پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
فعالیت باشگاه شهرداری اراک بلاتکلیف نامه استاندار است
اجتماعی

فعالیت باشگاه شهرداری اراک بلاتکلیف نامه استاندار است

Virtual editor
15 مرداد 1398
بازدید: 445
نظرات: 0
نادری، نایب رییس شورای شهر اراک:

فعالیت باشگاه شهرداری اراک بلاتکلیف نامه استاندار است

 

گروه شهری: «شهرداری برای خانه فرهنگ اراک و انجام مبادلات فرهنگی و اجتماعی در آن، نیروهای کارآمد تعریف کند.»

مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر در صحن رسمی این هفته پارلمان شهری ضمن بیان مطلب فوق با انتقاد از غیر فعال بودن خانه فرهنگ اراک گفت: بعد از گذشت حدود 2 سال از عمر شورای دوره پنجم شهر اراک با وجود آن که فضا و فرصت برای بهره‌برداری از خانه فرهنگ وجود داشته اما هنوز اقدامی در این راستا انجام نشده و همچنان غیرفعال است.

وی افزود: لازم است نیرویی برای این مجموعه تعریف شود تا درِ خانه فرهنگ برای مبادلات فرهنگی و اجتماعی شهر باز باشد.

سورانه با اشاره به برخی از سد معبرها توسط ساخت و سازهای شهرداری اراک گفت: شهروندان بر این باورند که شهرداری در امر ساخت و سازها به مردم سخت می‌گیرد اما خود در مواردی باعث سد معبر می‌شود که در این راستا نباید به هیچ عنوان سلیقه‌ای و موردی عمل شود.

وی با بیان اینکه شورا، شورای شهرداری نیست، افزود: شورای شهر شورای مدیریت شهر است اما هر جا برای رفع و اصلاح کاستی‌ها و کمبودها یک کار وظیفه جدید برای شهرداری تعریف می‌کنیم و لازم است به جای احداث یک میدان مرکزی میوه و تره بار و ایجاد فضای رقابت و یا حذف مشکلات، اصلاحات صورت گیرد.

سعید نادری، نایب رییس شورای شهر اراک نیز در خصوص ساماندهی وانت بارها و مصوبه کمیسیون خدمات شهری مبنی بر جانمایی 6 نقطه در شهر جهت ساماندهی وانت بارها و دستفروشان گفت: در خصوص فعالیت وانت بارها در سطح شهر اراک شنیده می‌شود که وانت‌دارها با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه در کنار خیابان‌ها توقف و اقدام به فروش می‌کنند. شهرداری قبل از هر کاری باید به این موضوع خاتمه ببخشد.

سعید نادری گفت: در کنار این موضوع، شهرداری باید در جهت جلوگیری از پرداخت و دریافت این مبالغ اقدام کند، سوال اینجاست که آیا شهرداری وظیفه دارد که فضایی را به عنوان میدان مرکزی میوه و تره بار ایجاد شود یا خیر؟ البته مقابله با سد معبر در حیطه وظایف شهرداری است، اما وضعیت کنونی فارغ از همه مشکلات اقتصادی و مالی و بیکاری زیبنده اراک نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فعالیت باشگاه شهرداری گفت: تا به امروز برای آغاز فعالیت باشگاه نه سازمان بازرسی کوتاه آمده و نه استاندار و وزارت کشور نامه‌ای در این باره ارسال کردند و این امر عملا فعالیت باشگاه را بلاتکلیف باقی گذاشته است.

نادری افزود: با توجه به رای‌گیری صورت گرفته به نظر می‌رسد اعضای شورا هم تمایلی به فعالیت باشگاه ندارند و با این شرایط این موضوع را مختومه می‌دانم. متاسفانه کسی سختی این کار را نمی‌پذیرد و حتی استاندار هم مجاز بودن فعالیت باشگاه را نیز مکتوب اعلام نکرده است.

نائب رئیس شورای شهر اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت باشگاه شهرداری اراک تنها بلاتکلیف نامه استاندار مرکزی است به طوری که اگر دستور ایشان به صورت کتبی اعلام شود، مدیریت شهری بدون نگرانی فعالیت باشگاه را آغاز خواهد کرد.

در سوی دیگر صحن رسمی این هفته پارلمان شهری، محمدحسین فدایی، رییس کمیسیون عمران شورای شهر اراک با بیان اینکه گزارشات شهرداری در جلسات شورا دارای اشکال است، گفت: اینکه گزارشات ارائه شده از شهرداری بیانگر این موضوع هستند که 90 درصد بودجه پیش بینی شده سه ماهه نخست سال جاری تحقق پیدا کرده، خلاف واقع است.

وی ادامه داد: با بررسی گزارشات مالی در کمیسیون برنامه و بودجه از 15 ردیف گزارش شده، 10 ردیف درآمد منفی داشت و به نتیجه‌ای نرسیدیم و این شرایط نشان از گزارشات اشتباه است.

فدایی افزود: اگر کسی گزارشات شهرداری را تهیه می‌کند باید متخصص باشد و گزارشات درست ارائه کند و اگر به این شکل شهرداری جلو رویم راه به جایی نخواهیم برد.

وی تاکید کرد: اگر 90 درصد نسبت به بودجه پیشرفت حاصل شده است پس چرا اصلاحیه بودجه مطرح می‌شود؟ شورای شهر در چه زمانی مصوب کرده است که شهرداری با 5 پیمانکار 18 میلیارد تومان قرارداد امضا می‌کند؟ در چه زمانی مجوز 5 مناقصه داده است؟ شاهد هستیم که شهرداری مناقصات را خرد می‌کند تا با ارقام در حد مجاز کار را ادامه دهد.

پس از پایان سخنان رئیس کمیسیون عمران، شفیعی شهردار اراک نیز در پاسخ به آن ها گفت: از روزی که در شهر اراک حاضر شده‌ام، انرژی مثبتی از آقای فدایی ندیده‌ام. وی یک کار مثبت به ما پیشنهاد دهد، قطعا شهرداری آن را اجرایی می کند.

وی ادامه داد: مدام شاهد سنگ‌اندازی جلوی پای شهرداری هستیم. سوال باید همراه با منطق باشد و باید شان یکدیگر را حفظ کنیم.

شهردار اراک افزود: طبق بودجه مصوب هرآنچه وارد شهرداری شده است درآمد محسوب می‌شود، اینکه مدام مطرح شود که گزارشات اشکال دارد، شاید پذیرفتنی باشد، اما باید برای موضوعات راهکار و پیشنهاد هم ارائه شود و در بیان انتقادات قدری انصاف داشت.

شفیعی با بیان اینکه باید مدام پاسخ گزارشاتی را بدهم که منبع آن مشخص نیست، گفت: تمامی معاونان شهرداری 3 تا 4 روز در هفته به صورت کامل در اختیار جلسات شورا هستند و یک تا دو روز در هفته در جلسات استانداری هستند و مجدد من باید در صحن پاسخگو باشم. اگر سوالی وجود دارد در جلسات کمیسیون‌ها طرح و کارشناسی شود اما اینکه من بخواهم مداوم جوابگوی گزارشات تلفنی غلط باشم، درست نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت تقاطع غیر همسطح سنجان نیز اظهار کرد: به دنبال بازیدی که هفته گذشته استاندار مرکزی از تقاطع غیرهسطح ورودی سنجان داشت، مقرر شد تا برنامه هایی در جهت تغییر طرح این پروژه به اجرا گذاشته شود.

شهردار اراک اضافه کرد: طرح تقاطع غیرهمسطح سنجان تغییر می کند و طی روزهای آتی جلساتی به منظور بررسی این مهم تشکیل خواهد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*