پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
پای لنگِ صنعت
اقتصادی

پای لنگِ صنعت

Virtual editor
27 تیر 1398
بازدید: 281
نظرات: 0

صنعتگران استان مرکزی به مناسبت فرا رسیدن روز صنعت از چالش ها و دغدغه های خود می گویند:

پای لنگِ صنعت

گروه اقتصادی: شاید به جرات بتوان گفت تجلیل از صنعتگران و فعالان حوزه اقتصادی در شرایط کنونی کشور، کوچکترین اقدامی باشد که از سوی متولیان دولتی این بخش انجام می شود چرا که دشوارترین بار تحمیلی ناشی از تحریم ها و ناآرامی های اقتصادی و سیاسی کشور بر دوش صنعتگران است و آن ها هستند که سنگر اقتصاد کشور را با چنگ و دندان از تیررَسِ فشار تحریم ها محفوظ داشته اند.

تیرماه هرسال، یادآور ادای احترام به تلاش های ارزنده فعالان اقتصادی و صنعتی کشور است که در استان صنعتی مرکزی نیز در راستای گرامی داشت این مهم، آیین تجلیل از صنعتگران برگزار می گردد اما این قشر انتظار دارند که نگاه های حمایتی دولت در هر سال، منجر به برداشتن گام های موثری در راستای بهبود وضعیت فعالیت و حذف مشکلات پیرامونی آنان باشد؛ لذا آنچه در پی می آید گفتمان روزنامه عطریاس با چند تن از اعضای حوزه صنعت استان مرکزی است تا با شنیدن تعدادی از دغدغه های خانواده صنعت این استان، راه حلی نیز از طرف مسوولین امر ارائه گردد.

محمدعلی سمیعی، مدیر کارخانه کاوه بتن اراک:

در حال حاضر بزرگترین مشکل صنایع عدم ثبات قیمت مواد اولیه است

در آستانه فرا رسیدن روز صنعت محمد علی سمیعی، صنعتگر و مدیر کارخانه کاوه بتن اراک با اشاره به مشکلاتی که سد راه خودنمایی صنعت شده است گفت: متاسفانه صنعت در کشور ما همواره مظلوم واقع شده چرا که با وجود تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی، محصولات مشابه فروانی وارد کشور می شود. البته در حوزه صنعت پیش ساخته های بتن آرمه به علت نوع  ساخت، وزن محصولات و وفور مواد اولیه آن در کشور، نیازی به واردات این کالا نیست.

سمیعی ادامه داد: بزرگترین مشکلی که امروز در زمینه صنعت وجود دارد، عدم تثبیت قیمت مواد اولیه است زیرا قیمت هایی که در زمان شروع مذاکرات برای انعقاد قرارداد های صنعتی پیش بینی می شود تا هنگام عقد قراردادها و اجرای آنها تفاوت های محسوسی دارند در نتیجه این مهم، عدم اطمینان و سردرگمی مصرف کنندگان و واحد های تولیدی را به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر با وجود اینکه مواد اولیه در ایران به وفور یافت می شود، عدم وجود و یا کمبود تکنولوژی های روز دنیا در کشور باعث شده که صنعتگران ایرانی نتوانند جایگاه واقعی و مناسبی را در سطح جهان برای خود به دست آورند لذا امید می رود که راهکارها و برنامه ریزی هایی ارائه شود تا مشکلات حوزه صنعت رفع گردد.  این صنعتگر درمورد شیوه های حمایتی و تسهیلات دولتی از صنایع اظهار داشت: در بسیاری از کشور های پیشرفته جهان مانند چین مسئولان دولتی برای حمایت از صنعتگران اقداماتی انجام می دهند اما در ایران وجود بروکراسی های اداری که در زمینه های مختلف اخذ تسهیلات مالی و یا مجوزات گوناگون واردات و صادرات وجود دارد، باعث شده است که بسیاری از صنعتگران ایرانی از فعالیت های تولیدی صنعتی خود منصرف شوند. البته این موضوع در تمام بخش های تولیدی از جمله کشاورزی، ساختمان سازی و … نیز وجود دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های فراوان اقتصادی ایران، این توانایی وجود دارد که در حوزه های مختلف صنعتی به سطوح بالای جهانی دست یابیم و در رده پیشرفته ترین کشورهای صنعتی قرار گیریم اما تصمیمات برخی از دست اندر کاران و ایجاد بعضی از حواشی، شرایطی را فراهم کرده که عده ای واردات کالا های آماده را بهتر از تولیدات داخلی میدانند. در بسیاری از کشور های دنیا مسئولان در جهت حمایت از صنعتگران تسهیلات فراوانی از جمله وام های کلان، با سود 2 تا 3 درصد اعطا می کنند اما واقعیت این است که در ایران تنها در هنگام تحریم ها به یاد صنعتگران می افتند و خیلی زود هم آن ها را فراموش می کنند.

سمیعی در ادامه به در خواست های  روسیه و آذربایجان در خصوص صادارات کالای های پیش ساخته بتن آرمه به این کشور ها و مشکلات پیش رو اشاره کرد و گفت: تصمیماتی که بانک مرکزی در خصوص ارز می گیرد تاثیرات زیادی را بر کارخانه های بزرگی مانند ذوب آهن، فولاد و کارخانه های تولید میل گرد می گذارد، به گونه ای که قیمت مواد اولیه دائما در حال تغییر است و مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی نمی توانند برنامه ریزی دقیقی داشته باشند، برای مثال ما در حوزه کاری خود به صورت هفتگی قیمت مواد اولیه را می گیریم که هر روز به نسبت روز قبل گران تر می شود و این عوامل به مرور زمان باعث کم شدن درخواست صادرات و تغییر میزان در آمد ها می شود.  وی در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد: بهتر است که مسئولان طی فراخوانی از پیشکسوتان و متخصصان حوزه صنعت دعوت به عمل آورند تا با استفاده از تفکرات و ایده های آنها واحدی جهت تولیدی احداث شود و یا با بازسازی واحدهای قدیمی، توجه بیشتری به صنایع کوچک تر اعمال شود.

جعفری مدیر عامل شرکت

تک سوز اراک :

راهکار مناسب امروز، افزایش صادرات به کشورهای همسایه است

جعفری، مدیرعامل شرکت تک سوز اراک و یکی از برگزیدگان حوزه صنعت استان مرکزی نیز خصوص وضعیت تولید لوازم خانگی گفت: در سال های گذشته و قبل از تشدید تحریم ها با واردات انبوه لوازم خانگی روبه رو بودیم و برند های خارجی، بازار لوازم خانگی را به خود اختصاص داده بودند که عمدتا در خواست های مردم به سمت لوازم خانگی خارجی بود اما اعمال تحریم های جدید و قطع روابط اقتصادی بعضی کشورها با کره جنوبی، موجب شده تا فرصت های جدیدی در حوزه تولید لوازم خانگی داخلی ایجاد شود به طوری که در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی سهم بیشتری از بازار را تحت پوشش خود قرار داده اند که بتوانند تهدیدات را به یک فرصت تبدیل کنند. جعفری ادامه داد: یکی از اساسی ترین مشکلات در تولید داخلی، تامین مواد اولیه ای است که عمدتا وارداتی هستند که همین امر سبب شده فشارهای سنگینی به تولیدکنندگان داخلی وارد شود. از سوی دیگر تامین نقدینگی برای تهیه مواد اولیه مشکلات فراوانی را به همراه دارد چرا که با افزایش سه برابری قیمت مواد اولیه رو به رو هستیم و به دلیل این افزایش قیمت ها، قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته و رکود بزرگی را در بازار ایجاد کرده است.

وی یکی از دلایل موفقیت کارخانه تکسوز اراک را برنامه ریزی برای صادرات کالاهای تولیدی خود به کشورهای اطراف ازجمله افغانستان و عراق دانست و اظهار کرد: صادرات موجب افزایش درآمدها میشود و در شرایطی که شرکت های دیگر در حال تعدیل نیرو هستند ما افزایش جذب نیرو داشتیم و توانستیم با تمرکز بر کیفیت و تنوع محصولات، کالاهایی مشابه با محصولات خارجی تولید کنیم و به بازار داخلی و خارجی عرضه نماییم.

این صنعتگر در پایان به انتقاد از عملکرد بانک مرکزی پرداخت و اظهار کرد: باتوجه به اینکه سیاست های تامین ارز برای تهیه مواد اولیه ساماندهی نشده است مشکلات فراوانی برای تامین مواد اولیه و حتی صادرات وجود دارد.

حسن زاده، مدیرعامل شرکت سیمان انارک:

قیمت حامل های انرژی افزایش می یابد اما اجازه افزایش قیمت به تولیدات را نمی دهند

حسن زاده، مدیرعامل شرکت سیمان انارک در رابطه با مشکلات موجود در حوزه صعنت استان مرکزی گفت: در سال 89 مقرر شد که پس از هدف مندی یارانه ها بخشی از پول حاصل از این هدفمندی به منظور کمک و توسعه حوزه صنعت به خصوص صنایعی که در آن سیمان به عنوان مواد اولیه مصرفی به حساب می آید؛ به جیب صنعتگران بازگردد. از سوی دیگر نیز دولت افزایش قیمت حامل های انرژی را اعمال کرد اما اجازه افزایش قیمت را به صنایع نداد که این امر اعتراض صاحبان صنایع را به دنبال داشت؛ بدین منظور از سوی دولت برای پایان دادن به اعتراضات، وعده هایی برای تامین هزینه های حامل های انرژی از محل هدف مندی یارانه ها، تحت عنوان یارانه انرژی به صنایع تخصیص داده شد تا صنعتگران به این وسیله بتوانند مابه التفاوت هزینه های مصرف انرژی را پرداخت کنند.

حسن زاده ادامه داد: این وعده دولت عملی شد و حساب بانکی توسط دولت برای صاحبان صنایع افتتاح گردید اما پس از گذشت چند سال به دست فراموشی سپرده شد و پول های واریز شده به حساب صنایع، توسط دولت پس گرفته شد. سیمان انارک چهار میلیارد تومان پول توسط دولت دریافت کرده بود که تا کنون حدود 35 میلیارد ریال آن به دولت بازگردانده شده است که از نظر صنعتگران نه تنها این پول نباید به دولت بازگردانده می شد بلکه مبلغی را که در این سال ها از صاحبان صنایع گرفته اند باید به جیب صنعتگران برگردد درغیر این صورت خیانت به صنعت محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت سیمان انارک اضافه کرد: دولت نیز در این خصوص پاسخ مناسبی به صنعتگران نداده و گفته شده است که این تصمیم ازجمله تصمیمات دولت قبل است و ما تعهدی در برابر آن نداریم. اگر به این صورت باشد که با کنار رفتن دولتی، تعهداتش هم از بین می رود پس چگونه است که مطالبات دولت قبل از صنعتگران طلب می شود و حق مسلم آن ها به این دلیل که برای دولت قبل بوده، محکوم به پایمال شدن است؟

اسلامی زاده، فعال

 صنعتی استان مرکزی:

تصمیمات بانک مرکزی در قبال صنعتگران باعث خدشه دار شدنِ اعتبار دولت می شود

اسلامی زاده، فعال صنعتی استان مرکزی با اشاره به اینکه دغدغه های صنعتی این استان جدا از دغدغه های صنعت کشور نیست، گفت: هر چند که مشکلات فراوانی در حوزه صنعت کشور وجود دارد اما خوشبختانه وضعیت صنعت استان مرکزی نسبت به گذشته بهبود یافته ولی به هر جهت در حال حاضر به دلیل کمبود آگاهی و عدم توجه برخی مسئولین حوزه صنعت این استان، هنوز موانعی که بر سر راه صنعتگران برای رونق گرفتن تولید وجود دارد برداشته نشده است که همواره از پیشرفت صنعت استان مرکزی جلوگیری می کند. البته تمامی صنعتگران می بایست شرایط بحرانی اقتصاد کشور را درک کنند و مسئولین نیز برای برون رفت از این شرایط بحرانی تلاش نمایند.

اسلامی زاده اضافه کرد: با توجه به این که ارزش پول ایران کاهش پیدا کرده است رقبای تجاری و صنعتی ایران مانند چین، ترکیه و عراق به سمت بازارهای اقتصادی ایران روانه شده اند اما صنعتگران از این فرصت به خوبی استفاده نمی کنند و تنها به فروش کالاهایی که سود چندانی ندارد، بسنده می کنند که این میزان از سود تنها تامین کننده هزینه های جاری برای زنده نگهداشتن صنعت است در صورتی که تصمیمات کلان در این خصوص می بایست به گونه ای اتخاد شود که تغییرات اساسی در صنعت ایجاد کند چرا که چرخ دنده های صنعت نیازمند تعمیر است.

این فعال صنعتی استان مرکزی در رابطه با تاثیرات تصمیمات بانک مرکزی در خصوص صادرات بیان کرد: تصمیمات بانک مرکزی و به عبارتی دولت، باعث کاهش صادرات نمی شود اما به اعتبار دولت خدشه وارد می کند زیرا صنعتگران یا راه دور زدن این طرح را پیدا می کنند یا پول حاصل از صادرات را تبدیل به کالا می نمایند و به شکل های مختلف وارد کشور می کنند که این امر باعث تضعیف صنعتگران و صادرکنندگان بزرگ می شود. اسلامی زاده در ادامه گفت: از جمله نیازهای اساسی صنعتگران تامین نقدینگی است زیرا در کشوری که تحت تاثیر انواع فشارها و بحران ها قرار دارد راه حل مناسب، تامین نقدینگی صنعتگر است. از سوی دیگر بانک ها تسهیلاتی را برای تامین مواد اولیه به صاحبان صنایع ارائه می دهند که برای صنعتگران مشکل آفرین می شود چرا که میزان سود بسیار بالا و باز پرداخت بسیار کوتاه (3ماهه) از جمله عواملی است که یک صنعتگر را با انواع مشکلات مالی مواجه می کند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*