پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
بستر استان برای فعالیت های دانش بنیان فراهم است
استان مرکزی

بستر استان برای فعالیت های دانش بنیان فراهم است

Virtual editor
5 شهریور 1398
بازدید: 259
نظرات: 0

ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جمع فعالان واحدهای دانش بنیان استان مرکزی:

بستر استان برای فعالیت های دانش بنیان فراهم است

عطریاس: در آغازین روز هفته دولت، در سفر یکروزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به استان مرکزی، نشست توسعه اقتصاد دانش بنیان و رونق تولید استان مرکزی با حضور جمعی از مدیران استان و فعالان واحدهای دانش بنیان برگزار شد.

 رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی با اشاره بر اهمیت نقش صندوق پژوهش و فناوری استان در تقویت  واحدهای  دانش بنیان گفت: این صندوق نیازمند اعتبارات لازم است.

رفیعی افزود: مرکز رشد صنایع خلّاق استان نیز نیازمند حمایت مرکز علم و فناوری نهاد ریاست جمهوری است؛ همچنین استان مرکزی نیازمند تقویت مرکز توسعه و فناوری از سوی دولت است.

وی اظهار داشت: ایجاد مرکز رشد تجاری سازی توان یاب در استان یک ضرورت است و حمایت از پیشبرد طرح های فناورانه بیش از پیش در استان احساس می شود.

وی درخواست کرد: قول ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تامین اعتبارات لازم به جهت توسعه و تقویت زیرساخت های پارک علم و فناوری استان به واسطه استقرار واحدهای خصوصی در آن به عنوان یک مصوبه باشد.

استاندار مرکزی نیز در این نشست بیان داشت: حضور همزمان دو معاون رئیس جمهور برای استان نوید بخش توسعه اقتصادی و فناوری خواهد بود.

 آقازاده اظهار داشت: عمق استعداد استان و تقاضای استان در حمایت از شرکت های دانش بنیان بسیار مشهود است.

وی خطاب به معاون فناوری رئیس جمهور گفت: قبول بکنیم و البته واقعیت تلخی است که صنایع در کشور ما و در استان مرکزی بخصوص صنایع بزرگ با برخورداری از هزاران نیروی انسانی، از تجهیزاتی فرسوده برخوردار هستند که مدیریت بهینه و استفاده از فرصت شرکت های دانش بنیان می تواند این نقیصه را جبران کند.

وی تاکید داشت: انصافا در معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری توجه ویژه ای به شرکت های استارت آپی و دانش بنیان می شود که این اتفاق،قابل تحسین است و تقویت و توسعه این شرکت ها در گرو حمایت مجموعه معاونت علمی و فناوری کشور است.

استاندار مرکزی در ادامه گفت:حساسیت موضوع در حمایت هرچه بیشتر از شرکت های دانش بنیان بسیار است و حمایت از شرکت های دانش بنیان متمرکز نبوده و در مسیر خاصی نیست.

آقازاده اظهار کرد: به نظر بنده یک ناهماهنگی در مجموعه دولت است چراکه تنها معاونت فناوری دولت نمی بایست درگیر این موضوع بشود بلکه از سال آینده اعتباراتی را برای بخش های فناوری، دانش بنیان، استارت آپی و … اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: اختیارات اعتباری به پارک های علم و فناوری در استان ها داده شود تا اولویت بندی اختصاص اعتبارات بر اساس شناخت، صورت گیرد.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد این شرکت ها مورد حمایت جدی قرار گیرند باید ساماندهی جدی تری در این زمینه انجام شود.

استاندار مرکزی پیشنهاد کرد: برای این شرکت ها مکان مناسبی در نظر گرفته شود که با توجه به فضای دانشگاه آزاد، مکانی در اختیار شرکت های دانش بنیان و استارت آپی قرار گیرد تا نتایج اقدامات جهادی آن را در استان شاهد باشیم.

وی افزود: همچنین ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای این شرکت ها نیز پیشنهاد دیگر بنده است.

در بخش پایانی نشست مذکور، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: آنچه اقتصاد را توسعه می دهد همدلی است و باید در استان این همدلی با حضور صنایع بزرگ تقویت شود.

سورنا ستاری افزود: وقتی شرکتی همچون ماشین سازی سوله ای 5 هزار متری را برای بحث واحدهای دانش بنیان اختصاص می دهد مسئولیت ما را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: اگر انتظار دارید از پژوهشکده ها پولی استخراج شود هرگز رخ نمی دهد چون با پول دولت نوآوری ایجاد نمی شود.

ستاری همچنین بیان داشت: وقتی بخش خصوصی پای کار می آید من نیز احساس مسئولیت می کنم

و این مشارکت باید در سطح استان صورت گیرد.

وی افزود: باید در پارک های علم و فناوری ماهیت دولتی وجود نداشته باشد؛ چراکه با سیبل سنتی گذشته دیگر نمی توان توسعه اقتصادی داشت.

وی تصریح کرد: هرچقدر پیکر یک واحد صنعتی بزرگ باشد بخاطر سنتی بودن نمی تواند بر یک مجموعه نوپا و جوان استارت آپی و دانش بنیان پیروز شود چراکه آن ها در فضایی دیگر با علم روز دنیا تولید ثروت می کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور اظهار داشت: این همدلی که اقدام مهمی است و این سیر تکامل در استان وجود دارد و سازمان های مختلف برای راه اندازی مراکز دانش بنیان پیشگام می شوند.

وی بیان داشت: اینکه دانشگاه آزاد اقدام به راه اندازی مرکز دانش بنیان و فعالیت های استارت آپی می نماید بسیار خوشحال کننده و امیدوارکننده است و بنده نیز هرگونه حمایتی لازم باشد دریغ نخواهم کرد.

ستاری گفت: از همدلی هایی که استاندار و مجموعه واحدها در استان در حوزه صنایع دانش بنیان ایجاد کرده اند و اتفاق خوبی است حمایت می کنیم. وی خاطرنشان ساخت: در حوزه معاونت فناوری حدود 4500 شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که هر یک محیط کسب و کار متفاوتی ایجاد کرده اند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان داشت: در شرکت های دانش بنیان ، این افراد هستند که پول استخراج می کنند و مواد خام و سیستم سنتی و فعالیت های صنعتی قدیمی دیگر پول ساز نخواهند بود ؛ چراکه این نوع اقتصاد بر پایه نیروی انسانی می باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*