باغات سنجان و کرهرود تشکیل شود که با این اقدام، مشکلات آن به صورت تخصصی برطرف شود؛ اینکه چگونه می توان مالکان را ترغیب کرد که املاک خود را حفظ کنند، مسئله ای است که باید سیاست مدیریت آن از سوی مدیران ذیربط اعمال شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اراک با اشاره به شکل گیری نواحی در ناجان اصفهان و همچنین قزوین، اظهار داشت: برای حفظ باغات سنجان و کرهرود ضرورت دارد از الگوی موفق سایر شهرها استفاده شود.

محمدی وسعت باغات سنجان و کرهرود را 680 هکتار اعلام کرد و تصریح کرد: این وسعت بخش اعظمی از فضای سبز شهر اراک را به خود اختصاص داده و ضرورت دارد برای حفظ آن اقدامات اساسی و جدی اجرایی شود.

رفع مشکلات کرهرود و سنجان همکاری بین بخشی می طلبد

فرزانه رحمتی، دبیر شورای اسلامی شهر اراک نیز با حضور در این نشست گفت: کرهرود و سنجان از زمانی که به اراک ملحق شده اند، نیازمند رفع مشکلات بسیاری هستند که این موضوع همکاری بین بخشی مطلوبی را می طلبد.

رحمتی افزود: باید یک سند محیط زیستی برای توسعه شهر اراک داشته باشیم تا بتوانیم در کارگروه حفظ و ساماندهی باغات اراک از جمله سنجان و کرهرود اقدامات جدی تری اجرایی نماییم.

وی ادامه داد: در کارگروه حفظ و ساماندهی باغات اراک مقرر شد، شهرداری نسبت به تهیه شرح خدمات مورد نیاز جهت انعقاد قرارداد با مشاور ذیصلاح به منظور تهیه سند محیط زیستی مذکور اقدام نماید.

دبیر شورای اسلامی شهر اراک اظهار داشت: یکی از اصلی ترین عوامل حفظ باغات سنجان و کرهرود، رفع مشکل تأمین آب و برق منطقه است که متأسفانه ساماندهی در بحث آب وجود ندارد.

رحمتی تصریح کرد: می بایست اراده ویژه ای از سوی مجموعه های دخیل وجود داشته باشد، چرا که طرح های مطالعاتی بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، اما نباید در قالب رفع مسئولیت، این مطالعات در بایگانی سازمان ها و ادارات، مسکوت بماند.

وی بیان داشت: توجه ویژه به توجیه اقتصادی ساکنان و شهروندان منطقه کرهرود و سنجان و همچنین تهیه سند محیط زیستی برای توسعه شهر اراک و نیز حساس کردن موضوع از سوی رسانه ها با هدف جذب مشارکت های مردمی و سمن ها، از جمله مواردی است که می بایست در جمع بندی موضوع بررسی وضعیت باغات سنجان و کرهرود مورد توجه ویژه قرار گیرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*