پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
ما دائم العمر نماینده هستیم
استان مرکزی

ما دائم العمر نماینده هستیم

Virtual editor
17 مرداد 1398
بازدید: 717
نظرات: 0

اظهارات عجیب  نماینده  اصولگرای  محلات و دلیجان:

 

ما دائم العمر نماینده هستیم

 

  • من یک رای ثابت دارم که مثل کوه محکم است و توپ هم تکانش نمی دهد

 

عطریاس: جلسه هم اندیشی مجمع نمایندگان استان مرکزی با اصحاب رسانه به منظور بررسی مشکلات آن ها در آستانه روز خبرنگار با حضور سه عضو این مجمع برگزار شد.

در این جلسه علیرضا سلیمی نماینده سه دوره مردم شهرستان های محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی درحالی از پوشش رسانه ای استان در انعکاس سخنان خود انتقاد کرد که تا به امروز حتی یک نشست خبری در راستای بیان اقدامات خود به افکار عمومی برگزار نکرده است.

در ابتدای این نشست علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران به گفت و گو پرداخت و سپس از اصحاب رسانه خواست تا برای رفع مشکلات، درخواست های خود را به صورت مکتوب به مجمع نمایندگان استان ارسال کنند تا تمامی آن ها در مجلس مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه علیرضا سلیمی، نماینده مردم شهرستان های محلات و دلیجان نیز با اشاره به اینکه نمایندگان نمی توانند طرح های دارای بار مالی برای دولت را تصویب کنند، حرف های “علی ابراهیمی” را به نوعی نقض کرد و خطاب به خبرنگاران گفت: نمایندگان نمی توانند قانونی را تصویب کنند که سبب افزایش بار مالی بر دولت شود و هر کسی که چنین حرفی می زند، راست نمی گوید.

سلیمی در ادامه مطرح کرد: یکی از معضلات امروز حوزه نشر استان مرکزی این است که طی سال های گذشته استان نتوانسته نشریات خود را در عرصه های ملی معرفی کند، بنابراین باید میدان حضور نشریات تغییر نماید.

وی افزود: برخی رسانه ها به پایگاه خبری احزاب تبدیل شده اند که پیشنهاد می کنم هر چه سریع تر از این دسته بندی ها خارج شوند. گلایه امروز بنده از رسانه های استان مرکزی این است که سخنان و موضوعات مطرح شده در صحن مجلس را به خوبی منعکس نمی کنند تا عملکرد نمایندگان مردم دیده شود. اعتقاد دارم که خبرنگار باید به معنای واقعی مستقل باشد و نباید به مسئله یا دیدگاه خاصی وابستگی داشته باشد.

سلیمی در انتقاد از عملکرد حوزه رسانه ای استان مرکزی گفت: ما نمایندگان از چند جهت سانسور می شویم، گویا عده ای از حرف های ما در مجلس می ترسند و جوری کار می کنند که ما سانسور در سانسور شده ایم. رسانه های سانسورچی فکر می کنند اگر من را سانسور کنند چه می شود؟ من همیشه هستم و دائم العمر نماینده می مانم زیرا با این عملکردها نمی توانند امثال ما را پایین یا بالا بکشند و دلیلش آن است که بنده پایگاه رای ثابتی دارم که مثل کوه محکم است و توپ هم نمی تواند تکانش دهد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: شفافیت دولت، گوش فلک را کر کرده اما مشخص نیست این تبعیضی که وزارت ارشاد در برخورد با نشریات دارد از کجا می آید که برای نمایندگان مردم در مجلس شفاف نیست. دولت امکان ایجاد شفافیت را دارد اما هیچ کاری نمی کند برای همین اعتقاد دارم که بسیاری از امور، اجرای مناسب می خواهند و نیازی به قانون جدید نیست.

وی درباره عملکرد رسانه در فضای مجازی اضافه کرد: متاسفانه فضای مجازی بی در و پیکر شده و هر کسی که دلش می خواهد، می آید و یک کانال خبری درست می کند. اداره ارشد وظیفه دارد که نسبت به این فعالیت ها نظارت داشته باشد و به عنوان مدعی از کانال های بدون مجوز در فضای مجازی شکایت کند زیرا اگر چنین کاری نکند با آبروی مردم و نظام بازی می شود.

باید از ایجاد رانت اطلاعاتی

جلوگیری کرد

علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه رسانه ها همواره نقش ویژه ای در ایجاد تحولات اجتماعی ایفا می کنند، گفت: رسانه ها همواره نقش عمده ای در حوزه تغییرات تاریخی داشته اند؛ برای اینکه ما در شرایط فعلی جامعه رسانه ها را چشم و گوش ملت بدانیم قطعا باید آن ها را زیر چتر حمایتی قانون قرار داد و برای اصحاب رسانه و تمام کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند، امنیت شغلی ایجاد کرد.

کریمی در ادامه در خصوص دسترسی آزاد مطبوعات به اطلاعات بیان کرد: تلاش ما بر این است که شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات حتما صورت گیرد چرا که با این کار از توسعه فعالیت عده ای که به صورت زیرزمینی، پنهان و بدون نام دست به تخریب و توهین میزنند، جلوگیری می شود. بنابراین تاکید بر شفافیت و اجرای شعار “دانستن حق مردم است” در چارچوب قوانین درست می باشد زیرا دیگر رانت اطلاعاتی ایجاد نمی شود. در همین راستا دولت نیز لایحه دسترسی آزاد به اطلاعات را به مجلس ابلاغ کرده تا مجلس به رفع نواقص و تکمیل آن بپردازد.

وی اضافه کرد: یکی از مبحث هایی که در میان رسانه های استان خالی است بحث نشریات تخصصی می باشد. برای مثال جای نشریه ای که تنها در حوزه صنعت فعالیت کند، خالی است.

وی در پایان درخصوص مشکلات مالیاتی اظهار کرد: در قانون صراحتا مطبوعات از پرداخت مالیات معاف شده اند لذا مشکلاتی که در این زمینه برای نشریات پیش آمده، مشکل قانونی نیست و باید در مرجله اجرایی بررس شود.

بهره برداری از پردیس سینما در ساوه

حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در پایان این نشست با اشاره به گستره وسیع فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تقویت ساختار فرهنگی و هنری استان مرکزی یکی از مهم ترین اهداف اداره ارشاد است چرا که متاسفانه این استان هم در سطح منابع و تشکل ها و هم در ساختار های فیزیکی و فضاهای فرهنگی برخورداری کافی ندارد و طبیعتا کار دشواری در پیشرو مسئولان است تا بتوانند در حوزه فرهنگ و هنر،  یک سطح مطلوبی از ساختار، زیرساخت ها و امکانات را برای مردم فراهم کنند. از دیگر اهداف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد شرایطی برای رشد متوازن همه بخش های هنری است. همچنین تلاش می شود که جشنواره های گوناگون فرهنگی هنری در زمان مقرر خود برگزار شود و جشنواره هایی که به دلایل مختلف دیگر برگزار نمی شوند نیز مجددا بازگشایی شوند، در حوزه مطبوعات نیز مسئولان  تمایل دارند تا “تشکل فعال خانه مطبوعات” در استان مرکزی شکل بگیرد و مقام و منزلت مطبوعات استان تقویت شود.

دانشی در خصوص آمار اماکن فرهنگی هنری در استان مرکزی اعلام کرد: در حال حاضر 83 مجوز در حوزه نشریات داده شده است که حدود 60 نشریه به صورتهای مختلف روزنامه، هفته نامه و … فعالیت می کنند. همچنین حدود 28 پایگاه خبری و 50 نمایندگی روزنامه های کثیرالانتشار در استان مرکزی مشغول به کار هستند. در استان مرکزی 11 موسسه فرهنگی هنری فعالیت دارند که این تعداد باید افزایش پیدا کند. درحال حاضر 73 کتابخانه عمومی، 103 اموزشگاه ازاد هنری،  218 کانون تبلیغاتی، ، 580 کانون فرهنگی در سطح مساجد که 320 کانون در شهر ها و 260 کانون در سطح روستاها می باشد که طبق این آمار می توان گفت در بیشتر نقاط استان مرکزی اداره ارشاد حضور فرهنگی دارد. همچنین ایجاد 319 فرصت شغلی در حوزه مشاغل خانگی و عضویت 750 نفر در صندوق بیمه هنرمندان کارنامه خوب اداره فرهنگ و ارشاد را نشان می دهد که در این زمینه راه برای عضویت بیشتر هنرمندان در این صندوق باز است و ما از آنها استقبال می کنیم.

وی در خصوص وضعیت سینما در استان مرکزی و خصوصا سینما فرهنگ بیان کرد: استان مرکزی در حوزه سینما از جمله استان های کم برخوردار است و حتی شهر های بزرگ فاقد سینما هستند اما طی اقداماتی که انجام شده است قرار شده با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پردیس سینمایی در ساوه ایجاد کنیم تا پایان سال 98 به بهره برداری می رسد ولی در حال حاضر در حوزه دولتی، در شهرستان های دیگه نمیتوانیم احداثی داشته باشیم اما از بخش خصوصی حمایت می کنیم و تجهیزات سینمایی و صندلی را به صورت رایگان در اختیار سرمایه گذاران قرار میدهیم و امیدواریم تا با رایزنی انجام شده تعداد صندلی های استان افزایش پیدا کند. در اراک نیز قرار بر تغییر کاربری سینما فرهنگ نیست و اجازه این کار هم داده نمی شود و به زودی مجددا به صورت موقت تا زمانی که چاره اندیشی درخصوص بازسازی آن صورت بگیرد، راه اندازی می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در مورد راهکارهای این اداره در رفع موانع مالی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری با وجود شرایط مالی کشور گفت: راهکار این اداره تلفیق حمایت دولتی و بخش خصوصی در زمینه های مختلف است تا بتواند بخش های مختلف فرهنگی و رویداد های بزرگ را برپا کند. همچنین تلاش بر این است که تا پایان سال جاری کارنامه ای بهتر از سال گذشته ارائه شود.

در ادامه دانشی ضمن اشاره به مشکلات خبرنگاران در حوزه های آگهی ها، چاپ، کاغذ و یارانه مطبوعات گفت: یکی از نقد های رسانه ها و مطبوعات مکتوب در حوزه آگهی ها می باشد که 2 رویکرد در این باهر وجود دارد. در رویکرد اول شخص آگهی دهنده روزنامه خاصی را مشخص می کند که بعضا هم در اساس نامه خود ذکر کرده اند که اداره ارشاد نمی توانیم در این خصوص ورود کنیم. در رویکرد دوم نیز تلاش اداره ارشاد بر توزیع عادلانه آگهی ها است. مبحث دیگر در خصوص گرانی خدمات چاپ در استان مرکزی نسبت به استان همجوار قم است که باید گفت این مقایسه درست نیست چرا که شهر قم به علت نزدیکی به پایتخت و همچنین مرکزیت چاپ و انتشار آثار مذهبی ارزانترین مرکز چاپخانه های کشور است که می توان گفت خدمات حوزه چاپ در این شهر حتی از تهران هم ارزان تر است اما اگر نرخ قیمت چاپخانه ها در استان های دیگر غیر از قم کمتر از استان مرکزی باشد ما حتما پیگیری میکنیم که شرایط برای نشریات سخت تر نشود.

وی ادامه داد: اداره ارشاد طبق آیین نامه ای که از سوی وزارت خانه آمده است، موظف به ارائه آمار دقیق تیراژ نشریات است و نمی تواند از این قانون سرپیچی کند در عین حال این اداره تمایل دارد تا رونق را در حوزه چاپ و مطبوعات استان برقرار کند تا اصحاب رسانه برای رفع مشکلاتشان مجبور نباشند به خارج از استان بروند.

وی در خصوص کتابخانه مرکزی شهر اراک توضیح داد: درخواست هایی برای واگذاری آن از سوی ادارات و بخش های مختلفی بوده است ولی با آنها مخالفت شده و طی جلساتی که در سال گذشته با مسئولین برگزار شد، توانستیم اعتبارات خوبی را برای این مجموعه در نظر بگیرم و امیدواریم که تا پایان دولت 12 به بهره برداری برسد.

دانشی در پایان صحبت های خود به مشکلات هنرمندان تئاتر اراک و سالن تالار مرکزی واقع در میدان مقاومت اراک اشاره کرد و گفت: اراک سالن بلک باکس و تخصصی ندارد به همین جهت با شورای شهر جلسه ای گذاشته شده که زمینه احداث بلک باکسی در یکی از پارک های اراک را ایجاد کنند و با تغییر کاربری سالن امتحانات فرهنگسرای آیینه در خصوص ساخت سالن تخصصی تئاتر موافقت شده است و امیدواریم که جشنواره تئاتر استانی در سال آیده در شهر اراک برگزار شود. در خصوص تالار مرکزی نیز دو سالن آن 90 درصد پیشرفت داشته و آماده بهره برداری و افتتاح است اما دو سالن دیگر تنها 40 درصد پیشرفت داشته و به دلیل ملی بودن پروژه خارج توان اداره ارشاد و مسئولان استانی است که برای آن اعتبارتی در نظر بگیرند و با توجه به شرایط مالی کشور نمی توان انتظار داشت که در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح آن باشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*