پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
درصورت تایید اصلاح طلبان جایی برای بسیاری از نمایندگان فعلی فراکسیون امید در مجلس نبود
سیاسی

درصورت تایید اصلاح طلبان جایی برای بسیاری از نمایندگان فعلی فراکسیون امید در مجلس نبود

Virtual editor
17 تیر 1398
بازدید: 230
نظرات: 0

انتقاد شاخه بانوان شورای هماهنگی  احزاب اصلاح طلب در دیدار با سید مهدی مقدسی از عملکرد نمایندگان لیست امید:

 

درصورت تایید اصلاح طلبان جایی برای بسیاری از نمایندگان فعلی فراکسیون امید در مجلس نبود

 

  • نمایندگان، مطالبات نیمی از رای دهندگان خود را فراموش کرده اند

 

گروه سیاسی: شاخه بانوان شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی با سید مهدی مقدسی، عضو فراکسیون امید مجلس دیدار و گفت وگو کردند. در این دیدار فعالان حوزه بانوان ضمن تاکید بر مطالبات خود ازعملکرد دولت و مجلس در حوزه زنان انتقاد کرده و از نمایندگان مجلس خواستند تا درسال پایانی مجلس یازدهم جبران مافات کرده و در عمل نسبت به مطالبات زنان توجه بیشتری داشته باشند. آنچه در ذیل می آید بخشی مطالبات مطرح شده در این دیدار است.

تعیین درصد حداقلی برای حضور بانوان در جامعه، نوعی اهانت است

دبیر حزب زنان نو اندیش شاخه استان مرکزی در دیدار با سید مهدی مقدسی عنوان کرد: تعیین معیار مشارکت حداقلی برای زنان در امور کشور کاملا غیر منطقی و نا عادلانه است.

خدیجه خورشید سوار افزود: شالوده خانواده و نظم و آرامش آن در سایه درایت و مدیریت بانوان امکان پذیر است. ودر ادارات و سازمان هایی که بانوان در مسند امور هستند، کارها به موقع و به نحو شایسته انجام می شود و مراجعین کمتر دچار دردسر می شوند.

زنان در سال های اخیر با بهره گیری از فرصت های تحصیلی در سطوح عالی، به نحو چشم گیری توانایی ها و شایستگی های خود را اثبات کرده اند و تبعیض جنسیتی و تعیین درصد حداقلی برای حضور بانوان در جامعه، نوعی اهانت است.

وی خاطرنشان کرد: لازم است ضمن دادن فرصت پیشرفت و ترقی به بانوان، زمان ارائه لیست جهت تصدی مدیریت ها و مشاغل کلیدی، همگام با آقایان و بدون در نظر گرفتن جنسیت بر اساس توانمندی و شایستگی در لیست قرار گیرند و بهترین ها بکار گرفته شوند.

مطالبه گری نمایندگان امید در زمان باقی مانده می تواند به شعارهای انتخاباتی شان رنگ و بوی عملیاتی بدهد

رییس انجمن زنان روزنامه نگار (رزا) استان مرکزی نیز دراین دیدار با انتقاد از خلف وعده دولت تدبیرو امید به شعارهای انتخابی خود گفت: دولت روحانی به شعارهای انتخاباتی خود در حوزه زنان پایبند نبوده و نه تنها از وزیر زن استفاده نکرد بلکه در حوزه معاونت بانوان خود نیز موفق عمل نکرده است.

فریبا آباقری خاطرنشان کرد: نظارت و موضع گیری نمایندگان در مجلس و قدرت لابی گری آنان در جهت احقاق مطالبات زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سیستان و بلوچستان شاهد بودیم که علی رغم محدودیت های بسیار، استانداری چون علی اوسط هاشمی، ساختار شکنی کرده و دو فرماندار زن منصوب کرد؛ شرایط خاص سیستان و بلوچستان بر هیچکس پوشیده نیست، چگونه است که زنان در نقاط مرزی می توانند فرماندار باشند اما در بقیه نقاط خیر!

آباقری افزود: استان مرکزی از نظر بانوان توانمند دارای پتانسیل بالایی است و مطالبه گری نمایندگان امید در زمان باقی مانده می تواند به شعارهای انتخاباتی شان رنگ و بوی عملیاتی بدهد.

اگرکاندیداهای معرفی شده اصلاح طلبان تایید می شدند، مجالی برای حضور بسیاری از نمایندگان فعلی فراکسیون امید در مجلس پیدا نمی شد

دبیر انجمن زنان روزنامه نگار (رزا) استان مرکزی در این دیدارضمن انتقاد به عملکرد دولت و نمایندگان فهرست امید در مجلس گفت: دولت تدبیر و امید و نمایندگان لیست امید مجلس با کمک اصلاح طلبان و با سر دادن شعارهای اصلاح گرایانه، توانستند بر مسند قدرت بنشینند در حالیکه اگرکاندیداهای معرفی شده اصلاح طلبان تایید می شدند، مجالی برای حضور بسیاری از نمایندگان فعلی فراکسیون امید در مجلس پیدا نمی شد.

نسرین محمدی افزود: دولت تدبیر و امید با پشت کردن به رأی مردم و عبور از خواسته های حداقلی، سطح نارضایتی حامیان خود و عموم مردم را به شدت بالا برده است.

محمدی با انتقاد از شیوه تبلیغاتی برخی نامزدهای انتخاباتی اظهار داشت: کاندیداها نباید در میتینگ ها و تبلیغات انتخاباتی به بهانه جلب آراء، شعارها و وعده هایی خارج از توانایی و اختیارات خود سردهند چرا که دوره این رفتارها گذشته است و فعالان سیاسی و احزاب، دیگر با این حربه ها تنور انتخابات را گرم نخواهند کرد .

وی ادامه داد: اگر دولت تدبیر و امید طی سالیان اخیر تنها ساختار اداره کل حوزه زنان استانداری را اصلاح می کرد ودر این حوزه شاهد حضور فردی توانمند بودیم، شاید بسیاری از مطالبات حوزه زنان از جمله ارتقای جایگاه زنان توانمند، حل معضلات اجتماعی حوزه زنان، برابر سازی جنسیتی ساختارهای مدیریتی استان و … تحقق می یافت، اما متأسفانه دولت تدبیر با تغییر سه استاندار در شش سال اخیر، اراده ای از خود برای بهره گیری از زنان توانمند و متخصص نشان نداده است. اما علی رغم بی مهری ها و کم کاری های مسوولان، همچنان مجدانه مطالبه گر حقوق مدیریتی، اجتماعی و سیاسی  خود هستیم.

نمایندگان مطالبات نیمی از رای دهندگان خود را فراموش کرده اند

دبیرحزب جوانان ایران اسلامی شاخه استان مرکزی دراین دیدار گفت: علی رغم  تاکید استاندارمرکزی مبنی بر عزم جدی دولت و اعتقاد شخصی ایشان در بهینه سازی بستر حضور بانوان در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اما در عمل چنین همت و تلاشی دیده نمی شود و در حوزه مدیر کل حوزه بانوان استانداری مرکزی با وجود اذعان همگان بر ضعف عملکردی، عزمی برای ایجاد تحول لازم دیده نمی‌شود.

گلسا بهاروندی ازعملکرد نمایندگان در حوزه بانوان انتقاد کرد و گفت: به همان اندازه که تمرکز نمایندگان استان بر بخش های اقتصادی بوده است مطالبات نیمی از رای دهندگان خود را فراموش کرده اند وحتی دستاوردها و رضایتمندی حداقلی بانوان کسب نشده است.

وی ادامه داد: اگرزنان مطالبات حداقلی خود را دریافت نکنند  سرخورده وناامید می شوند و این موضوع کاهش سطح مشارکت سیاسی آنها در انتخابات را به همراه خواهد داشت.

نمایندگان جبران مافات کنند

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی شاخه استان مرکزی نیز در این دیداربا انتقاد به عملکرد دولت در حوزه زنان عنوان کرد: روحانی نتوانست به وعده های انتخاباتی خود پیرامون زنان جامه عمل بپوشاند و حتی با خواست عمومی جامعه مبنی بر انتخاب یک وزیر زن در کابینه نیز همراهی نکرد و موجب ناامیدی جامعه زنان شده است.

عاطفه خلیلی اظهار داشت:  در حوزه زنان شاهد اقدامات نسبتا مناسبی از مجلس دهم بودیم که قانون تشدید مجازات اسیدپاشی، برابری دیه زن و مرد و حساسیت بجا بر کودک همسری از این قبیل بوده است.در سطح استان نیز بیش از نمایندگان دولت، به نمایندگان مجلس امید داریم و انتظار می رود بیش از این از حضور زنان توانمند در سطوح مدیریتی حمایت شود.

وی افزود: در حال حاضر یک بانو به سمت سرپرستی اداره کل سیاسی استانداری مرکزی رسیده که اتفاق مبارکی است و انتظار می رود به شرط اثبات توانایی ایشان در این سمت طی ماه های آینده حکم ایشان برای مدیرکلی قطعی گردد.برای معاونت منابع انسانی نیز استاندار، قول انتصاب یک بانو را داده است که خبر بسیار خوشحال کننده ای است؛ و اکثریت زنان فعال استان انتظار دارند تا فردی همسو با برنامه های دولت و رای مردم در این سمت منصوب شود.

خلیلی ادامه داد: باتوجه به اینکه از عمر دولت تنها دوسال و از عمر فراکسیون امید مجلس تنها یکسال باقی است انتظار می رود تا حدی جبران مافات شده و ضمن تحقق حداقل بخشی از وعده های انتخاباتی، از اعتبار جریان اصلاحات نیز صیانت به عمل آید.

نگرانیم طرح چند همسری در سکوت نمایندگان اصلاح طلب به صورت قانون درآید

دبیر حزب اتحاد ملت ایران شاخه استان مرکزی نیز دراین عنوان کرد: اخبار منتشر شده در خصوص تعطیلی دفتر امور بانوان در وزارت آموزش و پرورش باعث تاسف و تعجب بسیاراست.امیدواریم با پیگیری و هوشیاری نمایندگان مجلس به خصوص نمایندگان لیست امید این امر در نبود وزیر و در زمان سرپرستی تایید نشود و پس از آن به صورت مسری در سازمان ها و ارگان های دیگر ادامه نیابد.

نسترن بکایی ادامه داد: شنیده می‌شود طرح چند همسری از سوی افرادی معلوم الحال در حال ارائه به صحن مجلس است؛ که با توجه به آخرین سرشماری تعداد مردان 1 میلیون نفر بیش از زنان است، توجیه این امربه غیر از به بند کشیدن زنان و توهین به بیش از نیمی از جامعه نیست، چه می تواند باشد؟

نگرانی ما این است که در سکوت و سکون نمایندگان اصلاح طلب مجلس این مورد  نیز به مانند لایحه انتخاب وکیل مدافع از لیست محدود وکلای وابسته و سمت و سو دار، برای زندانیان سیاسی، و عدم واکنش هیچ یک از نمایندگان اصلاح طلب تایید و به صورت قانون درآید.

 

تنها  18 درصد پست های مدیریتی استان به زنان اختصاص داده شده است

عضو شورای مرکزی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی شاخه استان مرکزی نیز در این دیدارعنوان کرد: امیدوارم استفاده از ظرفیت وتوانمندی بانوان به یک فرهنگ باور واعتقاد تبدیل شده و از بانوان توانمند، شایسته و کارا در پست های مدیریتی استفاده شود.

زلیخا کمیجانی افزود: برنامه های دولت تدبیر وامید برای ارتقای جایگاه بانوان در پست های مدیریتی استان تا حدودی موفق بوده است اما تنها  18 درصد پست های مدیریتی استان به زنان اختصاص داده شده است که جای نقد و بحث است که چرا در استان از توانایی بانوان توانمند در پست های مدیریتی آنگونه که شایسته بانوان است استفاده نمی شود.

استفاده از زنان در سطوح مدیریتی همت وزرا را می طلبد

عضو فراکسیون امید مجلس دهم در نشست با شاخه بانوان شورای هماهنگی  اصلاح طلبان استان مرکزی گفت: درصورت حذف دفتر امور زنان آموزش و پرورش به وزیر رای اعتماد نخواهم داد و قطعا وزیر با مخالفت های جدی فراکسیون امید مجلس روبرو خواهد شد.

سیدمهدی مقدسی، درخصوص ضرورت استفاده از زنان در سطوح مختلف مدیریتی اظهار داشت: باتوجه به احکام موجود در برنامه ششم توسعه و ضرورت استفاده از زنان توانمند در سطوح مدیریت عالی و میانی و باتوجه به قابلیت های موجود در سطح کشور هر اقدامی که در تضاد با این قانون باشد با مخالفت های جدی مجلس روبرو خواهد شد. انتظار داریم زمینه بروز خلاقیت برای زنان در جامعه ایجاد و از توانمندی این قشر در سطوح مدیریتی استفاده شود. البته این امر همت وزرا را در راس هر وزارتخانه می طلبد که متاسفانه در وزارت آموزش و پرورش خلاف این رویه را شاهد بوده ایم.

وی در پایان افزود: از حسینی، نماینده آشتیان، فراهان و تفرش هم انتظار داریم دفتر امور زنان دروزارت آموزش و پروزش را با قوت حفظ کنند

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*