پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
بسته 3 هزار میلیاردی شهرداری روی میز دولت
اجتماعی

بسته 3 هزار میلیاردی شهرداری روی میز دولت

Virtual editor
13 مرداد 1398
بازدید: 535
نظرات: 0

محمدکریم شفیعی” از شرط تحقق توسعه شهری اراک می گوید

بسته 3 هزار میلیاردی شهرداری روی میز دولت

  • استانداری، دادگستری و شهرداری در کنار یکدیگر سبب ایجاد امنیت سرمایه گذاری در اراک می شوند

  • طرح اجرای 100 پروژه سرمایه گذاری به ارزش حداقل سه هزار میلیارد تومان توسط شهرداری اراک تهیه شده است

  • به دستور شخص استاندار کارگروه ویژه ای برای اجرای طرح سرمایه گذاری شهرداری در دره گردو تشکیل می شود

  • مقرر شده تا مالکیت یا بهره برداری بلند مدت اراضی “دره گردو” به شهرداری اراک واگذار گردد

گروه شهری: سینا علیدادی

«استانداری، دادگستری و شهرداری در کنار یک دیگر سبب ایجاد امنیت سرمایه گذاری در اراک می شوند.»

شهردار اراک در گفت و گو با عطریاس برخی از برنامه های مدیریت شهری در انجام پروژه های سرمایه گذاری را تشریح کرد و خواهان عزمی همه جانبه برای تحقق توسعه شهری اراک شد.

محمدکریم شفیعی، شهرداری اراک با اشاره به اینکه فراخوان سرمایه گذاری پروژه آفتاب در میدان شهدا (باغ ملی) به ارزش سیصد میلیارد ریال منتشر شده است، گفت: پروژه سرمایه گذاری آفتاب برای تکمیل و بهره برداری به سیصد میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد و اشخاصی که در این سرمایه گذاری شرکت کنند بعد از بهره برداری پروژه، هزینه های خود را به صورت واحدهای تجاری آماده پس خواهند گرفت.

شفیعی در توضیح اجرای پروژه سرمایه گذاری “بام اراک”، اظهار کرد: طرح اجرایی پروژه سرمایه گذاری “بام اراک” واقع در کوه مستوفی آماده شده و درحال حاضر شهرداری مشغول رایزنی و انجام هماهنگی با اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی به منظور واگذاری مالکیت 150 هکتار از اراضی کوه مستوفی است. در همین راستا نیز تا کنون چند سرمایه گذار برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده و حتی طرح های مناسبی نیز ارائه داده اند که تمامی آن ها درحال بررسی و مذاکره می باشند.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه پروژه “بام اراک” ارزش سرمایه گذاری معادل 600 میلیارد تومان دارد و چندین پروژه در آن تعریف شده، باید اجرای هر یک از آن ها را به سرمایه گذار متخصص خود واگذار کرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه شرایط سرمایه گذاران بومی اراک مناسب نیست لذا باتوجه به این مهم، مقرر شده در راستای جذب مشارکت های حداکثری؛ فراخوان سرمایه گذاری در سطح کشور نیز منتشر شود.

شهردار اراک در خصوص رفع مشکلات اجرای سرمایه گذاری در “دره گردو” نیز تصریح کرد: بنده برای رفع مشکلات سرمایه گذاری در دره گردو اراک و باز شدن گره چندین ساله آن، مستقیما با شخص استاندار مرکزی وارد گفت و گو و مذاکره شده ام که ایشان به شدت حمایت مجموعه دولت از اجرای طرح پیشنهادی شهرداری را اعلام کردند. پیرو همین امر نیز مقرر شد  تا کارگروه ویژه ای به منظور اجرای سرمایه گذاری در “دره گردو” به ریاست استاندار مرکزی و حضور ادارات کل راه و شهرسازی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و سایر دستگاه های ذیربط تشکیل شود تا مالکیت یا بهره برداری بلند مدت اراضی “دره گردو” به شهرداری اراک واگذار گردد.

شفیعی اجرای طرح های سرمایه گذاری را الزامی برای توسعه شهری اراک دانست و گفت: شهرداری اراک برای تحقق توسعه شهری متناسب با معیارهای روز، طرح اجرای حدود 100 پروژه سرمایه گذاری را تهیه کرده که به دلیل آن که برخی از این پروژه ها مانند “دره گردو” یا “بام اراک” در اراضی دولتی قرار دارند، برای اجرا نیازمند حمایت مدیران ارشد دولت هستند که خوشبختانه «سیدعلی آقازاده» به عنوان استاندار مرکزی و عالی ترین مقام این استان، توجه محسوسی به رفاه شهروندان اراکی دارد.

وی افزود: نقش استاندار مرکزی به منظور تسهیل روند اجرایی پروژه های سرمایه گذاری شهرداری اراک بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است به همین دلیل مدیریت شهری تمام تلاش خود را برای حفظ و گسترش هماهنگی های خود با شخص استاندار به خرج خواهد داد تا با ارائه راهکارهای مناسب، گامی بزرگ در توسعه شهری برداشته شود.

شفیعی در ادامه اظهار کرد: هر چند که تالاب میقان نیز در خارج از محدوده شهری اراک قرار دارد اما جزء فرصت های بسیار مناسب جهت انجام سرمایه گذاری و ایجاد رفاه اجتماعی است که نیازمند همکاری شهرداری با دستگاه های مسوول دولتی می باشد.

شهردار اراک درباره میزان سرمایه گذاری که قرار است طی سال جاری جذب شود نیز بیان کرد: پروژه آفتاب حدودا 500 میلیارد تومان برای شهرداری اراک آورده مالی به همراه خواهد داشت که درحال حاضر نیازمند انجام سی میلیارد تومان سرمایه گذاری است. در سوی دیگر پروژه “دره گردو” برای تبدیل شدن به یک منطقه نمونه گردشگری واقعی، دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد که برای تحقق آن، چند فاز تعریف شده است که این مهم برای برخی پروژه های دیگر مانند “بام اراک” نیز صدق می کند.

وی در پاسخ به این سوال که اصلی ترین راه حل برای تسریع در انجام پروژه های سرمایه گذاری چه چیزی است، گفت: برای تسریع در اجرای پروژه های سرمایه گذاری ابتدا باید با انجام امور مختلف، اطمینان سرمایه گذاران برای ورود به اراک جذب شود که برای تحقق این مهم استانداری، دادگستری و سایر دستگاه های نظارتی می توانند کمک شایانی را به شهرداری داشته باشند چرا که اگر امنیت سرمایه گذاری در اراک تامین گردد، گام محکمی برای انجام سرمایه گذاری برداشته می شود.

شهردار اراک در پایان با اشاره به اینکه مدیریت شهری از سرمایه گذاری های کوچک نیز حمایت همه جانبه خواهد داشت، اظهار کرد: شهر اراک باید از تک هسته ای بودن خارج شود لذا شهرداری در نظر دارد تا پنج بازارچه میوه و تره بار در مناطق مختلف شهری احداث کند به طوری که دیگر شهروندان برای خریدهای خود مجبور نباشند به مرکز شهر سفر کنند و هزینه های آن ها کاهش پیدا کند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*