پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ اسفند ۱۳۹۹
احزاب را امنیتی کرده اند
استان مرکزی

احزاب را امنیتی کرده اند

روزنامه عطریاس
4 تیر 1398
بازدید: 599
نظرات: 0

امینی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با عطریاس از دلایل عدم توسعه یافتگی احزاب در کشور می گوید

احزاب را امنیتی کرده اند

● زمانی احزاب می توانند در بافت قدرت تاثیر گذار باشند که احزاب به صورت واقعی در کشور شکل گرفته باشند
و پارلمان توسط احزاب چیده شود؛ یعنی انتخابات آزاد برگزار شود

 

گروه سیاسی: در کشورهای توسعه یافته احزاب سیاسی را چرخ‌دنده دموکراسی نامیده‌اند چرا که تشکل‌های سیاسی و احزاب ، مهم‌ترین مکانیسم جامعه مدنی و تحقق اعمال دموکراسی است. وجود احزاب سیاسی موجب افزایش شوق، علاقه‌مندی و انگیزه مشارکت مردمی در اداره امور کشور می شود .
احزاب یکی از دستاوردهای تمدن بشری به‌شمار می‌روند که با ظهور دولت‌های ملی و برقراری سیستم پارلمانی آغاز و به تدریج تکامل یافته‌اند. اگرچه برخی دولت‌های توتالیتر و خودکامه نیز برای ساخت مشروعیت بدلی و مقبولیت جعلی رو به ساخت احزاب فرمایشی آورده‌اند. اما نباید ازعملکرد خود احزاب غافل ماند چرا که گاها هم نتوانسته اند آنگونه که باید مقبولیت خود در جامعه و دولت را اثبات کنند.
در شماره های گذشته در گفت وگو با فعالان سیاسی و دبیران احزاب به بررسی آسیب شناسی احزاب در ایران پرداختیم که به بخشی از مشکلات و نواقص احزاب در کشور اشاره شد. در این شماره با اسداله امینی فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص علّت و چرایی توسعه‌نیافتگی احزاب به گفت و گو نشستیم که در ادامه می آید.
چرا احزاب آنگونه که باید نتوانسته اند در بافت قدرت تاثیرگذار باشند و بخشی ازمشکلاتی دولت را اصلاح کنند؟
زمانی احزاب می توانند در بافت قدرت تاثیر گذار باشند که احزاب به صورت واقعی در کشور شکل گرفته باشند و پارلمان توسط احزاب چیده شود؛ یعنی انتخابات آزاد برگزار شود و احزاب بتوانند حضور جدی در انتخابات داشته باشند و کرسی های پارلمان را بدست بیاورند و باتشکیل فراکسیون در پارلمان بتوانند اثرگذار باشند و بخشی از قدرت را بدست بگیرند تا بتوانند بر دولت ها تاثیرگذار باشند.در کشور چنین زمینه وجود ندارد. مگر در کشور انتخابات آزاد برگزار می شود؟ به عنوان مثال همین نظارت استصوابی اساسا انتخابات آزاد را زیر سوال می برد و در واقع یعنی انتخابات آزاد در کشور نداریم.
زمانی احزاب می توانند در قدرت تاثیرگذار باشند و یا حضور در قدرت داشته باشند که احزاب از دوران طفولیت خارج شده باشندو در جامعه حضور جدی داشته باشند؛ یعنی بتوانند با عضوگیری و تبدیل کردن هوادار به عضو و عضو به کادر و ارائه کادر به کابینه دولت و مجلس فعالیت کنند اما هرزمان که یکی از احزاب خواسته از حالت طفولیت خارج شده و پا بگیرد، تعطیل شده است.
حتی حزب جمهوری اسلامی که در شورای مرکزی آن آیت اله شهید بهشتی، مقام معظم رهبری و آیت اله هاشمی حضور داشتند هم تعطیل شد و پس ازآن نیز توانمندترین حزب پس از دوم خرداد که شکل گرفت، حزب مشارکت ایران اسلامی بود که این حزب هم پس از مدتی بی هیچ دلیل و دادگاهی تعطیل شد. با این روند احزاب چگونه و چه زمانی می توانند حضور جدی و تاثیرگذاری داشته باشند؟ با این روند آیا می شود به احزاب ایرادی گرفت؟
چه کسی باید این شرایط را برای احزاب فراهم کند؟ آیا خود احزاب نباید بیشتر فعالیت کنند تا تاثیرگذاری خود بر جامعه و دولت را افزایش دهند؟ انتقادی که به احزاب وارد است دولتی بودن احزاب است آیا این انتقاد را می پذیرید؟
نه در دنیا که در ایران هم چیزی به نام احزاب دولتی یا مردمی نداریم. فلسفه وجودی احزاب بدین شکل بوده است که صنوف دنبال منافع و حقوق صنفی خود هستند و بخشی از مطالبات اصناف به دولت و حاکمیت مرتبط است بنابراین فرهیختگان این صنوف گرد هم می آیند و یک حزب سیاسی تشکیل می دهند؛ بنابراین پایه حزب از صنوف و اتحادیه ها شکل می گیرد و اتحادیه ها و صنوف برای پیگیری مطالبات شان ناگزیرند فرهیختگان خودرا فعال کنند تا با دولت وارد مذاکره و گفت و گو شوند و برای گفت و گو با دولت باید هویت داشت، هویت سیاسیون اتحادیه ها و اصناف، حزب است اما در ایران این برعکس است و اتحادیه و صنوف شکل نگرفته اند و اگر هم شکل گرفته اند زمانی که مطالبات خودرا از دولت مطالبه می کنند در نطفه خفه می شوند لذا ، حزب قدرتمند در کشور تشکیل نمی شود.
در واقع در کشور مشکل قانونی نداریم بلکه مشکل اجرایی داریم. در قانون اساسی کشور اتحادیه ها، اصناف و احزاب به رسمیت شناخته شده اند اما مجری قانون به محض اینکه صنوف و اتحادیه ها مطالبات سیاسی را پیگیری می کنند یا نقد سیاسی می کنند تعطیل می شوند.
حزب دولتی که گفته می شود به این معنی است که از دولت بودجه بگیرد؛ کدام حزب در کشور از دولت بودجه می گیرد؟
در شرایط فعلی احزاب باید چه اقداماتی انجام دهند تا جایگاه اصلی خود را پیدا کنند؟
عمده مطالبه احزاب از دولت مرکزی باید این باشد که به قانون اساسی و قوانین مجلس عمل کنند و احزاب را امنیتی نکنند؛ باید این دغدغه ها از احزاب برداشته شود تا احزاب بتوانند عضوگیری و آموزش داشته باشند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*