پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
این خانه تاریک است
اجتماعی

این خانه تاریک است

Virtual editor
10 مرداد 1398
بازدید: 273
نظرات: 0

فعالان مدنی و سمن های استان مرکزی همچنان خواهان شفاف سازی نسبت بهصورت های مالی خانه سازمان های غیردولتی هستند

 

این خانه تاریک است

 

پس از گذشت ماه ها  همچنان هیات امنای سازمان های غیردولتی پاسخگو نیستند

 

گروه شهری: شایسته سلامی

 

به دنبال واکنش های رسانه ای که اخیراً در فضای مجازی و مکتوب نسبت به صورت های مالی خانه سازمان های غیردولتی استان مرکزی از سوی سمن ها و تشکل های مدنی صورت گرفت، هنوز با گذشت بیش از یک ماه از درخواست برخی مقامات مسئول از مدیریت خانه، همچنان میزان دریافتی و یا هزینه کرد خانه در اذهان تشکل ها در هاله ای از ابهام به سر می برد. این در حالی است که با گزارش های قبلی عطریاس پیرامون همین موضوع در اردیبهشت ماه جاری، برخی مدیران خانه نسبت به غیرشفاف بودن صورت های مالی خود، موضع گیری کرده اند که در نهایت انتظار می رفت بعد از این موضع گیری ها نسبت به تنویر افکار عمومی و شفاف سازی عملکرد مالی خانه به طور جدی اقدام نمایند؛ مسئله مهمی که هنوز هیچ یک از مدیران خانه نسبت به آن جامه عمل نپوشانده و همچنان وضعیت دریافت بودجه و هزینه کرد خانه سازمان های غیردولتی استان مرکزی با علامت سئوال های بسیاری همراه است. عطریاس در گزارش پیش رو در گفتگو با برخی سمن ها به این مطالبه پرداخته است.

خانه سازمان های غیردولتی باید پاسخگو باشد

دکتر حمیدرضا مهاجرانی مدیرعامل مؤسسه “بوم فن آوران مرکزی” و فعال مدنی در اینباره به عطریاس گفت: خانه سازمان های غیردولتی به عنوان یک سازمان مردم نهاد مانند بقیه تشکل ها و سمن ها باید در قبال تمام گردش های مالی خود اعم از دریافت و پرداخت، در برابر بخش دولتی و همچنین تمامی سازمان های مردم نهادی که مدعی است آنها را تحت پوشش خود دارد، پاسخگو باشد. اما متأسفانه در عمل به هیچ یک از این بخش ها پاسخگو نبوده است.

دکتر حمیدرضا مهاجرانی افزود: استدلال ضعیف محمدحسین محمدی دبیر اجرایی شورای هماهنگی خانه سازمان های غیردولتی در یکی از مصاحبه ها این بوده است که باید مجوز هیئت امنا در خصوص اعلام دریافت ها و هزینه ها صادر شود، تا امکان اعلام و انتشار اسناد مالی این خانه وجود داشته باشد. این استدلال به هیچ عنوان منطقی نیست و یک نوع توجیه اداری است برای شرکت های انتفاعی یا دولتی که به صورت خصوصی اداره می شوند و به هیچ وجه برای یک نهاد غیرانتفاعی و مردمی درست و منطقی نیست.

وی ادامه داد: در خصوص فرایندهای مالی، سازمان های مردم نهاد باید مسیر همکاری خود را با خانه به گونه ای طراحی کنند که هر نوع حمایت و همکاری که با خانه دارند، در قبال آن از خانه انتظار پاسخگویی در زمینه نحوه استفاده از این حمایت ها و کمک ها باشد. درست است که اکثر این کمک ها نقدی نیست، اما زمانی که نیروهای یک سمن به صورت رایگان و داوطلبانه فعالیت هایی را انجام می دهند، به خودی خود معادل یک کمک مالی محسوب می شود و این موضوع درست نیست که همکاری و حمایت هایی از سوی سمن ها صورت گیرد، اما خانه سازمان ها غیردولتی در قبال آنها پاسخگو نباشد.

شوک بزرگ مبالغ دریافتی توسط خانه سازمان های غیردولتی استان مرکزی

عادل حکمت رئیس هیئت مدیره مؤسسه “شهروندیار” و فعال مدنی همچنین در این خصوص به عطریاس گفت: موضوع مبالغ دریافتی توسط خانه سازمان های غیردولتی استان مرکزی که از سوی روزنامه عطریاس منتشر شد واقعا شوک بزرگی بود که به بدنه اجتماعی استان مرکزی وارد شد. ابتدا باورش سخت بود و منتظر تکذیب از سوی مدیران آن مؤسسه بودیم، اما این اتفاق رخ نداد و در حال حاضر متوجه می شویم علت عدم انتشار خلاصه گزارش عملکرد مالی چه بوده است.

حکمت افزود: هضم دریافت این مبالغ واقعاً کار دشورای است و می شود گفت هنوز هم باور نکردیم چنین مبلغی به آن مؤسسه در قالب پروژه های اجتماعی پرداخت شده، اگر از فعالین مدنی و سازمان های مردم نهاد نه تنها در استان مرکزی بلکه در سراسر ایران جویا شوید، متوجه خواهید شد که دچار شوک خواهند شد.

وی ادامه داد: با این پول ها فعالیت های تأثیرگذاری می توان انجام داد، اما متأسفانه با وجود اعتبارات این چنینی وضعیت فرهنگی و اجتماعی استان با جایگاه مطلوب فاصله زیادی دارد، شاید همان حرکت ایستایی ـ دورانی و سیاست های کهنه و بلا اثر بی ارتباط با این موضوع نباشد.

رئیس هیئت مدیره مؤسسه شهروندیار و فعال مدنی اظهار داشت: شورای توسعه و حمایت از تشکل های استان به عنوان نهاد نظارتی باید پاسخگوی چرایی پرداخت این اعتبارات در هر قالبی و تنها به یک مؤسسه باشد. این رفتارها کاهش شدید سرمایه اجتماعی را به دنبال خواهد داشت که در این راستا از شورای توسعه و حمایت از تشکل ها انتظار شفافیت داریم.

اعتبارات دریافتی خانه سمن ها صرف چه اموری شده است؟!

حمیدرضا سپهری راد مدیرعامل مؤسسه “بشارت سپید آزادی (باشگاه مثبت) ” و فعال مدنی  نیز گفت: اعتبارات دریافتی خانه سازمان های غیردولتی، صرف چه اموری شده است؟! این سئوالی است که طی چند ماه اخیر توسط تمامی فعالین اجتماعی و سمن هایی که مستقل هستند، مطرح شده است. اما متأسفانه کماکان مانند گذشته این خانه پاسخی ارائه نکرده است.

سپهری راد افزود: تصور می کنم در حال حاضر نیاز است که مراجع نظارتی مانند شورای توسعه سازمان های مردم نهاد این سئوال را تکرار کنند و این خواست تمامی افرادی است که در حوزه سمن ها فعالیت دارند.

وی ادامه داد: این موضوع که یک سمن با نام خانه سازمان های غیردولتی تمامی اعتبارات حوزه اجتماعی را از استانداری دریافت کند و به هیچ یک از سایر سمن ها پاسخگو نباشد و شفافیت مالی نیز ارائه نکند، قابل قبول نیست و نیاز است که تمامی مراجع نظارتی و همچنین افکار عمومی به این موضوع ورود پیدا کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*