پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ آبان ۱۳۹۸
فالش خوانی مدیران
استان مرکزی

فالش خوانی مدیران

Virtual editor
24 مرداد 1398
بازدید: 530
نظرات: 0

گلایه فعالان عرصه موسیقی از تبعیض های مدیریتی در استان مرکزی

فالش خوانی مدیران

شهرداری هیچگونه حمایتی از هنرمندان نمی کند ولی از آن ها عوارض می گیرد

گروه فرهنگ: زهرا صفرزاده

کمک به حفظ و پیشرفت گروه های هنری در استان مرکزی و به ویژه شهر اراک به عنوان یک شهر کم برخوردار در حوزه فضاهای فرهنگی و هنری از مهم ترین ارکان حفظ و ترویج فرهنگ‌ در این استان است.

امروزه هنر موسیقی تبدیل به یکی از پرطرفدار ترین رشته های هنری شده که علاوه بر هنرجویان فراوان، مخاطبین زیادی هم به دست آورده است. برگزاری کنسرت های مختلف در شهر از تفریحات سالم و یکی راه های گذراندن اوقاف فراغت خانواده ها و جوانان در کنار یکدیگر است که اغلب با استقبال مردم رو به رو میشود اما متاسفانه موانع و مشکلاتی در راه موسیقیدانان بومی استان و به ویژه شهر اراک وجود دارد که موجب دلسردی و ناامیدی این قشر هنری شده است که عطریاس در گزارش پیش رو به بررسی آن پرداخته که شرح آن در ادامه می آید.

امتیاز کنسرت ها برای خوانندگان مطرح کشوری است

مهدی قلعی، از فعالان حوزه موسیقی درباره مشکلات این حوزه در استان مرکزی، گفت: یکی از معضلات اصلی حوزه موسیقی در شهر اراک بحث روند اجرای کنسرت ها و دسته بندی نوع آن ها است؛ بیشترین کنسرتی که در شهر اراک برگزار می شود کنسرت های پاپ است که اکثرا هم به صورت پلی بک اجرا می شوند لذا باید گفت که موسیقی سنتی به حاشیه رانده شده است.

این فعال حوزه موسیقی افزود: رفع مشکل مذکور مداخله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را می طلبد تا تعادلی در روند اجرای کنسرت ها برقرار شود و فرصت اجرا و انجام امور فرهنگی برای خوانندگان اراکی نیز فراهم گردد چرا که امروز شاهد این موضوع هستیم که فرصتی در اختیار جوانان اراکی، داده نمی شود و کنسرت ها محدود به یک سری خوانندگان مطرح کشوری هستند زیرا آن ها با پرداخت مبالغی؛ سهم بیشتری را نیز از سالن های اجرا به دست می آورند که این امر برای سالن داران نیز خوشایندتر است.

وی ضمن اشاره به این موضوع که با وجود کمبود سالن در اراک سالن ستارگان را به بهانه های مختلفی مانند بالا بودن ظرفیت سالن و یا گرفتن مجوز کشوری برای اجرای هایی با مخاطب بیش تر از 500 نفر در اختیار هنرمندان قرار نمی دهند، گفت: با وجود پتانسیل های فراوان و استقبال شهروندان از کنسرت های موسیقی بومی این گونه تصمیم گیری ها صحیح نیست.

قلعی در خصوص موانعی که سد راه هنرمندان جهت گرفتن مجوز وجود دارد گفت: هنرمندان اراکی به منظور گرفتن مجوز می بایست از چندین فیلترعبور کنند، در صورتی که در سایر شهرها مانند تهران تنها با پرداخت مبلغی به سالنداران مراحل اخذ مجوز را به آنان محول می کنند که بهتر است این روند در اراک هم اجرایی شود؛ در همین رابطه پیشنهاد می کنم تا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت از هنرموسیقی، هنرمندان این عرصه را موظف به برگزاری کنسرت ها در تاریخ مقرر شده توسط خودشان کنند و یا به منظور حمایت از آن ها، یک سانس از اجرای هنرمندان توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری شود.

هیچگونه امکانات صوتی در فرهنگسرا وجود ندارد

امین امیری، رهبر گروه موسیقی بوژان نیز در مصاحبه با عطریاس در خصوص وضعیت موسیقی در شهر اراک گفت: خوشبختانه در 5 سال اخیر وضعیت آموزش موسیقی و مخاطبین آن بسیار بهتر و قابل قبول تر از گذشته شده است. مدرسین موسیقی پیشرفت کرده اند و بهتر از گذشته کار می کنند و با وجود مشکلات متعددی که وجود دارد تعداد آموزشگاه ها افزایش یافته است. این در حالی است که هنرمندان فعال در عرصه موسیقی از سوی ارگان و نهادی دولتی حمایت نمی شوند و ساده ترین امکانات را برای برگزاری کنسرت ها و تمریناتشان ندارند.

امیری ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلاتی که سد راه هنرمندان عرصه موسیقی می شود، نبود مکان مناسب با تجهیزات کافی برای تمرین است، مکانی که انجمن موسیقی در اختیار هنرمندان می گذارد بسیار کوچک بوده و هیچگونه امکانات صوتی ندارد. همچنین با توجه به اینکه اکثر هنرمندان موسیقی درآمدشان از طریق تدریس است و بیشتر وقت خود را در طول روز در آموزشگاه ها کار می کنند، نمی توانند برای تمرین از فرهنگسرا استفاده کنند چرا که در زمان وقت آزاد هنرمندان فرهنگسرا تعطیل می شود. البته فرهنگسرا نیز امکانات مناسب جهت انجام تمرین را ندارد و ما برای رفع مشکلات محل تمرین خود، مجبوریم به باغ های خانوادگی هنرمندان برویم تا سر و صدای موسیقی مزاحم شهروندان نشود که این مهم معضلات فراوانی را هم از نظر مسافتی و هم از نظر امنیتی به همراه دارد.

وی اضافه کرد: در حالت کلی، برگزاری کنسرت برای بومیان استان در ابعاد گسترده بسیار سخت و دشوار است. غیر از کمبود امکانات، بالابودن هزینه های مختلف از جمله صدابرداری و نور پردازی، یکی دیگر از معضلاتی می باشد که کنسرت های موسیقی بومی را با ضرر مالی مواجه کرده است.

امیری ضمن بیان این موضوع که به تازگی فرهنگسرا از هنرمندان بومی هزینه دریافت می کند، گفت: علیرغم پرداخت هزینه از سوی هنرمندان، هیچ تغییری در سطح امکانات فرهنگسرا مشاهده نمی شود که بتوانیم در کارمان از آن بهره ببریم. حتی اپراتورهای سیستم صوتی و نور را گروه موسیقی می آورند چرا که فرهنگسرا توانایی ساپورت این تعداد نوازنده را ندارد. در کنار هزینه هایی که برای فراهم کردن امکانات لازم جهت برگزاری کنسرت ها انجام میدهیم به تازگی عوارض شهرداری هم اضافه شده است در حالی که گروه های موسیقی در برگزاری کنسرت ها حمایتی از جانب شهرداری ندارند و حتی تبلیغات شهری هم به دلیل هزینه های بالا برای آنها امکان پذیر نیست.

وی در پایان صحبت های خود ضمن انتقاد از نحوه چینش و برگزاری کنسرت ها گفت: اینکه تعداد زیادی کنسرت به صورت متوالی پشت سرهم برگزار می شود، باعث شده که ضرر و زیان زیادی به گروه های موسیقی بومی استان وارد شود.

از 40 سال پیش تاکنون هیچ تغییری در امکانات فرهنگسرا ایجاد نشده است

عباس اباذری، دبیر انجمن موسیقی استان مرکزی نیز در خصوص معضلات موجود در این عرصه گفت: در چند سال اخیر وضعیت آموزشی خیلی بهتر شده و پیشرفت زیادی داشته است، در حال حاضر حدود 32 آموزشگاه موسیقی فعال در استان مرکزی وجود دارد که خروجی‌های خوبی هم دارند و در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی مقام کسب می کنند. به طور کلی در بخش آموزش وضعیت مطلوب و خوبی را داریم چراکه در اختیار بخش خصوصی است اما در بخش اجرایی مشکلات فراوانی سد راه هنرمندان بومی قرار گرفته است.

اباذری ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات موسیقیدانان اراکی بحث مخاطب است، چرا که مردم اراک از هنرمندان بومی حمایت نمی کنند و بیشتر از خوانندگانی که از شهرهای دیگری می آیند استقبال می کنند، مورد بعدی امکاناتی است که در اختیار هنرمندان قرار می گیرد برای مثال سالن فرهنگسرای آیینه که حدود 40 سال پیش تاسیس شده، امکاناتش هنوز تغییری نداشته یا سالن ستارگان که تعداد صندلی های زیادی دارد و پرکردن ظرفیت آن برای گروه های موسیقی سخت است و هزینه های زیادی را ایجاد می کند. نکته بعدی بحث عوارضی است که شهرداری از هنرمندان دریافت می کند که با وجود پیگیری های انجام شده هنوز اقدامی در این باره صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: امیدواریم با اطلاع رسانی که انجام می شود مردم حمایت بیشتری از هنرمندان بومی داشته باشند و همچنین شهرداری نیز در راستای حمایت از فرهنگ و هنر دریافت عوارض را متوقف کند.

شهرداری شرایط تبلیغات ارزان برای هنرمندان را فراهم کند

در ادامه این گزارش عباس دانشی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در پاسخ به بعضی از انتقادات هنرمندان عرصه موسیقی گفت: درخصوص مسائلی که در مورد سالن ها می شود، باید گفت که هر اجرایی که همراه با فروش بلیط باشد باید هزینه سالن را پرداخت کند مگر اینکه این اجراها در راستای توسعه هنر و یا اقدامات خیر خواهانه باشد که سالن را یا به صورت رایگان و یا به همراه تخفیف در اختیار گروه ها قرار می دهیم. همچنین در خصوص ترافیک برنامه ها و نحوه چینش آنها، اقدامات و رایزنی هایی با شهرداری و شورای شهر انجام شده که سالن تخصصی و بلک باکسی برای گروه های نمایشی ساخته شود تا بتوانیم سالن های جدید را در اختیار هنرمندان تئاتر قرار دهیم و از ظرفیت سالن های دیگر برای گروه های موسیقی استفاده کنیم اما این موضوع که در برگزاری کنسرت ها تداخل وجود دارد درست نیست، ممکن است که سالن ها در اختیار گروه های هنری دیگری باشند ولی کنسرت ها تداخل زمانی ندارند.

دانشی در ادامه با بیان اینکه از طرف نمایندگان مجلس رایزنی هایی با شهرداری اراک در خصوص عدم دریافت عوارض شهرداری انجام شده است، گفت: طی جلساتی درخواست هایی مبنی بر همکاری شهرداری در راستای توسعه فرهنگ و هنر جهت عدم دریافت عوارض از هنرمندان بومی داده شده که شهرداری نیز قول های مساعدی در این زمینه داده است که باید از این طریق پیگیری شود.

وی در پایان اظهار کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مانند سایر فعالان عرصه های هنری و فرهنگی با مشکل تبلیغات مواجه است و از شهرداری درخواست دارد تا شرایطی را برای تبلیغات ارزان یا رایگان فعالیت های فرهنگی و هنری ایجاد کند

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*