پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
1500 روستای بدون شبکه فاضلاب خطر جدی برای سفره های آب زیر زمینی
اجتماعی

1500 روستای بدون شبکه فاضلاب خطر جدی برای سفره های آب زیر زمینی

Virtual editor
21 مرداد 1398
بازدید: 640
نظرات: 0

در اکثر روستاهای استان مرکزی  طرح فاضلاب اجرایی نشده است

1500 روستای بدون شبکه فاضلاب خطر جدی برای سفره های آب زیر زمینی

 

حضور مدیران غیرمتخصص در سازمان میراث فرهنگی کشور در دوره دولت احمدی نژاد، حرکتی را شکل داد که به تبدیل منابع طبیعی به مناطق نمونه گردشگری ختم شد. این رویه که در دولت روحانی نیز ادامه پیدا کرد باعث به وجود آمدن رانت های عظیم در این مناطق شد. فارغ از این بحث مجموعه حرکت های غیرکارشناسی در مناطقی که کمترین پارامترهای مناطق نمونه گردشگری را نداشت، باعث به وجود آمدن حس بدبینی سرمایه گذاران نسبت به تضمین بازگشت سرمایه و سود آنها شد. اما نکته ای که در این گزارش به آن پرداخته می شود، اثرات مخرب زیست محیطی در این مناطق است. منطقه نمونه گردشگری خانه میران به عنوان نزدیک ترین منطقه به شهر اراک در اوایل دهه 90 فعالیت خود را آغاز کرد، اما این فعالیت تنها به یک حرکت منجر شد و آن ساخت مجموعه ویلاهای اقامتی بود. اما حتی این مجموعه ویلاسازی ها بدون پیوست های زیست محیطی، تعریف مناسبی نداشت. ساخت صدها ویلا بدون سیستم مناسب جمع آوری فاضلاب به محیط زیست منطقه آسیب رسانده است. مهمتر اینکه کوه سفیدخانی و سفره های آب زیرزمینی آن، منابع آبی قنوات شهرستان اراک را به ویژه در مناطق سنجان، کرهرود و شهر اراک تأمین می کند.

ویلاسازی ها باعث آسیب جدی به آب های زیرزمینی می شود

احسان آخانی فعال حوزه محیط زیست گفت: اساساً با هرگونه تغییر کاربری به شیوه ای که منجر به از بین رفتن سطح بسیاری از خاک های درجه یک و درجه 2 و همچنین منجر به آسیب جدی به اراضی درجه یک و درجه 2 بشود، به هر نحو ممکن مخالف هستم. به خصوص زمانی که این تغییر کاربری ها به شیوه ویلاسازی باشد بسیار بدتر و آسیب ساز تر است. نفس تغییر کاربری اشتباه بسیار بزرگی است که در کشور به آن توجهی نمی شود، اما متأسفانه شاهد این مسئله هستیم که این نوع تغییر کاربری ها بسیار گسترده و ویرانگر در حال انجام است.

آخانی افزود: واقعیت این است که در بالادست حوزه آبریز اراک، سنجان و کرهرود یا در واقع دشت اراک که در نهایت منجر به تالاب میقان نیز خواهد شد، تغییر کاربری های گسترده ای را در منطقه قره کهریز و به خصوص در روستاهای خانه میران، گوار، عقیل آباد، ضامنجان، چشمه، بن، گلشن شاهد هستیم که در واقع بافت روستایی را تبدیل به بافت شهری کرده است. یکی از آسیب های جدی این تغییر کاربری ها پساب هایی است که از این ساخت و سازها بر جای می ماند و این موضوع به تنهایی و به نوعی دارای آسیب های فراوانی است.

وی ادامه داد: یکی از آسیب های جدی که این تغییر کاربری ها ایجاد می کند به دلیل آن است که این منطقه حوزه آبریز بسیاری از قنات های مناطق سنجان، کرهرود و اراک می باشد و بعضاً این قنوات منابع آبی بخش های کشاورزی را تأمین می کند و به تبع چنین موضوعی بسیار آسیب زا می باشد و میزان و حجم آسیب زایی آن باید بررسی شود و مورد تحقیق قرار بگیرد و خیلی قاطعانه نمی توان گفت که حجم این آسیب چه میزان است. اظهار نظر در خصوص بحث آلودگی های آب باید بر اساس آزمایشات لازم توسط آزمایشگاه های معتمد انجام شود و قطعاً نمی توان تنها به یک اظهار نظر بسیار صریح که به آلودگی منجر می شود و یا نمی شود بسنده کرد، چرا که چنین اظهار نظری به طور قطع اشتباه است.

این فعال حوزه محیط زیست اظهار داشت: اما اینکه در منطقه ای مانند خانه میران در یک شیب بسیار بالایی این حجم از ساخت و سازها اتفاق بیفتد، فرایند پسندیده و درستی نیست. این مسئله تنها در خانه میران اتفاق نیفتاده، بلکه در مناطق دیگری مانند نظم آباد نیز چنین فرایندی رخ داده است و این موضوع تنها یک منطقه را در بر نمی گیرد. این موضوع تنها در استان مرکزی و شهرستان اراک رخ نداده، بلکه بخش عظیمی از کشور گرفتار مسئله و معضل مهمی با نام تغییر کاربری در اراضی کشاورزی و جنگلی و مرتعی است. این موضوع می طلبد که تدبیر ویژه ای برای این مسئله اندیشیده شود.

آخانی تصریح کرد: در مقوله تغییر کاربری و ساخت ویلا، تنها نباید به مسئله پساب پرداخت، گرچه بسیار مهم است، اما مسئله مهمتر اتفاقی است که برای خاک می افتد. یک میلیمتر خاک چند صد هزار سال زمان می برد تا تشکیل شود و عملاً با تغییر کاربری ها از بین می رود. از سویی دیگر نیاز جامعه امروز به این نوع از ساخت و سازها به شیوه ویلا را نیز نمی توان فراموش کرد و باید این مسئله را نیز مد نظر قرار داد. اینگونه می توان بیان کرد که می شود توسعه داد، اما باید توسعه پایدار باشد. می توان همه فعالیتی را بر اساس یک شیوه و رویه درست انجام داد. اما نمی توان هر نوع مکانی را مورد ساخت و ساز قرار داد و آن را به عنوان یک نیاز طبیعی انسان تلقی کرد.  در بسیاری از مناطق اجازه و حق این را نداریم که به طبیعت دست بزنیم و ویلاسازی ها نیز از این مسئله مستثنی نیستند.

سیستم فاضلاب در اکثر روستاهای استان مرکزی اجرایی نشده است

ابوالفضل یوسفی بخشدار مرکزی شهرستان اراک گفت: در اکثر روستاهای استان مرکزی طرح فاضلاب اجرایی نشده است. از تعداد بیش از 1500 روستای دارای سکنه در استان مرکزی تاکنون برای تنها 2 روستا طرح فاضلاب اجرایی شده است و برای دیگر روستاها این طرح اجرایی نشده است. عدم اجرای طرح فاضلاب در روستاهای استان مرکزی به علت آن است که هزینه های بسیار بالایی را برای دولت به همراه دارد. باید امیدوار بود که در آینده گشایشی در اعتبارات به وجود بیاید تا بتوان طرح فاضلاب را در روستاها نیز اجرایی کرد.

یوسفی افزود: در روستای خانه میران که دارای 2 بافت قدیم و جدید می باشد، در بافت قدیم تعداد 90 مشترک و در بافت جدید نیز 160 مشترک آب و فاضلاب روستایی وجود دارد. در بافت جدید سال گذشته توسط خودیاری اهالی و سکنه و همچنین حمایت های خیرین و با مشارکت آب و فاضلاب روستایی شبکه آب شرب با اعتبار 10 میلیارد ریال اجرا شده است و در سال جاری نیز قرار است در هفته دولت به بهره برداری برسد. از سویی دیگر به علت آنکه وضعیت مالی اهالی خانه میران مناسب است، در حال پیگیری طرحی هستیم که بتوانیم با مشارکت اهالی و سکنه خانه میران، در آینده طرح فاضلاب را در این روستا اجرا کنیم.

وی ادامه داد: طبق پیگیری هایی که انجام شده آب و فاضلاب در روستای خانه میران در چاه های دفعی جمع آوری می شود. زمانی که فاضلاب در چاه های دفعی جمع آوری می شود، خود به خود پاکسازی آن نیز انجام می شود، مگر آنکه در نزدیکی چاه جمع آوری فاضلاب، چاه آب شرب وجود داشته باشد و بدون اینکه پاکسازی شود مستقیم وارد چاه آب شرب شود. در نزدیکی که چاه های فاضلاب خانه میران، هیچگونه چاه آب شربی وجود ندارد و فاضلاب منطقه نیز در فاصله ای که در زیر زمین قرار می گیرد به خودی خود پاکسازی می شود. سازه فاضلاب در تمامی روستاها به همین شیوه است.

در حال پیگیری برای احداث تصفیه خانه هستیم

محمودرضا فراهانی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک گفت: در طرح توسعه شهرستان های استان مرکزی که با رویکرد آمایشی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی در دست تهیه می باشد به موضوع تأکید شده است. طبق برنامه ریزی هایی که در این راستا صورت گرفته، یکی از پروژه ها حول محور این موضوع است که تصفیه خانه های فاضلاب توسط شرکت آب و فاضلاب احداث شود و فاضلاب خانگی و تانکری که در چاه ها و سبتیک ها جمع آوری می شود، به این تصفیه خانه ها انتقال داده شده و مورد تصفیه قرار بگیرد.

فراهانی افزود: روستای خانه میران از توابع شهرستان اراک از چند سال گذشته واحدهای ویلایی بسیاری در محدوده آن ساخته شده که برخی از این واحدها برای دفع فاضلاب خانگی خود اقدام به حفر چاه و برخی دیگر نیز اقدام به احداث سبتیک یا انباری کرده اند. سیستم جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه باید توسط آب و فاضلاب روستایی در خانه میران اجرایی شود تا به رفع مشکل جمع آوری فاضلاب و رفع آلودگی های ناشی از آن کمک کند. یکی از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد این است که هیچ کدام از تصفیه خانه های موجود، فاضلاب های تانکری و خانگی را نمی پذیرند. بنابراین قرار بر این است که تصفیه خانه ای در شهرستان اراک احداث شود تا فاضلاب های تانکری و خانگی به این تصفیه خانه انتقال داده شود و مورد تصفیه قرار بگیرد. وی ادامه داد: در بحث روستای خانه میران نیز رایزنی ها و پیگیری های لازم را از طریق شرکت آب و فاضلاب روستایی انجام خواهیم داد و امیدواریم که این شرکت اعتبارات لازم را در اختیار داشته باشد تا بتوان سیستم جمع آوری و تصفیه خانه را در این روستا احداث کرد و بهره برداری رساند. یکی از اقداماتی که می توان در این راستا انجام داد این است که از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رایزنی های لازم را انجام دهیم که واحدهایی که در این روستا ساخته می شود حق حفر چاه فاضلاب را نداشته باشند و تنها باید سبتیک احداث کنند و بعد از آن فاضلاب خود را به تصفیه خانه انتقال دهند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*