پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
روند بازنشستگی نیروهای آموزش و پرورش شدت گرفته است
اجتماعی

روند بازنشستگی نیروهای آموزش و پرورش شدت گرفته است

Virtual editor
21 مرداد 1398
بازدید: 864
نظرات: 0

شهریار فولادوند، مدیرکل اداره آموزش و پرورش استان مرکزی با حضور در دفتر روزنامه عطریاس مطرح کرد:

روند بازنشستگی نیروهای آموزش و پرورش شدت گرفته است

اجرای متوازن سند تحول آموزش از مهمترین اهداف اداره کل آموزش و پرورش در سال جاری است

گروه فرهنگ، عماد فراهانی: مدیرکل اداره آموزش و پروش استان مرکزی با حضور در دفتر روزنامه عطریاس به مناسبت روز خبرنگار، مهمترین مشکل پیش روی آموزش و پروش کشور را کمبود نیرو دانست.

شهریار فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به نقش مهمی که مطبوعات در آگاه سازی جامعه و انتقال صحیح اخبار به مردم دارند، گفت: متاسفانه مشکلات مالی همواره متوجه مطبوعات بوده است لذا دستگاه های دولتی باید حامی این بخش مهم و تاثیر گذار باشند اما به واسطه مشکلات مالی زیادی که دستگاه های دولتی نیز با آن مواجه هستند امکان حمایت از مطبوعات وجود ندارد که این امر منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای مطبوعات شده است.

فولادوند افزود: هر مدیری وظیفه ای را برعهده دارد و مطبوعات نیز موظف اند تا عملکرد آن مدیر یا مسئول را در نهایت صداقت و بدون جهت دهی خاصی در اختیار مردم قرار دهند چرا که منصفانه و کارشناسی سخن گفتن مهمترین رسالتی است که بر دوش مطبوعات است؛ به همین دلیل است که مطبوعات می توانند یک بازوی مهم برای دستگاه ها و سازمان های کشور باشند که برای تحقق این مهم باید تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی در جهت رفع مشکلات مطبوعات با یکدیگر بسیج شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی در رابطه با مشکلات و معضلات قشر فرهنگی و معلمان بیان کرد: روند خروج نیروی انسانی از آموزش و پرورش کشور طی سال های اخیر شدت گرفته است و آمار اولیه حکایت از این موضوع دارد که تا سال 1400 نزدیک به 360 هزار نفر با رسیدن به سن بازنشستگی از سیستم آموزش و پرورش کشور جدا می شوند و تا سال 1404 نیز این عدد به بیش از 600هزار نفر می رسد. وزارت آموزش و پرورش به دنبال آن است تا با استفاده از ظرفیت دانشگاه های شهید رجایی، دانشگاه فرهنگیان و استخدام هایی که به صورت آزاد صورت می گیرد، کمبود نیروی آموزشی را جبران کند؛ البته این میزان از جذب نیرو هم تراز با تعداد افراد بازنشسته شده نیست به همین دلیل است که هرساله آموزش و پرورش با کمبود نیروی قابل توجهی مواجه است.

وی با اشاره به این که طی سال های گذشته هیچ کلاس درسی در سطح استان مرکزی فاقد معلم نبوده است افزود: در حال حاضر کمبود نیروی آموزش و پرورش را با استفاده از نیروهای حق التدریسی و استفاده از ظرفیتی که قانون در رابطه با بکارگیری از بازنشستگان به وزارت آموزش و پرورش داده است، جبران کرده ایم.

شهریار فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به موضوع استخدام های آموزش و پرورش در سال گذشته گفت: در استان مرکزی به صورت میانگین سالانه 800 نفر نیروی بازنشسته داریم از سوی دیگر آمار استخدام شدگان آموزش و پرورش نیز در مقابل آمار بازنشستگان مناسب است به گونه ای که در سال گذشته 811 نفر نیروی جدید جذب آموزش و پرورش شده اند که از این تعداد 500 نفر از افراد جذب شده فارغ التحصیلان دانشگاه های فرهنگیان بوده اند. در مجموع استان مرکزی از نظر جذب نیروی انسانی جزء استان هایی به شمار می رود که آمار جذب نیرو در آن ها بالا است.

فولادوند در پایان سخنان خود تصریح کرد: اداره آموزش و پرورش استان مرکزی قریب به 15هزار نیروی موظف و 3هزار و 600 نیروی حق التدریسی یکی از وسیع ترین دستگاه های اداری به حساب می آید که به دلیل همین وسعت، مشکلات بزرگی هم بر سر راه خود دارد چرا که از قدیم گفته اند هرکه بامش بیش برفش بیشتر.

وی افزود: مسائل تربیتی، مشکلات آموزشی، کمبود نیرو و آسیب های اجتماعی که متوجه دانش آموزان است از جمله مهمترین مشکلات پیش روی آموزش و پرورش استان مرکزی است و حل این معضلات از سوی آموزش و پرورش استان و همچنین اجرایی کردن متوازن سند تحول آموزش از مهمترین اهداف اداره کل آموزش و پرورش در سال جاری است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*