پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
مرگ تدریجی دام های استان
اجتماعی

مرگ تدریجی دام های استان

Virtual editor
13 مرداد 1398
بازدید: 510
نظرات: 0

حدود دو ماه از شیوع بیماری لمپی اسکین در دام های استان مرکزی می گذرد

مرگ تدریجی دام های استان

شانقی، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی: تاکنون 88 هزار دام واکسیناسیون شده است

گروه جامعه: شایسته سلامی

لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در گاوها است که خود را به صورت برآمدگی هایی بر روی پوست نشان می دهد. به دنبال این بیماری تا 45 درصد گله می تواند به بیماری دچار شود و تا 10 گله می تواند از بیماری تلف گردد. بیماری باعث لاغری مفرط به دلیل عدم تمایل به غذا خوردن، کاهش شیر به صورت موقتی و یا حتی دائمی، کاهش و یا از بین رفتن باروری در گاوهای نر و ماده، سقط جنین و همچنین صدمات دائمی همیشگی به پوست می شود. حشرات گزنده به ویژه پشه در انتقال و گسترش بیماری نقش مهمی بازی می کند. بیماری هیچگونه اشتراکی بین انسان و دام ندارد.

خسارات بسیاری به دامداران

وارد شده است

علیرضا میرزایی یکی از دامداران روستای تحت محل از توابع شهرستان شازند گفت: به دلیل بروز بیماری لمپی اسکین خسارات زیادی به دام های گاوی در روستا وارد شده است. تاکنون در این روستا در حدود 10 گاو به این بیماری مبتلا شده اند. هر کدام از دامداران این روستا حدود 2 تا 3 گاو را از دست داده اند. این بیماری هزینه های ریالی بسیاری را نیز برای دامداران روستاها به همراه داشته است. با توجه به شرایط اقتصادی امروز، از دست رفتن هر یک از گاوها باعث تحمیل هزینه های گزافی به دامداران می شود. گران بودن داروهای دامی نیز یکی دیگر از علت هایی است که باعث می شود دامداران متحمل هزینه های سنگینی شوند.  علی کرم خسروی دامدار دیگری در روستای حک سفلی از توابع شهرستان شازند گفت: بسیاری از دامداران این روستا به علت شیوع بیماری لمپی اسکین در میان گاوها با خسارات بسیاری روبرو شده اند. تا آنجایی که توانسته ایم واکسیناسیون های لازم را انجام داده ایم و سمپاشی ها نیز اجرا شده است. اما با این حال بیماری لمپی اسکین در میان دام های روستا شیوع پیدا کرده است.  محسن صفری یکی از دامداران روستای عنبرته از توابع شهرستان شازند گفت: حدود یک ماه تا 40 روز است که بیماری لمپی اسکین در میان دام های این روستا شیوع پیدا کرده و روزانه یک تا 2 رأس دام گاوی در روستا از بین می روند. بیماری تنها در میان دام های گاوی بروز پیدا کرده و باعث می شود تا با مبتلا شدن و از بین رفتن دام ها، خسارات زیادی به دامداران وارد شود. داروهای مناسبی که اثرگذاری مطلوبی بر روی دام ها داشته باشد، در دسترس نیست و داروهای موجود نیز نمی تواند به اندازه کافی برای پیشگیری از ابتلای دام ها به بیماری و یا درمان دام ها نسبت به آن اثرگذاری مناسبی داشته باشد.  ابوالفضل عبدی دامدار دیگری در روستای پرکله از توابع شهرستان شازند گفت: بیماری لمپی اسکین حدود 10 رأس دام گاوی را در این روستا از بین برده و باعث ایجاد هزینه های بسیاری برای دامداران شده است. تعداد بسیاری از دامداران در روستا به علت شیوع این بیماری تلفات در میان دام های خود داشته اند و این امر باعث تحمیل هزینه های سنگین برای آنها شده است.

مسلم غفوری یکی از دامداران شهر آستانه از توابع شهرستان شازند گفت: تعدادی از دام های گاوی منطقه به بیماری لمپی اسکین مبتلا شده اند، اما به دلیل درمان به موقع و انجام فرایندهای دامپزشکی مناسب، درمان شدند و از از بین رفتن و تلف شدن آنها جلوگیری شد. اما متأسفانه در روستاهای اطراف دام های بسیاری به این بیماری مبتلا شده و تلفات بسیاری نیز داشته اند. این امر باعث تحمیل خسارات زیادی به دام ها شده است.

88 هزار دام سنگین

واکسیناسیون شده اند

محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در خصوص اقدامات انجام شده برای پیشگیری و درمان بیماری لمپی اسکین در سطح استان، گفت: بیماری لمپی اسکین از ابتدای خردادماه سال جاری حدود 2 ماه است که در استان مرکزی بروز پیدا کرده است و شهرستان شازند نیز یکی از شهرستان هایی است که این بیماری گستردگی بسیاری در آن داشته و بیماری کانون های ابتلای بسیاری در این شهرستان به وجود آورده است و تعدادی از روستای های شهرستان درگیر کرده است.

شانقی افزود: اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اقداماتی بسیاری در این خصوص اعم از واکسیناسیون دام ها بر علیه بیماری انجام داده است که واکسیناسیون دام ها و سمپاشی جایگاه های دام ها از مهمترین این اقدامات بوده است. بر اساس آن حدود 88 هزار رأس دام سنگین شامل گوساله و گاو مشمول واکسیناسیون شده اند و 43 هزار رأس دام نیز سمپاشی شده اند. همچنین سمپاشی 551 هزار مترمربع جایگاه های دام ها در 120 تا 130 روستا نیز از دیگر اقداماتی است که در شهرستان شازند برای پیشگیری و درمان بیماری لمپی اسکین اجرایی شده است. از سویی دیگر اطلاع رسانی های بسیاری از سوی دامپزشکی و صنف کشاورزان و دامداران برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری و همچنین درمان دام ها انجام شده است که در این راستا 5000 بروشور تهیه و توزیع شده است.  وی ادامه داد: واکسنی که برای پیشگیری از این بیماری استفاده می شود، واکسن آبله است و در ابتدای شیوع بیماری با کمبود واکسن روبرو بودیم، اما بعد از آن با اقدامات سریع توانستیم واکسن های لازم را تهیه کرده و اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهیم. از سوی دیگر به علت اینکه اکیپ های واکسیناسیون تعداد قابل توجهی نبودند و با کمبود این اکیپ ها مواجه بودیم، به تبع نمی توانستیم به شیوه گسترده تعداد بسیاری از روستاها را به صورت همزمان پوشش دهیم. اما با این حال از طریق بخش های دولتی و خصوصی اکیپ های مورد نظر را تشکیل داده به هر ترتیب واکسیناسیون را به سرانجام برسانیم. بر اساس آخرین اقدامات انجام شده تمامی روستاها به لحاظ واکسیناسیون پوشش داده شده اند و تا جایی که اطلاع داریم هیچ روستایی بدون واکسیناسیون باقی نمانده است. مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: واکسن هایی که برای پیشگیری از این بیماری لمپی اسکین توزیع می شود، رایگان است، اما هزینه اجرای واکسیناسیون برای هر رأس دام، تنها 2500 تومان است. متأسفانه بسیاری از دامداران به علت آنکه هزینه اجرای واکسیناسیون را پرداخت نکنند، اجرای واکسیناسیون را نپذیرفته اند و همین امر باعث شده تا دام های آنها به این بیماری مبتلا شوند و تلفات بسیاری را نیز برای دامداران به وجود آورده است. اما در مقابل بسیاری از دامدارانی که اجرای واکسیناسیون را پذیرفته اند، دام های آنها به این بیماری مبتلا نشده اند و تلفاتی نیز در پی نداشته است.   شانقی تصریح کرد: در سایر شهرستان های استان مرکزی این بیماری بروز پیدا کرده، اما شیوع آن به اندازه شهرستان شازند نبوده و این شهرستان بیشترین کانون های ابتلا به این بیماری را در خود داشته است. تلفات در سایر شهرستان های استان مرکزی بسیار اندک بوده است. اینکه گفته می شود در تعدادی از روستاها تلفات بسیاری در میان دام های گاوی مشاهده شده است، شاید به دلیل این است که گزارش نداده اند و بدون اطلاع به دامپزشکی دام های تلف شده را معدوم کرده اند. اما تعداد کل تلفاتی که تا به امروز در سطح استان مرکزی ثبت شده، 13 رأس دام گاوی بوده است. تعداد تلفات دام را دامداران باید گزارش کنند و عدم گزارش آنها باعث می شود که آمار دقیقی در دسترس نباشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*