پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
طنز تلخ “سالن های تئاتر” در شهر اراک
اجتماعی

طنز تلخ “سالن های تئاتر” در شهر اراک

Virtual editor
21 مرداد 1398
بازدید: 742
نظرات: 0

طنز تلخ “سالن های تئاتر” در شهر اراک

دانشی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی:به زودی جشنواره های تئاتر در شهر اراک برگزار می شوند

 

وجود ستارگان بزرگی در عرصه سینما و تئاتر نشان از ظرفیت بالای استان مرکزی در این رشته های هنری دارد. به زودی شهرستان ساوه برای سومین سال متوالی میزبان جشنواره تئاتر استانی می شود و این در شرایطی است که کلانشهر اراک حتی یک سالن تخصصی بلک باکس و مناسب با شرایط استاندارد ندارد و هنرمندان این شهر در کمترین امکانات و بدترین شرایط در حال اجرای آثار خود هستند؛ البته هیچ یک از مشکلاتی که بر سر راه آنها قرار دارد نتوانسته است که بر کیفیت کار آنها تاثیر بگذارد و همواره شاهد افتخار آفرینی این هنرمندان در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی هستیم.

برگزاری اجراهای عمومی سی و یکیمن دوره جشنواره تئاتر استانی در استان مرکزی بهانه ای شده است که در گزارشی به وضعیت عملکرد گروه های حاضر در این دوره و درد و دل آنها بپردازیم که شرح آن در ادامه می آید.

از تکه پارچه های مشکی و موکت جهت ساخت سالن استفاده می کنیم

محمد محمدی یکی از کارگردانان استان مرکزی که در حال برگزاری اجرای عمومی تئاتر خود برای شرکت در جشنواره است در خصوص وضعیت تئاتر شهر اراک گفت: نبود امکانات سخت افزاری و مخصوصا سالن تخصصی تئاتر در کلان شهر اراک به یک طنز تلخ تبدیل شده است. هنرمندان این عرصه جهت برگزاری اجراهای خود از سالن امتحانات فرهنگسرای آیینه و اتاق تمرین انجمن نمایش استفاده می کنند در حالی که هیچگونه امکاناتی در آنجا وجود ندارد. برای مثال در و دیوار و پنجره های سالن را با پارچه های مشکی و تکه های موکت پوشانده اند تا کمی شکل سالن تئاتر به خود بگیرد و اینکه هیچگونه امکانات تهویه هوا، صوتی و نور در این سالن ها وجود ندارد و هر وسیله ای که مورد نیاز گروه ها باشد باید خودشان تهیه کنند. با وجود پیگیری های فراوان هنوز هیچ قدمی برای رفع مشکلات صورت نگرفته است و روز به روز شرایط بدتر می شود. همین امکانات کم نیز به خوبی در اختیار هنرمندان قرار نمی گیرد و محدودیت هایی ایجاد شده که به نسبت قبل شرایط را خیلی بدتر نموده است.

محمدی در ادامه در خصوص دیگر معضلات حوزه تئاتر در شهر اراک گفت: از جمله دیگر مشکلات گروه های تئاتر نبود امکانات و پایه بنر در سطح شهر برای تبلیغات است و همچنین گروه های هنری هیچ حمایت مالی و و اقتصادی نمی شوند.

فرهنگسراها در روز جمعه بسته هستند

محمد طبخی دیگر کارگردان استان که در حال برگزاری اجراهای عمومی تئاتر خود در سالن تمرین ( پلاتو ) انجمن نمایش است نیز گفت: در طی اجرای اول و دوم گروه تئاتر، به دلیل نبود امکانات و شرایط بد سالن مشکلاتی برای ما به وجود آمد که تلاش شد در اجراهای بعدی تا حدی رفع شود و خوشبختانه توانستیم رضایت مخاطبین را به دست آوریم اما شرایط بد و عدم امکانات کافی برای هنرمندان مشکلات فراوانی را به همراه داشته است.

طبخی ضمن انتقاد به وضعیت موجود در فرهنگسرا و بد قولی های انجام شده بیان کرد: از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قول هایی مبنی بر رفع و بهبود وضعیت موجود داده شده همچنین صحبت هایی هم در خصوص باز بودن سالن های اجرا در روزهای تعطیل شده است چرا که در این زمان ها به علت آزاد بودن وقت مردم، مخاطبان بیشتری برای تماشای تئاتر می آیند اما همچنان درب سالن ها در روزهای جمعه و تعطیل بسته است؛ علاوه بر این قوانین وضع شده برای کرایه سالن و پرداخت هزینه برای سالن ها حتی با بلیط فروشی هم که انجام می گیرد، امکان پذیر نیست چرا که درآمد حاصل از بلیط فروشی فقط میتواند هزینه دکور و نهایتا رفت وآمد هنرمندان را تامین کند و همه گروه های هنری برای اجراهای خود از هزینه های شخصی استفاده می کنند و به اصطلاح برای دل خود کار می کنند.

وی اظهار کرد: پیشنهاد می کنم در زمان اجرای تئاتر و فروش بلیط ناظرانی از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری در محل حاضر شوند تا وضعیت استقبال مخاطبین را ببینند و بدانند که گروه های هنری درآمدی ندارند تا بتوانند هزینه های سالن را پرداخت کنند؛ هنرمندان انتظار دارند که در شرایط کنونی حوزه های مختلف از آن ها حمایت کنند و شرایطی را جهت برگزاری فعالیت های هنری، انجام تبلیغات و جذب مخاطب فراهم کنند. همچنین امیدواریم شهرداری شرایطی را فراهم کنند که بتوان در سطح شهر تبلیغات کرد و با وجود هزینه های زیاد کرایه بنر بتوانیم استندهایی را در میادین نصب کنیم.

در شروع کار با در بسته سالن های نمایش رو به رو می شویم

رضا یونسفرد دبیر انجمن نمایش شهر اراک در خصوص وضعیت تئاتر در این شهر توضیح داد: وضعیت تولید کنندگان تئاتر در استان مرکزی و به ویژه در شهر اراک بسیار مطلوب است و از سال های گذشته تاکنون هنرمندان اراکی که هم به صورت تجربی کار می کنند و هم تحصیلات آکادمیک و حرفه ای این رشته را دارند در این حوزه هنری فعالیت می کنند و توانسته اند که در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی جوایز ارزشمندی را در عنوان های مختلفی از جمله بازیگری، کارگردانی و نویسندگی کسب نمایند، این در حالی است که وضعیت ارائه تئاتر و امکانات آن در شهر اراک روز به روز بدتر می شود و با توجه به افزایش تعداد هنرمندانی که در این زمینه کار می کنند و سطح کمی و کیفی تئاترها، امکانات و خدمات سال به سال بدتر می‌شود، در شرایطی که باید تعداد سالن ها افزایش پیدا کند و پلاتوهای تمرین ساخته و تجهیز شوند برعکس امکانات به نسبت قبل کمتر و ضعیف تر شده است. همین امر باعث شده هنرمندانی که با وجود مشکلات فراوان و شرایط سخت مالی با علاقه و انگیزه کار تئاتر می کنند در شروع کار خود با در بسته سالن تئاتر مواجه شوند.

یونسفرد در ادامه بیان کرد: در شهر اراک چند سالن وجود دارد که اکثرا کیفیت مناسبی برای ارائه تئاتر ندارند برای مثال سالن آفتاب در شهرک علی ابن ابیطالب، سالن فرهنگسرای شهر که در اختیار شهرداری است و برنامه های شهرداری در آن انجام می شود و سالن ستارگان که در اختیار تئاتری ها قرار نمی دهند چراکه برای کنسرت های موسیقی و درآمد زایی از آن استفاده می کنند هرچند که شرایط مناسبی هم برای اجرای تئاتر ندارد و دیگر سالن فرهنگسرای آیینه است که با وجود کمبود امکانات شرایط بهتری به نسبت سایر سالن ها دارد زیرا در ساخت اولیه آن با چند فرد متخصص در عرصه تئاتر مشورت کرده اند اما این سالن هم با ترافیک برنامه ها مواجه شده است و به تازگی قانونی وضع شده است که برای استفاده از آن باید مبلغی را به فرهنگسرا بپردازیم که با وجود شرایط مالی هنرمندان و وضعیت فروش بلیط ها چنین هزینه ای امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر با افزایش تعداد نفراتی که در این زمینه فعالیت می کنند مسئولین فرهنگسرا تصمیم گرفته اند که سالن از نظر مالی و اقتصادی خودکفا شود و درآمدزایی کند به همین دلیل سالنی که در همان ابتدا کلنگش جهت برگزاری تئاتر خورده است در اختیار کارهای غیر فرهنگی و هنری قرار می گیرد و ارائه تئاتر را به زیر خط استاندارد کشانده است.

دبیر انجمن تئاتر شهر اراک بیان کرد: یکی دیگر از موانع فعالان عرصه تئاتر در شهر اراک بحث تبلیغات است؛ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت های مالی خود را قطع کرده است و همچنین بیلبورد ها و پایه بنر ها را شهرداری در اختیار بخش خصوصی گذاشته است و هزینه تبلیغات افزایش یافته است به همین دلیل تبلیغات برای کارها با سختی و با تعداد محدود صورت می گیرد و همین امر باعث شده است که مخاطبین کمی در جریان فعالیت های انجمن تئاتر قرار بگیرند و اجرای تئاتر با ضرر و زیان فراوان همراه شود.

یونسی فرد در پایان درباره جشنواره تئاتر استان گفت:هر ساله جشنواره ای تحت عنوان جشنواره تئاتر استان مرکزی برگزار می شود، امسال شهرستان ساوه برای سومین بار متوالی میزبان سی و یکمین دوره این جشنواره است، نکته حائز اهمیت این مراسم آن است که آثار برگزیده در مسابقات مجوز شرکت در جشنواره فجر را می گیرند به همین علت آثار زیادی برای حضور در این مسابقات تولید می شود. در حال حاضر طبق آیین نامه اجرایی جشنواره تئاتر، آثاری که برای شرکت در این رویداد آماده شده اند در حال برگزاری اجراهای عمومی خود هستند و به زودی هیئت بازبینی آثار برگزیده را جهت شرکت در جشنواره از تاریخ  “ششم تا 8 شهریور ماه” معرفی می کند.

تئاتر هایی که فروش بلیط دارند باید برای استفاده از سالن فرهنگسرا هزینه پرداخت کنند

در سوی دیگر نیز حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ضمن اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری تئاتر در  بخش های مختلف فرهنگی و هنری مانند سینما، تولید فیلم، عکاسی، گریم و طراحی لباس و سایر حوزه ها در خصوص مشکلات هنرمندان تئاتر شهر اراک گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهمیت این حوزه را می داند و حتما اقداماتی را درخصوص مشکلات این حوزه هنری انجام می دهد اما به طور کلی متاسفانه شهر اراک سالن تخصصی و بلک باکس برای اجرای تئاتر ندارد و این امر باعث شده است که جشنواره استانی طی سال های اخیر خارج از شهر اراک و در شهرستان ساوه برگزار شود، البته خوشبختانه ساوه امکانات مناسبی برای اجرای جشنواره استانی دارد.

دانشی ادامه داد: در خصوص دریافت هزینه از هنرمندان جهت استفاده از سالن فرهنگسرای آیینه، این هزینه فقط از تئاتر هایی دریافت می شود که بلیط فروشی داشته باشند و در بقیه موارد هزینه ای دریافت نمی شود. در مورد مشکلات هنرمندان این رشته هنری پیگیری هایی از طریق شورای شهر انجام شده است و قول مساعدت داده اند و بنا دارند که به زودی سالن بلک باکسی در یکی از پارک ها ایجاد کنند و با تغییر کاربری سالن پروفسور حسابی واقع در فرهنگسرای آیینه به سالن تخصصی تئاتر نیز موافقت شده است.

وی در پایان گفت : با توجه به امکانات خوبی که شهرستان ساوه دربرگزاری جشنواره دارد، امسال نیز جشنواره تئاتر استان در همان شهر برگزار می شود اما اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می کند که به زودی مرکز استان را بهبود ببخشد و جشنواره های بعدی در شهر اراک برگزار شود.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*