پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
شهرامیرکبیر بدون زیرساخت
اجتماعی

شهرامیرکبیر بدون زیرساخت

Virtual editor
3 شهریور 1398
بازدید: 246
نظرات: 0

در پرونده ویژه عطریاس در رابطه با مشکلات شهر جدید امیرکبیر مطرح شد:

 

شهرامیرکبیر بدون زیرساخت

 

درخواست افکار عمومی از مقامات قضایی:

مقامات قضایی علیه شرکت های سازنده که کاهلی کردند اقامه دعوی کنند

گروه شهری: سینا علیدادی

شهر جدید امیرکبیر از شهرهای تازه تأسیس ایران است که در فاصله 35 کیلومتری شرق اراک واقع در استان مرکزی و در بزرگراه اراک – قم واقع شده است. ساخت این شهر با هدف جمع‌آوری سرریز جمعیتی شهر اراک در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران به تصویب رسید. این شهر از جنوب به محور ارتباطی اراک ـ قم و روستای ابراهیم آباد، از شمال به راه‌آهن سراسری تهران جنوب و تپه‌های اطراف محدود می‌شود. ساخت شهر در 3 مرحله انجام می شود که در مرحله اول پیش‌بینی جذب 35 هزار نفر در این شهر تا سال 1395صورت گرفته‌است. همچنین در مرحله دوم اجرای این طرح تا سال 1405 انتظار می‌رود جمعیت این شهر به 66 هزار نفر افزایش یافته و در نهایت این تعداد به یکصد هزار نفر برسد.

در گزارش پیش رو به مشکلات موجود در شهر جدید امیرکبیر به نقل از ساکنین این شهر پرداخته ایم و در ادامه پاسخ های رئیس هئیت مدیره و سرپرست شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر را نیز جویا شده ایم.

مشکلات بسیار فراوان است

تعدادی از ساکنین می گویند که آب شرب نیاز مبرم ساکنین شهر جدید امیرکبیر است و متأسفانه هنوز این مشکل حل نشده است. تلفن ثابت هنوز در این شهر راه اندازی نشده و ساکنین از این حیث دچار مشکلات فراوانی هستند. نوع گازکشی واحدهای موجود که ساکنین باید حتماً از سیستم پکیج استفاده کنند، باعث بروز مشکلاتی شده است.

متأسفانه بدون رفع نواقص فنی ، واحدها به متقاضیان تحویل داده شده است. برخی از سکنه عنوان می کنند که زمان بارندگی، سقف ها چکه می کنند و یا اینکه شیب حیاط ها به گونه ای است که در زمان بارندگی آب گرفتگی ایجاد می شود.

تعدادی دیگر از ساکنین تصریح می کنند که تنها یک مدرسه در مقطع ابتدایی دوره های اول و دوم و یک مدرسه در مقطع متوسطه دوره اول در شهر جدید امیرکبیر موجود است  که باعث شده دانش آموزان دختر و پسر به صورت مختلط سر کلاس های درس حاضر شوند. همچنین مدرسه مقطع متوسطه دوره دوم در این شهر راه اندازی نشده و همین امر باعث می شود دانش آموزانی که در این مقطع تحصیل می کنند، مجبور باشند در مدارس اراک ثبت نام کنند.

برخی دیگر از ساکنین نیز از عدم وجود مراکز تفریحی و سرگرمی، فرهنگی و هنری و یا تفرجگاه در شهر جدید امیرکبیر انتقاد دارند.

تعدادی از ساکنین تأکید می کنند که موضوع سرویس های تردد به اراک نیز دچار مشکلات متعددی است. بسیاری از سکنه، کارمندان و یا کسبه ای که محل کار آنها در اراک است برای تردد و رفت و آمد با مشکلات فراوانی روبرو هستند. این سرویس ها از نظم مناسبی برخوردار نیستند و این عدم نظم باعث شده تا برای رفتن به محل کار خود با مشکلات متعددی روبرو شوند.

تعدادی دیگر از نوع قراردادهای واحدهای مسکونی انتقاد دارند چراکه در قرارداد قید شده مبالغ علی الحساب است و حتی افرادی که واحدهای خود را از گذشته دریافت کرده اند نیز ممکن است باز هم مجبور به پرداخت مبالغ دیگری باشند. تاریخ تحویل در قرارداد مشخص نیست و پیمانکار ممکن است هر زمانی واحد را تحویل دهد. در قرارداد از تفاهم نامه ای صحبت شده که تاکنون هیچ کدام از ساکنین آن را ندیده اند و مطالعه نکرده اند. ساکنین عنوان می کنند که بعد از امضای این قرارداد نمی توانند به دستگاه قضایی مراجعه کرده و طرح شکایت نمایند. چرا که دستگاه قضا شرکت عمران را به عنوان داور و کارشناس مرضی الطرفین می شناسد. در صورتی که طبق قرارداد شرکت عمران خود یکی از طرفین قرارداد است و همزمان داور نیز می باشد. شرکتی که خود طرف قرارداد است، چگونه می تواند داور نیز باشد.

به حق داوری می کنیم

فرامرز طهماسبی رئیس هئیت مدیره و سرپرست شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر در پاسخ به نارضایتی ها و مشکلاتی که از سوی ساکنین این شهر عنوان می شود در گفتگو با عطریاس گفت: موضوع آب شرب شهر جدید امیرکبیر حداکثر تا نیمه دوم شهریور ماه سال جاری حل خواهد شد و حتی امید آن داریم که زودتر از این موعد موضوع آب شرب را بتوانیم به نتیجه برسانیم. در خصوص سیستم انشعاب و لوله کشی های گاز واحدهای ویلایی، تنها برای استفاده از پکیج طراحی شده و هزینه خرید هم به عهده متقاضی است. اگر سیستم دیگری غیر از پکیج استفاده شود از سوی شرکت گاز مورد تأیید قرار نمی گیرد و کنتور نیز به صاحبان واحدها تعلق نمی گیرد. در رابطه با موضوع تلفن ثابت در واحدهای شهر جدید امیرکبیر نیز این موضوع را قبول دارم که هنوز ایجاد نشده و مردم از این حیث مشکلاتی دارند، اما باید برای این امر فیبر نوری کشیده شود که موضوع در دستور کار شرکت عمران قرار دارد.

طهماسبی افزود: این موضوع را قبول دارم که در زمان تحویل واحدها به متقاضیان، هرگونه رفع نقص به عهده شرکت سازنده است و حتی پس از تحویل نیز آیتم هایی که دچار نقص هستند را باید مرتفع کنند اما در شرکت عمران، مقاومت شرکت ها را قبول نداریم. در این راستا متقاضیان باید به دادستانی مراجعه کنند و طرح دعوی حقوقی علیه شرکت های سازنده انجام دهند و از سوی شرکت عمران نیز پیگیری های لازم را انجام می دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکل فضای آموزشی برای هر 3 مقطع تحصیلی مذکور نداریم. اما با آموزش و پرورش وارد مذاکره شده ایم که طرح تفکیک جنسیتی را در مدارس شهر رعایت کنند. آموزش و پرورش نیز قول مساعد داده که فرایندهای لازم را انجام دهند. اگرچه ما از نظر فضای آموزشی مشکلی نداریم اما به علت آنکه تعداد دانش آموزان به حد نصاب نمی رسد، آموزش و پرورش اجازه فعالیت در مقطع متوسطه دوره دوم را نمی دهد. به ویژه فعالیت در این مقطع که باید حتماً تفکیک جنسیتی در آن رعایت شود.

طهماسبی اظهار داشت: برای تنها یک محله فضای تفریحی ساخته ایم و قبول دارم که چنین مراکزی در این شهر وجود ندارد، اما برای شهری تازه تاسیس، فراهم بودن همه امکانات و خدمات هم انتظار به جایی نیست.

طهماسبی تصریح کرد: در خصوص سرویس های تردد به اراک نیز باید عنوان کرد که هر از گاهی اتفاق می افتد که خودروهای این سرویس ها تأخیر دارند و از سوی شرکت عمران نیز چندین نوبت به ‌پیمانکار مربوطه تذکر داده ایم و پیمانکار نیز قول مساعد داده که بهتر عمل کند و در صورت تکرار با پیمانکار برخوردهای لازم صورت می گیرد. تردد ساکنین در شهر جز اولویت های شرکت عمران بوده است، گرچه جزء وظایف ذاتی شرکت نیست. ما بسترساز خدمات شهری هستیم، اما همچنان برای ساکنین سرویس تردد ایجاد کرده ایم.

تا چند روز آینده نیز ایستگاه اتوبوس در شهر نصب خواهد شد. این موضوع را قبول دارم که برخورد برخی از کارکنان شرکت عمران طلبکارانه بوده و بنده نیز به عنوان رئیس هئیت مدیره و سرپرست شرکت عمران تذکرات لازم را به کارکنان داده ام، اما متأسفانه توقعات و نوع برخورد برخی از متقاضیان نیز مناسب و درست نیست.

وی بیان داشت: تیپ قراردادها را شرکت عمران طراحی نکرده است، بلکه کارشناسان شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و وزارت راه و شهرسازی آن را تهیه کرده اند. اما به عنوان رئیس هئیت مدیره و سرپرست شرکت عمران به هر متقاضی که مراجعه می کند و از مفاد قرارداد انتقاد دارد گفته ام حق مسلم شماست تا از جزئیات قرارداد مطمئن نشوید، آن را امضا نکنید. قراردادی که جای خالی دارد نباید امضا بشود و به عنوان مسئولین شرکت عمران نیز اجبار نمی کنیم که حتماً باید قرارداد را امضا کنند. قیمت تمام شده واحدها بر اساس دستورالعمل های قانونی است و در شرکت عمران نمی توانیم سر خود مبالغ را کم یا زیاد کنیم. شرکت عمران طرف دیگر قرارداد نیست، بلکه این شرکت مرضی الطرفین قرارداد محسوب می شود.

هر کدام از ساکنین که اعتراضی دارند، شکایت کنند و از سوی شرکت عمران نیز بررسی های لازم را انجام می دهیم و به حق داوری خواهیم کرد. البته قبول دارم که در گذشته اینگونه نبوده و متأسفانه مردم شرکت عمران را طرف مقابل خودشون می دانند. مردم بیشتر طلبکار شرکت عمران هستند تا اینکه بخواهند طلبکار شرکت های سازنده باشند. شرکت های سازنده را رها کرده اند و به شرکت عمران اعتراض می کنند. اول باید به سراغ شرکت های سازند بروند و در نهایت اگر شرکت های سازنده اقدام مناسبی را انجام ندادند، بعد از آن به شرکت عمران مراجعه کنند. کمک ما به مردم اعطای زمین برای ساخت بود و همچنین نظارت ها که به نحو احسنت انجام می شود.

***

به نظر می رسد در شهر جدید امیرکبیر کسی پاسخگوی مشکلات ساکن در این شهر تازه تاسیس نیستند مشکلاتی که از مدیران قبلی دست به دست به ارث رسیده است.

حال باید دید آیا مقامات قضایی می توانندبه نمایندگی از افکار عمومی از کسانی که این شهر را بدون زیر ساخت و‌مشکلات فراوان تاسیس کردند اعاده دعوی کنند؟

چرا که این اقدام باعث خواهد شد که مدیران و شرکت های سازنده بدانند که باید پاسخ گوی اقداماتشان باشند و هر اقدام نادرست و غیر تخصصی می تواند با بازخواست مسئولان قضایی مواجه شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*