پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
اجازه ندارم موضوع را رسانه ای کنم
استان مرکزی

اجازه ندارم موضوع را رسانه ای کنم

Virtual editor
11 تیر 1398
بازدید: 201
نظرات: 0

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی در پاسخ به صحت و سقم خروج تجهیزات مرکز داده پست از استان:

 

اجازه ندارم موضوع را رسانه ای کنم

 

  • تجهیزات مرکز داده پست، جزء اموال استان مرکزی نبوده است

  • دلیلی بر پاسخگویی به رسانه در خصوص موضوعی که کاملا درون سازمانی بوده است، وجود ندارد

 

 

گروه صنعت و اقتصاد: شنیده ها حاکی از آن است که تجهیزات مربوط به مرکز داده (Data Center) استان مرکزی که در مرکز پست واقع در اراک قرار داشته، به مکانی خارج از استان مرکزی منتقل و مستقر شده است.

اگرچه سرورها و تجهیزات مذکور از ارزش مالی قابل توجهی بالغ بر چهل میلیارد تومان برخوردار بوده است ولی آنچه در این میان حائز اهمیت تر می نماید، نقش مهم این تجهیزات در سرعت بخشی به پروژه های حوزه فناوری اطلاعات در استان و نیز اشتغال زایی در این حوزه می باشد؛ نکته ای که شاید به دلیل ارزش ریالی بالای آن از نگاه مسئولان مربوطه مغفول مانده باشد!

به جرات می توان گفت در نگاه های مدیریتی و بخصوص مدیریت های بومی، رسم بر ایجاد و حفظ زیر ساخت ها و افزودن بر اموال و دارایی های منطقه تحت مدیریت است؛ حتی در شرایطی که در یک حوزه، مدیر مربوطه اطلاعات کامل و لازم از ضرورت و اهمیت زیر ساخت ها یا تجهیزات مرتبط ندارد، اما از سخت افزارها اعم از تجهیزات و دارایی های سازمان خود محافظت های ویژه ای به عمل می آورد.

ولی متاسفانه در استان مرکزی به چند دلیل این نگاه وجود ندارد. جدای از دلایل سیاسی و اجتماعی که به آن نمی پردازیم، شاید یکی از دلایل موثر، دلایل غیربومی بودن برخی مدیران و همچنین عدم اِشراف آن ها به حوزه تحت مدیریت شان باشد.

اما به گفته صاحب نظران، یکی از دلایل اصلی این اتفاق، نگاه صرفا صنعتی به استان مرکزی است، نگاهی که می تواند در آینده ای نه چندان دور، مخرب و ویران کننده همین صنعت نیمه جان و بحران زده باشد.

به گفته یکی از کارشناسان استان، صنعت فناوری اطلاعات کمتر از آنچه که باید در محاق توجه مدیریت استان قرار دارد؛ در حالی که استان هایی نظیر یزد با توسعه در فناوری اطلاعات در حال پیشرفت های بزرگ ملی و فرا ملی بوده و قطع به یقین از صنعت های بزرگ و عظیم سابق استان مرکزی نیز که پرچم دار خاورمیانه بوده اند، پیشی خواهند گرفت.

متاسفانه در حالی شاهد این اتفاق هستیم که برخی از شرکت ها برای جذب تسهیلات و اعتباراتی به رقمی بسیار کمتر از مبلغ مورد اشاره که ارزش ریالی تجهیزات مربوطه است، هفت خوان رستم را طی کنند تا بخشی از تجهیزاتی را که قابلیت استفاده عمومی دارد تهیه نمایند؛ ولی با اتفاق رخ داده، برای عموم مردم و جامعه فعالان حوزه “آی تی” استان این شائبه ایجاد شده است که به راستی چرا باید چنین رخدادی به نام استان صنعتی مرکزی ثبت شود!

عطریاس به جهت تنویر افکار عمومی و شفاف نمودن موضوع و نیز بررسی صحت و سقم آن در گفتگویی تلفنی با مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی، خواستار بیان واقعات موضوع شد اما وی در پاسخ به سوال عطریاس مبنی بر تایید یا تکذیب خبر فوق اظهار داشت: بنده این خبر را نه تایید و نه رد می کنم.

لادن مهدوی هزاوه بیان کرد: اجازه ندارم موضوع را رسانه ای کنم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ادامه داد: این موضوع کاملا داخلی است و بنده نمی توانم اطلاعات مربوط به این اتفاق را در اختیار رسانه قرار دهم.

وی افزود: دلیلی بر پاسخگویی به رسانه در خصوص موضوعی که کاملا درون سازمانی صورت گرفته نیست؛ چراکه این اتفاق در حد رسانه ای شدن نیست.

مهدوی هزاوه بیان داشت: تجهیزات مرکز داده استان جزء اموال استان مرکزی نبوده و متعلق به سازمان فناوری اطلاعات می باشد. حتی مدیر دفتر انفورماتیک استانداری مرکزی نیز که کاملا مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات استان و مشرف به موضوعات می باشد از پاسخ به عطریاس امتناع کرد.

یساولی گفت: مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در جریان موضوع هستند و بنده به دلیل اینکه در دستگاه حاکمیتی کار می کنم، نمی توانم پاسخگو باشم و موضوع می بایست از کانال روابط عمومی استانداری مرکزی پیگیری شود.

***

بررسی چرایی این اتفاق تا حصول نتیجه که بازگشت تجهیزات می باشد از طرف روزنامه عطریاس و از کانال مدیران استان ادامه خواهد داشت؛ چراکه هنوز چرایی و چگونگی آن مشخص نیست.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*