پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ آبان ۱۳۹۸
زینک مورد نیاز نشریات استان به زودی تامین می شود
استان مرکزی

زینک مورد نیاز نشریات استان به زودی تامین می شود

Virtual editor
25 تیر 1398
بازدید: 218
نظرات: 0

حاج علی بیگی، معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل ارشاد استان مرکزی خبر داد

 

زینک مورد نیاز نشریات استان به زودی تامین می شود

 

توزیع کاغذ مورد نیاز نشریات بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد است و استان در این امر دخالتی ندارد

 

گروه اقتصادی: پس از اعمال تحریم ها، توزیع عادلانه کاغذ در سطح کشور با مشکلات فراوانی رو به رو شده به طوری که در حال حاضر صنعت نشر و چاپ ایران با چالش های بسیاری دست و پنجه نرم می کند.

امروزه کاغذ، یکی از نیازهای اساسی هر جامعه بشری در انتقال مفاهیم مختلف، تربیت و آموزش، حفظ و نگهداری اسناد و مدارک است، به صورتی که اگر تولید، واردات و توزیع این کالا با موانعی مواجه شود، مشکلات و مصایب فراوانی در حوزه های مختلف ایجاد می کند؛ هرچند که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی می توان شرایطی را به منظور کاهش مصرف کاغذ فراهم کرد اما این امر نیز مستلزم برنامه ریزی و دوراندیشی های فراوانی است که در حال حاضر با شرایط فعلی کشور، میسر نیست.

کمبود کاغذ و افزایش قیمت آن علاوه بر ایجاد اختلال در حوزه های آموزشی و بروکراسی ادارات، نشریات را هم با موانعی از جمله کاهش تعداد چاپ های مستمر، کاهش تقاضای تبلیغات و تعطیل یا نیمه تعطیل شدن آنها مواجه کرده است؛ چراکه قیمت هر “بند کاغذ” طی ده ما گذشته از هفتصدهزار ریال به حدود شش میلیون ریال افزایش یافته که این امر گواه از نه برابر شدن ارزش ریالی کاغذ دارد، ارزشی که بین 5 تا 10 درصد کم و زیاد می شود.

در این شرایط طی چند روز گذشته، “محمد خدادادی” معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رفع مشکلات کاغذ در 3 ماه آتی خبر داد که منجر به آن شد که در گزارشی به بررسی وضعیت کاغذ در استان مرکزی پردازیم.

توزیع ده هزار بسته کاغذ در استان مرکزی آغاز شده است

جعفر اصغری، معاون بازرگانی و توسعه تجارت استانداری مرکزی درباره وضعیت کاغذ مورد نیاز مدارس و ادارات استان مرکزی بیان کرد: حدود 10 هزار بسته کاغذ A4 و تعداد محدودی کاغذ A5 از طریق نماینده اتحادیه لوازم تحریر و هماهنگی با شرکت های تولیدی استان البرز وارد استان مرکزی شده است، که بر اساس مصوبه ششمین جلسه تنظیم بازار استان و با توجه به محدودیت های موجود در بازار کاغذ، مقرر شده که آموزش و پرورش مسئولیت توزیع کاغذ بین دستگاه ها و مدارس دولتی را برعهده داشته باشد.

اصغری ضمن بیان اینکه بخش نامه های این امر به مدارس و ادارت مربوطه ارسال شده و توزیع سهمیه های کاغذ نیز آغاز شده است اظهار کرد: اتحادیه کتاب و نوشت افزار استان مرکزی نماینده عامل توزیع کاغذ را معرفی کرده، اما با توجه به کمبود این کالا طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، توزیع کاغذ بر عهده آموزش و پرورش قرار گرفته است. این در حالی است که لیست مدارس و ادارات دولتی به عامل توزیع سهمیه کاغذ ابلاغ شده و مدیران به همراه معرفی نامه ادارات خود به عامل توزیع کاغذ مراجعه می کنند و سهمیه خود را دریافت می نمایند.

وی در ادامه گفت: یکی از علل افزایش قیمت کاغذ در استان مرکزی این است که بخشی از قیمت این کالا از محل ارز 4200 خارج شده است ولی قسمتی از آن از جمله کاغذ های A4، همچنان از طریق ارز نیمایی تهیه می شود.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت در پایان صحبت های خود در خصوص سهمیه کاغذ نشریات بیان داشت: نشریات در حوزه صلاحیت سازمان صنعت و معدن و تجارت نیستند و برای آگاهی از مسائل مربوط به آنها باید از طریق اداره فرهنگ و ارشاد استان اقدام شود چرا که نشریات در سامانه ای که تحت نظر این اداره است ثبت نام می کنند و کاغذ مورد نیاز آن ها با نرخ 4200 از طریق آن سامانه تامین می شود.

زینک مورد نیاز نشریات استان به زودی تامین می شود

در سوی دیگر علیرضا حاج علی بیگی، معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در خصوص توزیع کاغذ و زینک مورد نیاز نشریات این استان گفت: توزیع کاغذ نشریات، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود. به گونه ای که تمهیداتی جهت ارائه کاغذ و زینک یارانه به نشریات سنجیده شده ولی تاکنون عملیاتی نشده است. در خصوص زینک نیز اقداماتی صورت گرفته که به زودی زینک مورد نیاز نشریات به دست آن ها می رسد؛ البته مشکلاتی در اراک وجود داشت که با پیگیری ها در حال رفع شدن است.

حاج علی بیگی با اشاره به این موضوع که  سهمیه زینک استان ها در سامانه کشوری اعلام می شود بیان کرد: ساز و کار مشخص شده برای زینک از طریق لیتوگرافی هایی است که معرفی شده و چاپخانه ها باید پس از پرداخت پول، سهمیه خود را دریافت می کردند اما در خصوص کاغذ یک روش مشابهی ایجاد شده که آن هم از طریق واسطه می باشد ولی هنوز در استان مرکزی عملیاتی نشده است.

حاج علی بیگی درباره توزیع کاغذ دولتی در نشریات اظهار کرد: تخصیص ارز سهمیه کاغذ و توزیع کلان آن در کشور آغاز شده است اما تا کنون اداره فرهنگ و ارشاد استان مرکزی سهمیه کاغذ توزیع نکرده است که به زودی اقداماتی در این زمینه انجام می شود.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره فرهنگ و ارشاد ادامه داد: تعداد و نحوه توزیع کاغذ زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و استان در این امر دخالتی ندارد، وزارت خانه با توجه به نکاتی مانند نظم در انتشار و نوع نشریه از نظر روزنامه یا هفته نامه بودن، سهمیه ها را تعیین می کند.

وی در پایان گفت: در سال های اخیر کاغذ از جمله کالاهایی بود که با افزایش 7 یا 8 برابری قیمت مواجه شده است و این امر آسیب جدی به مطبوعات وارد نموده، در این شرایط تصمیماتی که در خصوص یارانه ای نمودن آن گرفته شد، تا حدودی کاهش قیمت را همراه داشت اما همچنان قیمت این کالا بسیار بالا است

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*