پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
مجمع نمایندگان استان مرکزی قفل باشگاه شهرداری اراک را باز کند
استان مرکزی

مجمع نمایندگان استان مرکزی قفل باشگاه شهرداری اراک را باز کند

Virtual editor
26 مرداد 1398
بازدید: 446
نظرات: 0

در میزگرد ورزشی روزنامه عطریاس مطرح شد:

مجمع نمایندگان استان مرکزی قفل باشگاه شهرداری اراک را باز کند

گروه ورزشی:عماد فراهانی
در میزگرد ورزشی این ماه روزنامه عطریاس که با عنوان «ارائه راهکارهای حمایت بخش خصوصی از ورزش استان مرکزی» جمعی از فعالان و پیشکسوتان حوزه ورزش با انتقاد از وضعیت موجود به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

توجه به ورزش در استان مرکزی فرهنگسازی نشده است

در ابتدا علیرضا علیدادی، مدیرعامل انجمن پیشکسوتان فوتبال استان مرکزی در رابطه با وضعیت ورزش استان گفت: اگر یک فرد غریبه ورزش استان مرکزی را نابود می کرد دلمان نمی سوخت چرا که حوزه ورزش امروز ما توسط مسئولین همین استان به نابودی کشیده شده است؛ این افراد اندازه های ورزش را نمی دانند اگر هم می دانند فوایدش را نمی دانند. متاسفانه در شهر اراک افرادی هستند که ورزش را به دید سرگرمی و لهو و لعب نگاه می کنند و تا زمانی که این دیدگاه وجود دارد مشکلات و معضلات ورزش حل نمی شود.

علیدادی افزود: در ابتدا می بایست زیر ساخت ها و امکانات لازم به منظور ایجاد انگیزه در جوانان را فراهم کنیم؛ سپس در استانی مانند استان مرکزی به عنوان یک منطقه صنعتی، حمایت صنایع از ورزش به یک اصل و قانون تبدیل شود؛ بعد از آن باید به دنبال فرهنگ سازی در این حوزه باشیم چرا که تاکنون فرهنگ ورزش و ورزشی فکر کردن در استان مرکزی جا نیافتاده است و به همین دلیل است که تلاشی برای ارتقاء سطح کیفی ورزش “مرکزی” صورت نگرفته؛ سوال اصلی پیشکسوتان حوزه ورزش این است که چرا باید آلایندگی ها و انواع مشکلات و مضرات این صنایع بزرگ برای مردم استان مرکزی باشد اما سود آوری و فواید این صنایع در جیب سایرین؟

وی ضمن اشاره به این موضوع که علت پیشرفت ورزش در شهرهایی مانند اصفهان، تبریز و تهران، حمایت همه جانبه صنایع از آن بوده، بیان کرد: صنعت ورزش در جهان رتبه چهارم را دارد و در قرن 21 ورزش حرف اول را در صنعت می زند اما متاسفانه در کشور ما، صنعت ورزش هیچ گونه جایگاهی ندارد در حالی که ورزش نقش مهمی را در تامین منابع مالی رسانه ها، افزایش نشاط اجتماعی، کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی، صادر کردن مربی و بازیکن، کاهش آمار اعتیاد، درآمد زایی از طریق فروش بلیط و جذب اسپانسر ایفا می کند اما متاسفانه مسئولین شهر اراک و طبقه ای از جامعه که ورزش را به عنوان لهو و لعب قلمداد می کنند درک درستی از مزایای بی شمار ورزش ندارند و در عوض حمایت از ورزش در مسیر پیشرفت این حوزه سنگ اندازی می کنند؛ از سوی دیگر این موضوع برای همگان به اثبات رسیده که بزرگترین ضربه وارد شده به بدنه ورزش استان مرکزی از سوی مدیران غیر بومی صنایع است که هیچ گونه دلسوزی و تلاشی برای ارتقای ورزش استان انجام نمی دهند.

وی در پایان صحبت های خود با اشاره به اینکه بهترین روش برای معرفی کالا و رسیدن به مقاصد تبلیغاتی ورزش است،  تاکید کرد: ورزش یک فرصت طلایی است که می تواند منجر به برند سازی شود اما متاسفانه بسیاری از صاحبان صنایع از پتانسیل های حوزه ورزش آگاهی ندارند و همین امر سبب شده است تا مورد کم لطفی و بی مهری صاحبان صنایع قرار بگیرد.

باید به حال ورزش ساوه گریست

علی بنی جمالی، پشکسوت ورزشی نویس استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در زمان مدیریت سابق اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی کمیته ای تحت عنوان “کمیته ورزش و صنایع” تشکیل شد که نتایج مثبتی را در جهت حمایت صنایع از ورزش به ارمغان آورد اما متاسفانه با روی کار آمدن مدیریت جدید اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی، هیچ گونه پیگیری به منظور ادامه فعالیت این کمیته انجام نشد و در نهایت شاهد انحلال آن بودیم. طی این مدت نیز پیگیری هایی به منظور شروع به کار دوباره ی این کمیته صورت گرفت که متاسفانه تاکنون پاسخی از اداره ورزش و جوانان استان مرکزی دریافت نشده است.

بنی جمالی، در ادامه با تاکید بر لزوم حمایت صنایع از ورزش بیان کرد: به منظور حمایت صنایع از ورزش مسئولان می بایست قاطعانه تر عمل کنند و صنایع را وادار به حمایت از ورزش کنند چرا که صاحبان صنایع به خودی خود از این موضوع استقبال نمی کنند. باید صندوقی تحت عنوان صندوق صنایع تاسیس شود تا صاحبان صنایع ماهانه مبلغی را به منظور حمایت از تیم های ورزشی به این صندوق واریز کنند که این پیشنهاد مورد استقبال شخص استاندار قرارگرفت اما به دلایل نامشخصی تاکنون عملی نشده است.

وی در ادامه به وضعیت تیم خوشه طلایی ساوه اشاره کرد و گفت: با وجود تمام پتانسیل هایی که ورزش ساوه دارد باید به حال ورزش ساوه گریست چرا که در حال حاضر تیم خوشه طلایی وضعیت مناسبی ندارد و نیازمند توجه ویژه مسئولین است زیرا تاکنون هیچ یک از وعده هایی که به این تیم داده شده عملی نشده است؛ این تیم از داشتن یک زمین تمرینی مناسب نیز محروم مانده که با ادامه این روند ممکن است تیم خوشه طلایی ساوه به استان دیگری منتقل شود که واگذاری و یا انتقال آن شرم آور خواهد بود.

صنایع می بایست دِین خود را با حمایت از ورزش به مردم استان مرکزی ادا کنند

در سوی دیگر سعید نادری، نایب رئیس شورای شهر اراک دلیل عدم حمایت صنایع از ورزش را عدم سودآوری برای آن ها دانست و گفت: توجیه صنعتگران برای عدم حمایتشان از ورزش این است که یک شرکت خصوصی یا صنعتی باید در زمینه ای سرمایه گذاری کند که بعد از مدت مشخصی سودی برایش داشته باشد و بنده نیز تا حدودی یا این نظر موافق هستم چرا که در کشور ما سرمایه گذاری در حوزه ورزش هیچ سودی را برای صنعتگران ندارد و اگر هم افرادی برای حمایت از ورزش اعلام آمادگی میکند، قطعا ما به ازای این حمایت به دنبال کسب امتیاز هستند؛ بنابراین می بایست یک عزم و اراده همگانی در استان مرکزی شکل بگیر تا قوانین هدفمندی در جهت حمایت صنایع از ورزش وضع شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اراک افزود: چرا صنایع نباید با وجود این حجم از آلایندگی و مشکلاتی که برای شهروندان ایجاد میکنند تا برای خود سود به دست آورند، شرایط را برای احیای ورزش این شهر آن هم از طریق حمایت های مالی و در اختیار قرار دادن امکانات فراهم نمی کنند؟ علاوه بر این هر مجموعه اقتصادی نیز یک رسالت اجتماعی برعهده دارد که صنایع نیز از این قاعده مستثنا نیستند و می بایست دِین خود را با حمایت از ورزش به مردم استان مرکزی ادا کنند.

توزیع ثروت در حوزه ورزش استان مرکزی به درستی انجام نشده است

محمد رجائیان، شهردار شهر مهاجران و مربی فوتسال نیز با اشاره به سابقه طولانی شهرستان ساوه در حوزه ورزش به ویژه در رشته های فوتبال و فوتسال گفت: با وجود سابقه طولانی و کارنامه درخشانی که شهرستان ساوه در حوزه ورزش به ویژه فوتبال و فوتسال دارد اما همچنان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و نیازمند حمایت بوده و این در حالی است که با وجود تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور و وزرا در خصوص توجه به ورزش داشته اند متاسفانه ساز و کار مناسب و قانونمندی در کشور به منظور حمایت صنایع از ورزش وجود ندارد؛ از سوی دیگر نیز وضعیت باشگاه شهرداری اراک بلاتکلیف باقی مانده است لذا معتقدم که یک بار برای همیشه می بایست مجمع نمایندگان استان مرکزی با قدرت به مشکلات ورزشی استان ورود پیدا کنند و  راه حل مناسبی برای رفع بلاتکلیفی های موجود با ارتباطی که با وزارتخانه ها دارد، پیدا کند.

شهردار شهر مهاجران ادامه داد: شهرستان ساوه به دلیل نزدیکی به شهر تهران پتانسیل بسیار خوبی جهت پیشرفت در حوزه ورزش دارد، همانطور که شاهد آن هستیم تیم خوشه طلایی ساوه طی یک سال با کمترین امکانات توانست نتایج درخشانی را رقم بزند که سایر تیم های استان مرکزی با گذشت سالیان طولانی موفق به کسب این نتایج نشده اند؛ با این وجود مسئولین به جای حمایت از تیم خوشه طلایی ساوه، حدود 15 سال است که ورزش ساوه به حال خود رها کرده اند و از نظر بنده این امر به این دلیل است که توزیع ثروت در حوزه ورزش استان مرکزی به درستی انجام نشده است.

رجائیان در خصوص بی مهری هایی که به ورزش شهرستان ساوه شده است ابراز تاسف کرد و افزود: در گذشته ورزش ساوه به خصوص تیم فوتسال «شن سا» یک برند جهانی به حساب می آمد تا جایی که در سایت های بین المللی انار ساوه را با برند «شن سا» به جهانیان معرفی می کردند اما متاسفانه در حال حاضر به دلیل تبلیغات ضعیف و بی توجهی هایی که به ورزش ساوه شده دیگر هیچ نامی از فوتسال شن سا باقی نمانده است.

ورزش، اولویت و دغدغه اصلی استاندار و نمایندگان استان مرکزی نیست

در پایان این نشست رامین فولادی، رئیس انجمن ورزشی نویسان استان مرکزی نیز اظهار کرد: باتوجه به اعتباراتی که از سال 96 تاکنون به حوزه ورزش و جوانان استان مرکزی اختصاص پیدا کرده است انتظار پیش رفت دو چندان در این حوزه داشتیم اما نه تنها پیشرفت چشمگیری را مشاهده نکردیم، بلکه نسبت سال های گذشته نیز شاهد افت بودیم؛ چرا که باشگاه های ماشین سازی و شهرداری که در گذشته فعالیت داشته اند در حال حاضر عملا تعطیل هستند. این در حالی است که با حمایت و پیگیری استاندار و نمایندگان استان مرکزی می توانستیم از تعطیلی این باشگاه ها جلوگیری کنیم و این موضوع بیانگر آن است که باتوجه به مشکلات سیاسی و اقتصادی که در استان وجود دارد، ورزش اولویت و دغدغه اصلی استاندار و نمایبندگان استان مرکزی نیست.

رئیس انجمن ورزشی نویسان استان مرکزی با اشاره به نامناسب بودن وضعیت ورزش استان مرکزی در خصوص راهکار های حمایت صنایع از ورزش بیان کرد: چندی پیش از سوی انجمن ورزشی نویسان استان مرکزی پیشنهادی مبنی بر تشکیل کارگروه صنعت، ورزش و رسانه به استانداری ارائه شد که مورد موافقت شخص استاندار قرارگرفت که به همین منظور از سوی استاندار نامه ای به اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی به منظور اعلام موافقت در خصوص تشکیل کارگروه ارسال شد ولی تا به امروز با گذشت 2ماه از ارسال این نامه هیچ گونه پاسخی از سوی مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی دریافت نشده است که این امر بیانگر عدم اهمیت ورزش در استان مرکزی است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*