پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
راهی برای توسعه پاک صنعت و معدن
استان مرکزی

راهی برای توسعه پاک صنعت و معدن

Virtual editor
27 تیر 1398
بازدید: 321
نظرات: 0

سرمقاله:

راهی برای توسعه پاک صنعت و معدن

دکتر سید سعید میرمحمدی

مسئول سابق حقوقی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی

کشورهای جهان سالها است برای پیشرفت خود صنعتی شدن را ملاک قرار دادهاند و این امر یکی از مهمترین معیارها برای توسعهیافتگی جوامع محسوب میشود.

ایران نیز برای ورود به حلقه تولید جهانی راهی جز صنعتی شدن، پیش روی خود ندارد اما زمانی که پای مفهوم توسعه پایدار به این میان باز میشود، اهمیت محیط زیست نیز خودی نشان میدهد.

اصطلاح توسعه پایدار یا پایا (Sustainable development) در اوایل سالهای دهه 70 میلادی درباره محیط و توسعه به کار رفت و از آن پس توسعه کشورها را علاوه بر رشد صنعتی بر توجه ویژه آن ها به اقتصاد سبز مورد تاکید قرار داد.

بر این اساس در بررسی نقش صنعت در توسعه پایدار، حفاظت از محیط زیست و اثرات جانبی آن با نیم نگاهی به نسل های آینده مطرح میشود. اینکه چگونه به توسعه دستیابیم اما محیط را آلوده نکنیم، زیرا بحث آلودگی محیط زیست و بحران آب که منجر به افزایش دمای کره زمین شده، سبب شده که درحال حاضر کشورهای جهان بهطور عمده نگاه خود را به سوی صنایعی معطوف کنند که مبتنیبر ادبیات اقتصاد سبز و توسعه پایدار باشد.

توسعه پایدار به این مفهوم است که هم کمترین ضربه را برای محیط زیست داشته باشد و هم نسلهای آینده را نیز در نظر بگیرد و به سمت توسعه صنایعی نرویم که آلایندگی بیشتری دارد. در همه حوزهها این مسئله بهعنوان ابرتهدید که تمامی جهان را تحت تاثیر خود قرار میدهد، مطرح است. در نتیجه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در توسعه صنایع و شهرکهای صنعتی حتما پروتکل اقتصاد سبز و پروتکل مبتنی بر توسعه پایدار در جهت کاهش آلودگی محیط زیست را بهعنوان یک محور در نظر گیرد.

همچنین در بخش معدن ماده 90 قانون معادن که با تاکید بر تسهیل در روند استقرار و فعالیت واحدهای فرآوری صنایع معدنی تصویب شده است می تواند در صورت اجرای درست و کامل، مامنی برای توسعه پاک و کاهش آلایندگی ها در این صنعت باشد.

بر اساس ماده 90 آیین نامه اجرایی قانون معادن، بهره برداران معادنی که احداث واحد کانه آرایی، فرآوری و صنایع معدنی حسب درخواست آنها در طرح بهره برداری به تصویب برسد، نیازی به صدور جواز تاسیس ندارند و مجازند در محدوده پروانه مربوطه نسبت به ایجاد واحد مذکور، اقدام و دستگاه های اجرایی موظفند با این قبیل بهره برداران نظیر سایر دارندگان جواز تاسیس، رفتار کنند.

همچنین پیرو مصوبه سال 95 شورای عالی معادن، برای متقاضیان احداث واحدهای مذکور، استعلام عرصه مورد نظر جهت استقرار واحدهای کانه آرایی، فرآوری و صنایع معدنی از سازمان حفاظت محیط زیست به استناد ماده 11 قانون هوای پاک مصوب سال 96 و اخذ موافقت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری (در صورت عدم وقوع در محدوده موافقت قبلی) الزامی است.

بر اساس این ماده قانونی اگر بهره برداری در کنار معدن خود یک واحد فرآوری احداث کند نیازی به گرفتن جواز تاسیس ندارد و مطابق با شرایطی که برای سایر واحدهای مجوزدار فراهم است می تواند از مشوقها و حمایتهای دولت بهره مند شود.

از جمله مزایای اجرای این ماده قانونی می توان به حذف بوروکراسی اداری برای اخذ پاسخ از بیش از 12 استعلام از ارگان های دولتی اشاره کرد که با اجرای این قانون تعداد استعلام ها حداکثر به 2 مورد کاهش می یابد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*