پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ آبان ۱۳۹۸
عقب ماندگی استان مرکزی دور از انتظار بود
اجتماعی

عقب ماندگی استان مرکزی دور از انتظار بود

Virtual editor
24 مرداد 1398
بازدید: 414
نظرات: 0

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سفر خود به استان مرکزی عنوان کرد:

عقب ماندگی استان مرکزی دور از انتظار بود

  • برای کنترل اجرای مصوبات این سفر، مهر ماه مجددا به مرکزی خواهم آمد
  • تمامی کسانی که از تکنولوژی می ترسند در عصر اقتصاد دیجیتال به تکنولوژی آویزان می شوند
  • مدیر فاقد سواد دیجیتالی، محکوم به شکست است

گروه شهری: سینا علیدادی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با سفر به استان مرکزی به بررسی حوزه ارتباطی این استان پرداخت و پس از مشاهده کمبودها و ضعف های موجود تا مهرماه فرصت داد تا مدیران ذیربط به جمع بندی و اجرای مصوبات این سفر بپردازند.

محمد‌جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای سفر یک روزه خود به استان مرکزی ضمن حضور در نشست شورای هماهنگی ICT استان که در فرمانداری ساوه تشکیل شده بود، اظهار کرد: شرکت مخابرات ایران موظف است ظرف سه ماه آینده نسبت به برقراری ارتباط تلفنی شهرک‌های مسکونی احداث شده در نقاط مختلف ساوه برای حدود پنج هزار خانوار ساکن اقدام کند و این روند از طریق ثبت‌نام با فراخوان فرمانداری و اجرای فرآیند توسط مخابرات شهرستان صورت گیرد.

وی به پوشش مخابراتی محورهای مواصلاتی شهری و روستایی ساوه و زرندیه نیز اشاره کرد و افزود: احداث یک سایت همراه اول و یک سایت ایرانسل برای بهبود پوشش مخابراتی از دیگر موضوعاتی است که باید در کمترین زمان ممکن عملیاتی و با افزایش ارتفاع سایت‌های موجود باید مشکلات مخابراتی شهری ساوه نیز تا مهرماه 98 برطرف شود، همچنین باید پوشش جاده‌ای هشت کیلومتر از محور اتوبان ساوه سلفچگان، در این مدت عملیاتی و منطقه از نقطه کور خارج شود.

وی از سفر دوم خود به استان مرکزی در مهرماه سال جاری خبر داد و افزود: تا مهرماه مدیران استان فرصت دارند که اقدامات انجام شده در راستای اجرای مصوبات سفر را جمع بندی کنند تا تصمیمات لازم به ویژه برای محورهای روستایی اتخاذ شود.

وی با تاکید بر اینکه 70 درصد هزینه‌های بخش ارتباطی کشور با ارز تامین می‌شود، افزود: 100 درصد درآمدهای بخش ارتباطی کشور ریالی است و نوسانات ارزی شوک سنگین به حوزه ارتباطی وارد کرد. وزارت ارتباطات در این راستا با کنترل هزینه اجازه نداد تا میزان پرداختی از جیب مردم افزایش یابد که این شیوه با منطق اقتصادی کشور سازگار نیست.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه بروکراسی اداری ظلم به مردم است، افزود: در راستای اجرای مصوبه دولت مبنی بر چابک‌سازی دولت در دو سال اخیر دو هزار نفر نیروی انسانی از این وزارتخانه بازنشسته شدند و هیچ نیروی انسانی جدیدی جذب مجموعه نشده است.

وی در ادامه دسترسی شبکه ملی در مناطق کمتر برخوردار را مورد تاکید قرار داد و افزود: برخی سیاست‌های اقتصادی مانع از اجرای تمامی پروژه‌های مخابراتی و زیرساختی شده است و امیدواریم با بهبود شرایط و تخصیص کامل اعتبارات مصوب مجلس، ضمن برطرف کردن مشکلات این حوزه در شهرستان ساوه نیز اداره مستقل ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شود.

آذری جهرمی اولویت اساسی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برطرف کردن مشکلات حوزه روستایی دانست و افزود: قطعا با بهبود وضعیت اقتصادی مشکلات این حوزه را نیز برطرف خواهیم کرد و تا مهرماه سالجاری نیز مشکلات روستاهای ساوه و زرندیه را با اولویت بالا رفع می  کنیم.

ماهواره ناهید یک برای پرتاب آماده تحویل به وزارت دفاع است

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سفر خود به استان مرکزی از تحویل ماهواره “ناهیدیک” به وزارت دفاع خبر داد و گفت: ماهواره “ناهیدیک” ماهواره مخابراتی است که با تحویل به وزارت دفاع آماده پرتاب به مدار 250 کیلومتری زمین می باشد و طول ماندگاری آن در فضا می‌تواند حدود 2.5 ماه باشد.

جهرمی ادامه داد: این ماهواره علاوه بر ماموریت مخابراتی، یکی از توانمندی‌ها و تکنولوژی‌های توسعه یافته توسط مهندسین ایرانی را مورد آزمایش قرار می دهد. این ماهواره از سلول‌های خورشیدی متحرکی برخوردار است و در طول عملیات و مدت استقرار خود در فضا، سلول‌های خورشیدی که بر روی ماهواره نصب است را باز و بسته خواهد کرد که یک دستاورد بزرگ برای کشور محسوب می‌شود.

آذری جهرمی به تصویربرداری دوربین نصب شده بر روی این ماهواره اشاره کرد و افزود: دایر کردن ارتباطات مخابراتی از مزیت‌های این ماهواره می باشد که با انجام تست‌های نهایی آماده پرتاب است و زمان پرتاب آن از طریق وزارت دفاع اعلام می‌شود.

وی با اشاره به شتاب رشد مسکن مهر و وجود 10 هزار خانوار در شهرک‌های مسکونی و مسکن مهر ساوه گفت: با توجه به رشد جمعیت بالا این شهرستان باید اقدامات مهمی در حوزه توسعه تلفن ثابت انجام شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عدم توسعه ارتباطات روستایی و جاده‌ای را از دیگر نواقص این دو شهرستان عنوان کرد و افزود: مقرر شد این مشکلات در سه ماه آینده بر طرف شود.

مخابراط وظیفه خود را انجام نداده است

در ادامه این سفر وزیر ارتباطات در جلسه شورای اداری استان مرکزی حضور یافت و در این نشست با اشاره به 4 پروژه استان مرکزی در حوزه ICT و صرف اعتبار 172 میلیارد تومان گفت: اقدامات صورت گرفته در استان مرکزی ارتقای 3 تا 4 رتبه ای شاخص توسعه‌ای این استان در حوزه فاوا را رقم زده و امروز جایگاه هشتم کشور مربوط به استان مرکزی است.

وی با اشاره به مشکلات پوشش ارتباطی در جاده‌های استان مرکزی که به لحاظ امنیتی بسیار با اهمیت هستند، گفت: مشکلات موجود در حوزه پوشش ارتباطی این جاده‌ها ظرف سه ماه آینده رفع خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به عقب‌افتادگی استان مرکزی در حوزه توسعه خطوط تلفن ثابت بیان کرد: متاسفانه در مناطقی از استان و پروژه‌های مسکن مهر توسعه خطوط تلفن ثابت به خوبی انجام نشده است و مخابرات ایران به بهانه اقتصادی نبودن این مناطق وظایف خود را به انجام نرسانده است، اما لازم است که به سرعت توسعه تلفن ثابت شهری، توسعه فیبر نوری در شهرک‌های صنعتی و مشکلات ارتباطی موجود در انتهای خیابان هپکو اراک حل شود. اینکه شهرک امیرکبیر شهر فرمهین با وجود 400 خانوار فاقد پوشش تلفن ثابت باشد برای من بسیار سخت است و باید به سرعت مطالبه به حق مردم رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط لازمه توسعه است و دنیا در آستانه انقلاب صنعتی چهارم است و در واقع ظرف 10 سال آینده این انقلاب به بلوغ می‌رسد، گفت: انقلاب صنعتی چهارم کاملا بر پایه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال است و نشانه این اقتصاد دیجیتال وجود شرکت‌های برتر گوگل، آمازون، مایکروسافت و … است. این جریان و تحول دیجیتال در ایران شکل گرفته است به طوری که در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی ایران، 5 عضو از بین مدیران استارتاپی انتخاب شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نشانه‌های بروز تحول دیجیتال در کشور را وابستگی نظام بانکداری و نظام پرداخت الکترونیکی به این فضای دیجیتال دانست و گفت: یک روز 300 هزار موبایل در کشور داشتیم و امروز 70 میلیون وجود دارد. مسلما در زمان وجود 300 هزار کاربر وقوع جرائم در این حوزه بسیار محدود بود، اما امروز این گسترش موبایل، جرائم را افزایش داده است و طبیعتا باید تهمیدات لازم را در نظر داشت. در فضای اقتصاد دیجیتال هر فرد و هر دستگاه وظیفه خاص خود را دارد. وزارت ارتباطات مسئول همه ابعاد تحولات دیجیتال نیست، اگر پرداخت در این فضا شکل می‌گیرد وزیر ارتباطات مسئولیت بانک مرکزی و سیاست‌های پولی و مالی کشور را بر عهده ندارد.

وی تاکید کرد: اگر جرایم در فضای دیجیتال و فضای مجازی شکل می‌گیرد الزاما همه وظایف به عهده وزارت ارتباطات نیست وظیفه این وزارتخانه تسهیل زیرساخت و فراهم کردن امکانات و توانمندسازی است. مسلما این وزارتخانه باید به ناجا برای توسعه توانمندسازی و برخورد با ولنگاری‌ها کمک می‌کند. حل ولنگاری در فضای مجازی منوط به انجام وظایف توسط دستگاه‌های ذیربط است، کسی که وظیفه ساخت فرهنگ و تولید محتوا دارد نمی‌تواند بنشیند و سپس بگوید فضای مجازی ولنگار شد بلکه باید وظیفه محوله خود را به انجام برساند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه شکی نیست که شبکه ملی اطلاعات مهمترین زیرساخت اقتصادی آینده کشور است، افزود: شبکه ملی اطلاعات تنها یک مفهوم ساده نیست این شبکه به معنی بگیر و ببند نیست. این شبکه زیرساخت اقتصاد آینده ماست و در این راستا فقط وزارت ارتباطات نقش ندارد، در عصر اقتصاد دولت‌ها از تصدی‌گر به مقررات‌گذار و توانمندساز تبدیل می‌شوند. امروز در همه کشورهای دنیا در عرصه شایعات مقررات وضع شده است و مسلما نظارت بر رسانه وظیفه وزارت ارتباطات نیست و متولی رسانه‌ها باید مقررات‌گذاری کند.

وی با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال مسئله‌ای به شدت پیچیده است و نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده خواهد بود، مغز و خلاقیت جوانان که قابل تحریم و مصادره نیست را جوهره وجودی رشد در اقتصاد دیجیتال دانست و گفت: نگران ترس از تکنولوژی نیستم چراکه همه افرادی که امروز در مقابل آن می‌ایستند، در عصر اقتصاد دیجیتال به تکنولوژی آویزان خواهند بود. اصل اقتصاد دیجیتال به معنی تغییر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: تغییر همواره با مقاومت همراه است، زمانی که به یک اداره گفته می‌شود در ساختار اقتصاد دیجیتال، مردم مراجعه حضوری نخواهند داشت، در مقابل این نوع اقتصاد مسلما مقاومت صورت می‌گیرد، اصولا در نظام‌های دولتی و وابسته به حاکمیت علاقه مدیران به نگهداشتن مردم در پشت در اتاق‌هاست و در مقابل دولت هوشمند و اقتصاد دیجیتال مقاومت می‌کنند، اما این مقاومت به معنای کوتاه آمدن ما نیست. ما باید مسیر را به پیش برویم.

وی با اشاره به اینکه مدیری که فاقد سواد دیجیتال و برنامه در حوزه تحول دیجیتال باشد، محکوم به شکست است، گفت: فردی موفق است که تحول دیجیتال را در مجموعه خود مدیریت کند. ساختار بزرگی در اختیار است که باید جراحی شود و اتفاقا ظرفیت این جراحی در این ساختار وجود دارد و این عمل رشد قابل توجهی را در کشور رقم می‌زند و قطعا با چنین ظرفیتی، مدیریت منابع و افزایش بهره‌وری می‌تواند رشد کند.  وی در خصوص خروج دیتا سنتر استان مرکزی بیان کرد: وزارت کشور بیان کرد که برای پشتیبانی انتخابات نیازمند یک مرکز داده است. یکی از مراکز داده خوب که البته کارایی بالایی هم در استان نداشته است مرکز داده اراک بود. این مرکز از یک مرکز محلی به مرکز ملی و به دیتا سنتر پشتیبان انتخابات کشور تبدیل شده است چرا از این زاویه به موضوع نگاه نمی‌شود؟ برای انتقال تجهیزات آن باید موافقت وزیر کشور و طبق قانون محاسبات عمل شود. نگاه ما ارتقای سرمایه‌های استان و کاربردی شدن مرکز داده است، بخشی نگاه نشود و اگر امروز این تجهیزات می‌تواند توسط اداره فناوری اطلاعات استان قابل استفاده است دوبرابر این تجهیزات را به استان تحویل می‌دهیم.

عقب ماندگی استان مرکزی در حوزه ارتباطات دور از انتظار بود

آذری جهرمی در پایان سفر یک روزه خود به استان مرکزی با حضور در جمع خبرنگاران بیان کرد: در سفر به استان مرکزی از 4 پروژه با اعتبار 172 میلیارد تومان که در طول یک سال گذشته در زمینه توسعه ارتباطات شهری و برخی مناطق روستایی، خدمات پهن باند و اتصال به شبکه ملی اطلاعات به انجام رسیده بود رونمایی شد، همچنین از شهرستان‌های ساوه، تفرش و فراهان نیز بازدید به عمل آمد و در جریان مشکلات باقی مانده در حوزه ارتباطات قرار گرفتیم.

وی با اشاره به مصوبات این سفر گفت: بخشی از این مصوبات به توسعه پوشش جاده‌ای باز می‌گردد. بزرگراه‌های استان به لحاظ پوشش ارتباطی وضعیت خوبی دارد، اما جاده‌های درجه دوم و مهم به لحاظ پوشش مشکل دارند که مصوب شد ظرف سه ماه آینده با سرمایه‌گذاری دولت این بخش از جاده‌ها که عمدتا در مناطق کوهستانی قرار دارد، تحت پوشش مناسب قرار گیرند.  آذری جهرمی با بیان اینکه استان با یک عقب‌ماندگی قابل توجه مواجه است و در واقع انتظار نداشتم با چنین شرایطی در استان مرکزی مواجه شوم، تصریح کرد: همزمان با رشد واحدهای مسکونی مهر و مناطق و شهرک‌های مسکونی، توسعه تلفن ثابت به خوبی انجام نشده است به طوری که در برخی از مناطق با وجود اسکان 300 تا 400 خانوار بهره‌مندی از ارتباط ثابت فراهم نشده است که مقرر شد ظرف سه ماه آینده شرکت مخابرات مناطق مورد نظر فاقد ارتباطات ثابت در ساوه، تفرش، فراهان و بخشی از مناطق صنعتی اراک را تحت پوشش قرار دهد.

ضعف های ارتباطی استان به شرکت مخابراط مربوط است

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی نیز در جریان این سفر گفت: یکی از وظایف مهم وزارت ارتباطات پوشش تلفن همراه در شهرها و شبکه راه‌ها است که این مهم در استان مرکزی نیازمند حمایت است زیرا اگر از استان همسایه وارد استان مرکزی شویم به وضوح اختلال شبکه را می‌توان مشاهده کرد.

وی در خصوص ضعف های پوششی تلفن‌های ثابت در استان مرکزی افزود: مشکلات پوششی تلفن ثابت به شرکت مخابرات ایران که یک شرکت خصوصی است، مربوط می شود که متاسفانه عدم ارائه خدمات مناسب را در تلفن‌های ثابت در شهرها و روستاها مشاهده می شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: ارائه خدمات وزارت ارتباطات در حوزه IT و اینترنت در عصر فعلی مهم است، زمانی گفته شد با فیلتر تلگرام 200 هزار شغل از بین می‌رود و باید قبول کنیم حوزه آی‌تی در کشور به عنوان فناوری روز باید تقویت شده و مورد توجه ویژه قرار گیرد چراکه این حوزه زمینه ساز ایجاد مشاغل پایه است.

وی با بیان اینکه شرایط در وزارت ارتباطات خوب است ادامه داد: طبق گفته وزیر مقرر شده بود که یک هیئت جهت بررسی مشکلاتی که امروز مطرح شده به استان عازم شوند اما پیشنهاد بنده بر این است که هیئتی جهت بررسی در زمینه ‌ها و حوزه های مختلف به استان اعزام شود تا به دنبال آن کاستی‌های استان مشخص شود تا بتوان به متوسط کشوری رسید .

استاندار مرکزی تصریح کرد: تقاصا داریم این هیئت نقاط کور استان را در حوزه اینترنت، شبکه راه‌ها و تلفن های ثابت در حوزه آی‌تی بررسی کنند چرا که استان در حوزه شرکت‌های دانش بنیان، استارت‌آپی و اشتغال استعداد خوبی دارد و امیدواریم همکاری‌های لازم در استان انجام شود .

تجهیرات دیتا سنتر استان مرکزی بدون اطلاع استان و بدون هیچ دلیل موجهی از استان خارج شد

فرخی، معاون اقتصادی استاندار مرکزی نیز در جلسه شورای اداری استان با اشاره به اینکه تجهیرات دیتا سنتر مرکزی بدون از استان خارج شده است، گفت: در راستای بررسی این مهم پس از مکاتبات انجام شده دو پاسخ دریافت شد مبنی بر اینکه “اموال خودمان بوده و هرجا بخواهیم می بریم” و ” شما با این تجهیزات موجود هم می‌توانید انتخابات را برگزار کنید”، اما این اتفاق نباید بدون اجازه رخ می‌داد.

وی بیان کرد: پارک اقتصاد دیجیتال اراک در استان کلید خورده و ساختمان مناسبی نیز در اختیار آن قرار گرفته که امیدواریم در دهه فجر شاهد بهره برداری آن باشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*