پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
دیتا سنتر باید به استان مرکزی بازگردانده شود
استان مرکزی

دیتا سنتر باید به استان مرکزی بازگردانده شود

Virtual editor
3 شهریور 1398
بازدید: 184
نظرات: 0

انتقاد شدید مقدسی از انتقال دیتا سنتر به تهران: 

دیتا سنتر باید به استان مرکزی بازگردانده شود

گروه اقتصاد: زهره صادقی

تیرماه جاری، موضوع خروج تجهیزات مرکز داده پست در استان مرکزی خبرساز شد.

اگرچه این خبر کاملا محرمانه بوده و این اقدام با رعایت موارد امنیتی صورت گرفته بود؛ ولی انتشار خبر از سوی روزنامه عطریاس، واکنش های بسیاری به همراه داشت؛ چراکه طبق اظهارات مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی، این اطلاعات هرگز نباید رسانه ای می شد. تا جایی که وی در پاسخ به عطریاس در خصوص صحت و سقم خروج تجهیزات مرکز داده پست از استان اظهار داشت: «اجازه ندارم موضوع را رسانه ای کنم؛ چراکه تجهیزات مرکز داده پست، جزء اموال استان مرکزی نبوده است.»

وی همچنین تاکید داشت: «دلیلی بر پاسخگویی به رسانه در خصوص موضوعی که کاملا درون سازمانی بوده است، وجود ندارد.»

بر اساس شنیده ها، تجهیزات مربوط به مرکز داده (Data Center) استان مرکزی که در مرکز پست واقع در اراک قرار داشته، به مکانی خارج از استان مرکزی منتقل و مستقر شده است.

اگرچه سرورها و تجهیزات مذکور از ارزش مالی قابل توجهی بالغ بر چهل میلیارد تومان برخوردار بوده است ولی آنچه در این میان حائز اهمیت تر می نماید، نقش مهم این تجهیزات در سرعت بخشی به پروژه های حوزه فناوری اطلاعات در استان و نیز اشتغال زایی در این حوزه می باشد؛ نکته ای که شاید به دلیل ارزش ریالی بالای آن از نگاه مسئولان مربوطه مغفول مانده باشد!

به جرات می توان گفت در نگاه های مدیریتی و بخصوص مدیریت های بومی، رسم بر ایجاد و حفظ زیر ساخت ها و افزودن بر اموال و دارایی های منطقه تحت مدیریت است؛ حتی در شرایطی که در یک حوزه، مدیر مربوطه اطلاعات کامل و لازم از ضرورت و اهمیت زیر ساخت ها یا تجهیزات مرتبط ندارد، اما از سخت افزارها اعم از تجهیزات و دارایی های سازمان خود محافظت های ویژه ای به عمل می آورد.

ولی متاسفانه در استان مرکزی به چند دلیل این نگاه وجود ندارد. جدای از دلایل سیاسی و اجتماعی که به آن نمی پردازیم، شاید یکی از دلایل موثر، دلایل غیربومی بودن برخی مدیران و همچنین عدم اِشراف آن ها به حوزه تحت مدیریت شان باشد.

اما به گفته صاحب نظران، یکی از دلایل اصلی این اتفاق، نگاه صرفا صنعتی به استان مرکزی است، نگاهی که می تواند در آینده ای نه چندان دور، مخرب و ویران کننده همین صنعت نیمه جان و بحران زده باشد.

به گفته یکی از کارشناسان استان، صنعت فناوری اطلاعات کمتر از آنچه که باید در محاق توجه مدیریت استان قرار دارد؛ در حالی که استان هایی نظیر یزد با توسعه در فناوری اطلاعات در حال پیشرفت های بزرگ ملی و فرا ملی بوده و قطع به یقین از صنعت های بزرگ و عظیم سابق استان مرکزی نیز که پرچم دار خاورمیانه بوده اند، پیشی خواهند گرفت.

متاسفانه در حالی شاهد این اتفاق هستیم که برخی از شرکت ها برای جذب تسهیلات و اعتباراتی به رقمی بسیار کمتر از مبلغ مورد اشاره که ارزش ریالی تجهیزات مربوطه است، هفت خوان رستم را طی کنند تا بخشی از تجهیزاتی را که قابلیت استفاده عمومی دارد، تهیه نمایند؛ ولی با اتفاق رخ داده، برای عموم مردم و جامعه فعالان حوزه آی تی استان این شائبه ایجاد شده است که به راستی چرا باید چنین رخدادی به نام استان صنعتی مرکزی ثبت شود!

در همان مقطع زمانی یعنی تیرماه جاری، عطریاس به جهت تنویر افکار عمومی و شفاف نمودن موضوع و نیز بررسی صحت و سقم آن در گفتگویی تلفنی با مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی، خواستار بیان واقعات موضوع شد اما وی در پاسخ به سوال عطریاس مبنی بر تایید یا تکذیب خبر فوق اظهار داشت: بنده این خبر را نه تایید و نه رد می کنم.

لادن مهدوی هزاوه بیان کرد: اجازه ندارم موضوع را رسانه ای کنم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ادامه داد: این موضوع کاملا داخلی است و بنده نمی توانم اطلاعات مربوط به این اتفاق را در اختیار رسانه قرار دهم.

وی افزود: دلیلی بر پاسخگویی به رسانه در خصوص موضوعی که کاملا درون سازمانی صورت گرفته نیست؛ چراکه این اتفاق در حد رسانه ای شدن نیست.

مهدوی هزاوه بیان داشت: تجهیزات مرکز داده استان جزء اموال استان مرکزی نبوده و متعلق به سازمان فناوری اطلاعات می باشد.

حتی مدیر دفتر انفورماتیک استانداری مرکزی نیز که کاملا مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات استان و مشرف به موضوعات می باشد از پاسخ به عطریاس امتناع کرد.

یساولی گفت: مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در جریان موضوع هستند و بنده به دلیل اینکه در دستگاه حاکمیتی کار می کنم، نمی توانم پاسخگو باشم و موضوع می بایست از کانال روابط عمومی استانداری مرکزی پیگیری شود.

اما در سفر اخیر وزیر ارتباطات به استان مرکزی، معاون اقتصادی استانداری مرکزی در سوالی از وزیر خواستار پاسخگویی به این مهم شد.

فرخی در چهارمین جلسه شورای اداری استان مرکزی در اراک، در خصوص خروج دیتاسنتر از استان اظهار داشت: تجهیزات دیتا سنتر استان مرکزی بدون اطلاع و بدون هیچ دلیلی از استان مرکزی خارج شده و با اینکه چندین مکاتبه توسط استاندار و وزیر کشور در این خصوص انجام شده است وضعیت بازگرداندن آن مشخص نیست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی ادامه داد: دیتا سنتر در حوزه انتخابات سال جاری در استان پشتیبان وزارت کشور است. چرا بدون اجازه و به چه دلیلی از استان خارج شده است؟

حتی سید مهدی مقدسی، نماینده اراک خنداب کمیجان نیز در واکنش به این اتفاق، خروج دیتاسنتر از استان را غیر قابل توجیه دانست و پیگیر موضوع در سفر وزیر ارتباطات به استان شد.

وی در خصوص موضوع خروج یک دستگاه دیتا سنتر از استان مرکزی و انتقال آن به تهران، اظهار داشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرده است که شهرداری تهران به این دیتاسنتر بیشتر نیاز دارد و جزو منابع ملی است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس افزود: این اقدام از نظر ما اصلا توجیه ندارد و دیتاسنتر باید به استان مرکزی بازگردانده شود، در این زمینه مکاتباتی نیز از سوی نمایندگان استان مرکزی در مجلس انجام شده است.

مقدسی ادامه داد: در خصوص خروج دیتا سنتر از استان مرکزی به شخص وزیر ارتباطات نامه ای ارسال شده است و انتظار می رود این موضوع به عنوان مطالبه شهروندان اراک، توسط وزیر ارتباطات پیگیری شود.

اکنون با گذشت مدت ها از خروج تجهیزات مرکز داده مذکور ، هنوز خبری از بازگرداندن این تجهیزات به استان نیست.

این در حالی است که وزیر ارتباطات در پاسخ به واکنش مسئولان و مدیران استان در سفر اخیر خود در اراک اظهار داشت: وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مرکز داده پشتیبان نیاز دارد؛ که یکی از مراکز داده خوب در استان ها که کارایی بالایی هم نداشته تبدیل به دیتاسنتر پشتیبان کشور شده است.

جهرمی بیان کرد: اگر جایی را سراغ دارید که این تجهیزات می تواند در استان مرکزی مورد استفاده قرار گیرد، اعلام کنید تا بازگردانده شود.

حال باید منتظر ماند که آیا مدیران و مسئولان استان در آستانه انتخابات، برای بازگرداندن این تجهیزات به استان، اعلام نیاز می کنند یا خیر.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*