پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
زنان یاوران منزلت تفرش
استان مرکزی

زنان یاوران منزلت تفرش

Virtual editor
9 مرداد 1398
بازدید: 525
نظرات: 0

در” شب فرهنگی تفرش” مجله بخارا عنوان شد

زنان یاوران منزلت تفرش

 

گروه فرهنگ: زهرا صفرزاده

سه شنبه، یکم مرداد 1398 مراسمی تحت عنوان شب تفرش در خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی در خیابان ورشو تهران برگزار گردید.

مجله فرهنگی بخارا به مدیر مسئولی علی دهباشی دوماهنامه‌ای فرهنگی و هنری است که به نقد و بررسی اخبار ادبی، هنری و ایرانشناسی می پردازد. این نشریه مجالسی را تحت عنوان شب های بخارا برگزار می کند که در بزرگداشت بزرگان فرهنگ و هنر ایران و جهان، و شهر های مختلف ایران است.

در مجموعه کارهای ابتکاری علی دهباشی، علاوه بر شب های بزرگداشت شخصیت های فرهنگی و هنری ، شب شهرهای ایران را به تدریج با عنوان خود شهر مطرح می نماید، به همین مناسبت سه شنبه، یکم مرداد 1398 به عنوان شب تفرش در خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی در خیابان ورشو تهران برگزار گردید. حضور جمعیت در سالن سیصد نفری فردوسی نشان دهنده استقبال خوب اهل فرهنگ و هنر از این رویداد بزرگ بود.

در این گردهمایی شخصیت های علمی و فرهنگی منطقه تفرش به ایراد سخنرانی پرداختند و هدایایی از سوی مجله بخارا و همچنین کتاب سفر به تفرش از انتشارات دنیای جغرافیایی سحاب به مدعوین اهدا گردید، که مورد توجه علاقمندان قرار گرفت.

از سخنرانان این مراسم، نوش آفرین انصاری استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی و دبیر شورای کتاب کودک، در مورد فرهنگ نامه کتاب کودک و زنده یاد “توران میرهادی” که اصالتا از خاندان میرهادی تفرشی است صحبت کرد و یاد آور شد: “راه توران” ادامه دارد و آرمانهای این بانوی فرهیخته در مورد مسائل فرهنگی و شورای کتاب کودک ادامه خواهد داشت .

دیگر سخنران مراسم، غلامرضا سحاب، رئیس بنیاد فرهنگی سحاب و مدیر موسسه جفرافیایی سحاب، بیان کرد: تفرش سرزمینی کهن است با تاریخی عمیق ، فرهنگی غنی و طبیعت زیبا، تفرش سرزمینی بکر است و در میان کوه های سر به فلک کشیده قرار دارد .خاکش دامنگیر و دانش پرور است ،این سرزمین همراه با همسایگانش آشتیان، فراهان و گرکان موطن بیش از 500 دانشمند و هنرمند و سیاست مدار بنام است که برخی از آنان چهره های جهانی هستند.

وی در ادامه ازانجمن تفرشی ها و شهر دانشگاهی تفرش به ابتکار پرفسور حسابی و همچنین انجمن تفرشی ها که ایرج حسابی عهده دار مدیریت آن است و تداوم پیگیری کارهای تفرش در 25 سال گذشته صحبت کرد.

نسرین مصفا از اساتید دانشگاه تهران در سخنان خود به زنان هنرمند تفرشی اشاره کرد و تاکید نمود: درخصوص بررسی جایگاه و منزل بزرگان تفرش نباید نقش زنان را نادیده گرفت، قدر و منزلت بانوان تفرش در یاوری مردان و پیش برد کارها بسیار حائز اهمیت است. گلزار مصفا نیز شعر ” پیرسنگی”  در مورد شهر تفرش سروده پدرشان مظاهرمصفا یکی از اساتید بزرگ ادبیات فارسی، است را قرائت نمود.

در ادامه مراسم، محمد میر شکرایی یکی دیگر از سخنرانان در مورد مسائل آئینی تفرش توضیح داد: سنت ها و نشانه های آئینی در تمام آداب و رسوم مردم منطقه وجود دارد.  وی ادامه داد:  تفرش در میان کوهها محصور است و به علت موقعیت جغرافیایی آن هیچگاه نتوانستند در این شهرنفوذ کنند و در واقع این موقعیت طبیعی به صورت دژی در برابر تهاجم دیگران مصون ماند.

همچنین حسنعلی درودیان، از اساتید برجسته حقوق و علوم سیاسی در مورد شخصیت های سیاسی منطقه تفرش و آشتیان صحبت کرد و اسامی این بزرگان را بصورت دقیق برشمرد و تاکید کرد: تفرش شخصیت های سیاسی ارزشمندی را در خود پرورش داده است که در سیاست کشور در گذشته اثرگذار بوده اند.

در سوی دیگر محسن محبی در مورد ادب و متانت تفرشی ها از گذشته های دور تا به امروز تاکید نمود و گفت: در میان مردمان کشورمان این متانت ستودنیست.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*