پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ بهمن ۱۳۹۸
عدم نظارت کافی بر موسسات آموزش عالی عامل اصلی صدور مدارک تحصیلی جعلی است
اجتماعی

عدم نظارت کافی بر موسسات آموزش عالی عامل اصلی صدور مدارک تحصیلی جعلی است

Virtual editor
4 مرداد 1398
بازدید: 360
نظرات: 0

سرهنگ آنقی، رئیس پلیس فتای استان مرکزی:

 

عدم نظارت کافی بر موسسات آموزش عالی عامل اصلی صدور مدارک تحصیلی جعلی است

 

گروه اجتماعی:عماد فراهانی

 

آگهی های فروش مدارک تحصیلی در فضای مجازی هرروز بیش از پیش به چشم می خورد؛ آگهی هایی برای فروش مدرک سیکل تا دکترا. قیمت هر یک از این مدارک از 1میلیون تومان و ازمدرک سیکل شروع شده و تا 15هزار دلار برای دکترا متغیراست. آگهی هایی که می توان در سایت ها و شبکه ها ی اجتماعی مختلف به فراوانی مشاهده کرد و با نزدیک شدن به زمان کنکور، درمقاطع دانشگاهی مختلف بازار فروش مدارک تحصیلی التهاب بیشتری پیدا می کند.

براساس بررسی های عطریاس، مدارک بالای دانشگاهی با دلار قیمت گذاری می شوند و در آگهی ها ذکرشده ، بسته به این که مدرک تحصیلی متعلق به کدام دانشگاه باشد، قابل استعلام باشد یا خیر وحتی در برخی موارد، ریز نمرات نیز به آن اضافه شده باشد، قیمت آن متغیر است.

این موضوع از آن جا حائز اهمیت است که این روند در سال های اخیر در کشور رو به گسترش بوده و شاهد افزایش چشمگیر تعداد این موسسات در کشور هستیم و استان مرکزی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مدتی است که از این دست تقلب های علمی به حدی در جامعه دیده می شود که مجبورمان می کند به همه مراکز علمی شک کنیم و این اولین آفت رواج این مدرک فروشی ها است که برخورد قاطع و جدی از سوی مسئولان مربوطه را می طلبد؛ اما متاسفانه طبق روال همیشه، واکنش ها به این گونه موضوعات در حد برخی اقدامات مقطعی است و از این فراتر نمی رود؛ تا جایی که بازار خرید و فروش مدارک به ظاهرعلمی در سراسر کشورآنقدر داغ است که می توان به وضوح توسعه این مدرک فروشی را دید. از خرید و فروش پایان نامه ها و انواع مقاله های داخلی و بین المللی گرفته تا مدارکی که موسسات به ظاهر علمی و معتبر جهانی  به شرکت کنندگان دوره های خود می دهند.

با این وجود هیچ واکنش خاصی از سوی مسئولین در این رابطه دیده نشده وچندسالی است که عادت کرده ایم و دیگر هیچ حساسیتی در کشور دربرابر اینگونه رفتار دیده نمی شود؛ این موضوع را می توان از اخباری که هر از چندگاهی در این باره منتشر می شود و واکنشی را هم به دنبال ندارد فهمید. امید می رود تا نهادهای مسئول هرچه زودتر جلوی اینگونه اقدامات ایستاده و مانع از زیر سوال رفتن اعتبار علمی کشورشوند.

به همین منظور عطریاس در گفت و گوی اختصاصی با سرهنگ آنقی رئیس پلیس فتای استان مرکزی به بررسی این موضوع پرداخته که شرح کامل آن در ادامه خواهد آمد.

سرهنگ آنقی، رئیس پلیس فتای استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس در رابطه با موسسات جعل مدارک تحصیلی گفت: چندی پیش پلیس فتا از طریق اداره امتحانات یکی از دانشگاه های شهر اراک باخبر شد، لیست افرادی که باید در جلسه امتحان حضور داشته باشند با لیست مدارک تحصیلی صادر شده از این موسسه آموزش عالی همخوانی ندارد؛ پس از هماهنگی با دستگاه قضایی، مجوزهای لازم برای ورود پلیس به این پرونده صادر شد.

وی یادآور شد: پس از بررسی های انجام شده از سوی کارشناسان پلیس فتای استان مرکزی، دریافتند که این خبر صحت داشته ومدارک مختلف تحصیلی صادر شده از این دانشگاه جعلی است وهرگز رشته تحصیلی ذکر شده در این مدارک، بین رشته های تحصیلی دانشگاه وجود ندارد.

رئیس پلیس فتای استان مرکزی خاطر نشان کرد: یکی از موارد  قابل توجه در این پرونده این است که کارشناسان پلیس فتا در ادامه روند تحقیقات میدانی خود، به این نکته کلیدی پی بردند که با استفاده از مدرک تحصیلی صادر شده از این موسسه دانشگاهی، یک موسسه دانشگاهی دیگر نیز از سوی یکی از افراد گیرنده مدارک تحصیلی جعلی تاسیس شده است وتحت مدیریت وی درحال فعالیت است.

این مقام انتظامی اظهار داشت: مأموران پلیس فتا پس از جمع آوری اسناد و مدارک کافی از این موسسه دانشگاهی و اخذ دستور دستگاه قضایی، به سرورهای آن ورود کردند و مشخص شد کلیه اطلاعات موسسه از جمله اطلاعات مربوط به دانشجویان از روی سرور حذف شده  و هیچگونه اطلاعاتی از صدور مدارک تحصیلی جعلی درحافظه سرورهای موسسه دانشگاهی باقی نمانده است .

سرهنگ آنقی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایل اصلی انجام این تخلف، تغییر مدیریت دانشگاه بوده است و مدیرجدید هنوز در سامانه رایانه ای دانشگاه برای خود امضائی تعریف نکرده بود و همچنان با امضای الکترونیکی مدیر قبلی، اقدامات لازم برای صدور مدارک تحصیلی جعلی انجام می شد.

رئیس پلیس فتای استان مرکزی با اشاره به این مهم که یکی از دلایل وقوع اینگونه جرائم درموسسات مختلف دانشگاهی، عدم نظارت کافی بر موسسات آموزش عالی صادر کننده مدارک تحصیلی است اظهار داشت: بی تردید از طریق این موسسه  دانشگاهی، مدارک  جعلی بسیاری صادر شده که پیگیری و تعیین تکلیف قانونی این مدارک باید از طریق مجاری قانونی صورت پذیرد.

وی بیان کرد: سرانجام پس از جمع آوری اسناد و مدارک قانونی لازم و پایان پذیرفتن تحقیقات فنی کارشناسان پلیس فتا استان مرکزی، انجام تخلف مربوطه از سوی این موسسه دانشگاهی برای پلیس محرز و با احضار مدیر موسسه به پلیس ، متهم به همراه پرونده به دستگاه قضایی معرفی شد.

رئیس پلیس فتای استان مرکزی درپایان صحبت های خود افزود: هم اکنون از سوی دستگاه قضایی فعالیت این موسسه  به حالت تعلیق در آمده است و مجوزهیچگونه فعالیتی ندارد

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*