پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
تا به امروز بحران کمبود برق مدیریت شده است
استان مرکزی

تا به امروز بحران کمبود برق مدیریت شده است

Virtual editor
27 تیر 1398
بازدید: 227
نظرات: 0

آقازاده، استاندار مرکزی:

تا به امروز بحران کمبود برق مدیریت شده است

عطریاس: استاندار مرکزی گفت: با تمهیدات اندیشیده شده امسال سطح سفره‌های آب زیرزمینی دشت ساوه و زرندیه کاهش نخواهند داشت.  سید علی آقازاده در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی بیان کرد: سال گذشته با میزان اندک ذخایر آبی، تابستان را با مدیریت خوب پشت سر گذاشتیم و بارندگی‌های نیمه دوم سال 97 و بهار 98 نگرانی‌ها را کم کرد، اما همچنان تاکید دارم که مردم حتما باید صرفه‌جویی آب و برق را جدی بگیرند.

وی با بیان اینکه با صرفه‌جویی مردم بحران کمبود برق تا این هفته از تابستان مدیریت شده است، افزود: در حال حاضر وضعیت آب پشت سدهای استان مطلوب است، اما مشخص نیست در سال آبی آینده چه وضعیت بارشی و آبی را پیش رو داشته باشیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: استان مرکزی از نظر بارندگی در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده است و باید همیشه موضوع صرفه جویی را دنبال کند، طی 10 سال اخیر برخی از دشت‌های استان دچار بحران شدند اما با تمهیدات اندیشیده شده امسال کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های ساوه و زرندیه را نخواهیم داشت. با توافق شرکت آب منطقه‌ای استان و کشاورزان 40 چاه غیرفعال خواهند شد و آب مورد نیاز کشاورزان از سد ساوه تامین می‌شود و اجازه برداشت از سفره ‎ ها داده نمی‎ شود که این امر کاهش سطح سفره‌های را جبران خواهد کرد.  وی اضافه کرد: تمام چاه‌های شهرستان ساوه و زرندیه به کنتور و سیستم هوشمند مجهز می‌شوند که این امر برداشت منطقی، درست و بهینه از منابع آب را به دنبال خواهد داشت و لازم است که ادامه کار با نظارت فرمانداران دنبال شود و نسبت به تجهیز چاه‌ها به سیستم هوشمند و کنتور اهتمام ورزیده شود و قطعا عملکرد شهرستان‌ها در این راستا تحت نظر خواهد بود.  آقازاده در خصوص خانه‌های در معرض خطر و در حاشیه رودخانه در کرهرود گفت: رسیدگی به این موضوع باید سریعا انجام شود و در صورت نیاز دستور شورای تامین استان برای این موضوع اعلام می ‎ شود.

وی افزود: سدهای خاکی در اختیار جهاد کشاورزی به شرکت آب منطقه‌ای استان تحویل می شود و باید نگهداری از جانب شرکت انجام گیرد. بنابراین از 43 سد 12 سد به شرکت تحویل می‌شود و برای تعمیر و نگهداری و جذب اعتبارات مورد نیاز در این راستا پیگیری لازم از وزارت نیرو باید انجام گیرد.

استاندار مرکزی با اشاره به تصرفات غیرقانونی و قانونی موجود در حریم رودخانه‌ها بر تعیین قطعاتی از اراضی برای آزادسازی حریم رودخانه‌ها تاکید کرد و گفت: دیواره‌های سنگی رودخانه اراک باید قبل از فرارسیدن فصل سرما و بارش تا 2 تا 3 ماه آینده توسط شهرداری ترمیم و احداث شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*