پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ آبان ۱۳۹۸
طرح جامع، کلید توسعه شهرسازی
اجتماعی

طرح جامع، کلید توسعه شهرسازی

Virtual editor
23 تیر 1398
بازدید: 312
نظرات: 0

مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی از تسهیل توسعه شهری اراک بعد از ابلاغ طرح جامع شهری می گوید:

 

طرح جامع، کلید توسعه شهرسازی

  • لغو پروژه 55 متری بخش کوچکی از دستاوردهای تصویب طرح جامع اراک است
  • تیم مدیریتی استان مرکزی بعد از هفت سال به بلاتکلیفی طرح جامع اراک پایان داد
  • طی شش ماه چهار طرح جامع شهرهای اراک، محلات، آشتیان و کمیجان به شورای عالی شهرسازی کشور ارسال شد

گروه شهری: سینا علیدادی

 

«اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی طی شش ماه گذشته چهار طرح جامع شهری را به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور تحویل داده است.»

احمد مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی ضمن بیان مطلب فوق درباره عملکرد شش ماه گذشته این اداره کل که منجر به تصویب طرح جامع شهر اراک شده است، اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی به عنوان بازوی اجرایی سیاست های شهرسازی دولت، موظف به تدوین برنامه های توسعه محور در تمامی نقاط استان مرکزی است که در همین راستا اصلی ترین امر، تهیه طرح های جامع می باشد چرا که این طرح ها “نقشه راه توسعه پایدار شهری” هستند و بدون توجه به آن ها هیچ شهری نمی تواند نیازهای امروزی را برای شهروندان خود برطرف سازد.

مرزبان ادامه داد: پیرو موضوعات فوق، اداره کل راه و شهرسازی تهیه طرح های جامع شهری استان مرکزی را طی شش ماه گذشته در دستور کار خود قرار داد که اصلی ترین آن ها، طرح جامع شهر اراک بود چرا که این طرح در عدم پیگیری ها، حدود هفت سال بدون پیش رفت مناسب رها شده و سبب قفل شدن توسعه شهری اراک شده بود.

وی اضافه کرد: به دنبال وجود حساسیت های گسترده این مسئله، چندین جلسه و کارگروه تخصصی به منظور بررسی تمامی پیوست های عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طرح جامع تشکیل شد و سپس از کارشناسان مورد تایید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درخواست شد که با حضور در شهر اراک، نتایج اولیه اقدامات این اداره کل را مورد ارزیابی قرار دهند که خوشبختانه به دنبال طرح مسائل اصولی و انجام کاری کارشناسانه، تمامی نظرات فنی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی مورد تایید کارشناسان مربوطه قرار گرفت.

مهندس مرزبان خاطر نشان ساخت: بعد از طی مراحل مذکور بود که دکتر اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برای افتتاح چند پروژه عمرانی به استان مرکزی سفر کردند و در جریان تمامی اقدامات انجام شده قرار گرفتند. بعد از سفر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی و دستور ایشان مبنی بر پیگیری طرح جامع با توجه به درخواست مردم، دستوراتی به منظور تسریع در امور جاری به بخش های مربوطه اعلام کردند که نتیجه آن حضور دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور بود که توجه دولت به خواست و نظر مردم را نشان می داد.

وی ادامه داد: به دنبال تمامی پیگیری ها طرح جامع شهر اراک در شورای برنامه ریزی استان مرکزی با کمک شخص استاندار و سایر دستگاه های مربوطه، تصویب شد و بعد از هفت سال بلاتکلیفی؛ نهایتا به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور جهت بررسی و تصویب ارسال گردید.

وی افزود: از زمانی که پیگیری های این طرح که حیات شهر اراک به آن بستگی دارد، آغاز شد تا تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی، بیش از 45 جلسه کارشناسی در کمتر از شش ماه توسط اداره کل راه و شهرسازی تشکیل شد تا هم بلاتکلیفی شهروندان اراکی رفع گردد و هم کاری که هفت سال طول کشیده بود، در عرض شش ماه با سخت ترین پیگیری ها؛ تحقق یابد.

مرزبان تاکید کرد: البته طی شش ماه گذشته علاوه بر طرح جامع شهر اراک، طرح های جامع سه شهر محلات، آشتیان و کمیجان نیز تهیه و به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده شد که این امر در سابقه کاری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی بی سابقه می باشد چرا که تنها دلیل آن توجه ویژه استاندار مرکزی و دقت نظر معاون عمرانی ایشان در تسریع کارهای عمرانی است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی درباره ویژگی های طرح جامع مصوب شده اراک در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور اظهار کرد: در طرح جامع کلانشهر اراک که توسط مهندسین مشاور ذیصلاح و در حوزه معاونت شهرسازی و معماری این اداره کل تهیه گردید بررسی مسایل، مشکلات موجود و چشم انداز آینده شهر در خصوص ساختار جمعیت، رشد شهر، ساختار اجتماعی و فرهنگی، کالبد شهری، اشتغال و بیکاری، شریان های عبوری درون و برون شهری، نارسایی های تجهیزات شهری، سیما و منظر شهری، محوطه های تاریخی، تجهیزات زیربنایی، مسکن شهری، شهرک ها، مسائل زیست محیطی، محدودیت ها و امکانات خاک و اقلیم، گسل ها و وضعیت زلزله خیزی، موقعیت استقرار صنایع ، عناصر آلوده کننده هوا ، فاضلاب شهری، دفن پسماند، تامین آب، مسیل ها و جهات رفع آب های سطحی، گردشگاه ها و موارد بسیار دیگری مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این طرح که تصویر آینده کلانشهر اراک تا سال 1410 با برآورد جمعیتی حدود 653000 نفر طراحی و ترسیم گردیده مساحت شهر اراک از 6320 هکتار به 6700 هکتار خواهد رسید و حدود 380 هکتار به محدوده شهری افزوده خواهد شد.

وی بیان داشت : از دیگر نکات مهم، استفاده از ظرفیت های بازدارندگی مقرر در قوانین مربوط به حریم شهر بوده و جهت حفظ و حراست اراضی اطراف شهر اراک از این ظرفیت نیز حداکثر استفاده شده است به گونه ای که حریم شهر اراک گسترش چشمگیری داشته و پس از ابلاغ طرح، شهرداری موظف به حفظ و حراست از این حریم و جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز خواهد بود و به تعبیری دیگر حفاظت از حریم شهر ضامن پویایی و پایداری آینده شهر اراک خواهد بود که در طرح جامع به بهترین شکل به آن پرداخته شده است.

مرزبان یکی از دستاوردهای اصلی تصویب طرح جامع شهر اراک را رفع بلاتکلیفی شهروندان درگیر با طرح 55 متری دانست و بیان کرد: وزیر راه و شهرسازی، وزیری مردمی است بابت همین پیگیری های فراوانی را به منظور رفع بلاتکلیفی شهروندان اراکی در رابطه با طرح 55 متری انجام داد چرا که معتقد بودند، «اجرا یا عدم اجرای این طرح هر چه سریع تر باید مشخص شود». به هر سو این طرح براساس دیدگاه های جدید وزارت راه و شهرسازی لغو گردید تا همراهی دولت با نظر مردم را به اثبات رساند. البته تعیین تکلیف پروژه 55 متری بخش کوچکی از دستاوردهای تصویب طرح جامع شهری اراک است که برای ادامه این مسیر باید حداکثر تا یک ماه آتی، طرح جایگزین توسط استان به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در پایان صحبت های خود خاطر نشان کرد: طرح جامع یک شهر همواره به مانند کلیدی برای تحقق توسعه شهری شناخته می شود که امید می رود تیم مدیریت شهری اراک با مشورت پذیری، قدم بزرگی را در اجرای این طرح بردارد به طوری که شهرداری در تهیه طرح تفصیلی با اداره کل راه و شهرسازی همکاری نماید تا بتوانیم شهری زیبا و شایسته شهروندان اراکی را تحویل جوانان آینده بدهیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*